Постанова № 8828754, 29.03.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2010
Номер справи
2а-514/10/0570
Номер документу
8828754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-514/10/0570

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Кірієнка В.О.

при секретарі                                                  Ломиног А.М.

за участю

представників позивача                     Новікової І.М, Стародубової О.О.

представників відповідача Аріфуліна Р.З., Ткаченко Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. та визнання протиправним акту від 19.11.2009р. за №8967/15/25121615,-

ВСТАНОВИВ:

15.01.2010р. позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97», звернувся до суду з позовною заявою до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. та визнання протиправним акту від 19.11.2009р. за №8967/15/25121615, мотивуючи свої вимоги наступним:

Податковим органом здійснено дві невиїзні документальні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податку на прибуток податковій декларації за півріччя 2009р. за №26122 від 10.08.2009р. За результатами перевірок податковим органом складені акти про результати невиїзних документальних перевірок податкової звітності з податку на прибуток за №8941/15/25121615 від 21.10.2009р. та за №8967/15/25121615 від 19.11.2009р. На підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8967/15/25121615 від 19.11.2009р. Макіївська об’єднана державна податкова інспекція винесла податкове повідомлення-рішення №0009451500/0 від 02.12.2009р., яким платнику податків донараховані податкові зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 42598,00грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 2129,90грн. За результатами апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення №0009451500/0 від 02.12.2009р до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції, рішенням про результати розгляду первинної скарги від 28.12.2009р. за №33851/10/25-012 скаргу позивача залишено без задоволення, винесено податкове повідомлення – рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. Позивач зазначає, що Законом України «Про державну податкову службу в Україні» за №509-ХІІ та Наказом Державної податкової адміністрації України від 15.09.2009р. за №327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних перевірок, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» не передбачено порядку проведення документальних невиїзних перевірок платників податків, тим більше порядку проведення повторних документальних невиїзних перевірок платників податків за той же самий період на підставі одних і тих же первинних документів. Крім того, зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідач, Макіївська об’єднана державна податкова інспекція, проти задоволення позовних вимог заперечував, надав суду заперечення на адміністративний позов від 19.03.2010р., в яких зазначає, що на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» за №509-ХІІ, абз. «в» п.п.4.2.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку позивача.

В результаті перевірки виявлено допущення арифметичної помилки та порушення Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств із змінами та доповненнями, внесеними наказом ДПАУ від 29.03.2003р. за №143 та від 12.10.2005р. за №448. При заповненні декларації з податку на прибуток за півріччя 2009р. згідно з Наказом ДПА України №761 від 05.12.2008р. «Про затвердження Примірного порядку проведення камеральної перевірки та здійснення контролю за справлянням податку на прибуток» в рядку 15 «Сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року» відображається сума нарахованого податку за попередній звітний період поточного року. Рядок 15 звітного періоду повинен дорівнювати рядку 14 декларації №12445 від 28.04.2009р. за 1 квартал 2009р. з урахуванням уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за попередні звітні періоди. В порушення даної норми підприємством було перенесено суму 42598,00грн. у рядок 15 декларації №26112 від 10.08.2009р. без урахування уточнюючих розрахунків з податку на прибуток №16515 від 29.05.2009р., №26662 від 14.08.2009р., №26119 від 10.08.2009р. Таким чином, при перевірці було виявлено факт заниження податкового зобов’язання в сумі 42598,00грн.

Згідно п.п.17.1.4 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Податковим органом на підставі даної норми закону нараховано позивачу штрафні санкції у розмірі 2129,90грн.

На підставі вищевикладеного, відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. прийнято правомірно на підставі виявлених під час невиїзної документальної перевірки порушень податкового законодавства.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» 18.12.1997р. зареєстровано у якості юридичної особи та знаходиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій за номером 25121615.

Податковим органом 21.10.2009р. здійснено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податку на прибуток податковій декларації за півріччя 2009р. за №26122 від 10.08.2009р. За результатами перевірки податковим органом складено акт про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8941/15/25121615 від 21.10.2009р.

Позивач від підписання акту перевірки відмовився та направив на адресу податкового органу заперечення від 28.01.2009р. вх.№447. Відповідачем було направлено відповідь на заперечення підприємства за №11225/10/15-013-1 від 03.11.2009р.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що за результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8941/15/25121615 від 21.10.2009р. позивачу не було нараховано податкове зобов’язання та не застосовані фінансові санкції.

19.11.2009р. Макіївською об’єднаною державною податковою інспекцією здійснено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податку на прибуток податковій декларації за півріччя 2009р. за №26122 від 10.08.2009р. За результатами перевірки податковим органом складено акт про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8967/15/25121615 від 19.11.2009р.

В результаті перевірки виявлено допущення арифметичної помилки та порушення Наказу Державної податкової адміністрації від 29.03.2003 за № 143 "Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання". При заповненні декларації з податку на прибуток за півріччя 2009р. згідно з Наказом ДПА України №761 від 05.12.2008р. «Про затвердження Примірного порядку проведення камеральної перевірки та здійснення контролю за справлянням податку на прибуток» позивачем в рядку 15 «Сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року» відображена сума нарахованого податку за попередній звітний період поточного року. Рядок 15 звітного періоду повинен дорівнювати рядку 14 декларації №12445 від 28.04.2009р. за 1 квартал 2009р. з урахуванням уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за попередні звітні періоди. В порушення даної норми підприємством було перенесено суму 42598,00грн. у рядок 15 декларації №26112 від 10.08.2009р. без урахування уточнюючих розрахунків з податку на прибуток №16515 від 29.05.2009р., №26662 від 14.08.2009р., №26119 від 10.08.2009р.

На підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8967/15/25121615 від 19.11.2009р. Макіївська об’єднана державна податкова інспекція винесла податкове повідомлення-рішення №0009451500/0 від 02.12.2009р., яким платнику податків донараховані податкові зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 42598,00грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 2129,90грн. За результатами апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення №0009451500/0 від 02.12.2009р. до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції, рішенням про результати розгляду первинної скарги від 28.12.2009р. за №33851/10/25-012 скаргу позивача залишено без задоволення, податковим органом винесено податкове повідомлення – рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р.

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо неправомірності проведення повторної перевірки того ж періоду на підставі одних і тих же первинних документів, оскільки за результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за №8941/15/25121615 від 21.10.2009р. позивачу не було нараховано податкове зобов’язання та не були застосовані фінансові санкції. Тобто, сам Акт перевірки, в якому зафіксовані факти певних порушень, виявлених відповідачем, не має обов’язкового характеру в сфері публічно-правових відносин, не породжує для підприємства певні правові наслідки, не спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не має обов’язкового характеру для суб’єктів цих відносин.

Стаття 61 Конституції України зазначає, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

До позивача за порушення Наказу Державної податкової адміністрації від 29.03.2003 за № 143 "Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання" при складанні декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2009р. застосовані штрафні санкції в розмірі 2129,90грн. та донараховані податкові зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 42598,00грн. на підставі акту №8967/15/25121615 від 19.11.2009р.

Стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправним акту невиїзної документальної перевірки за №8967/15/25121615 від 19.11.2009р., суд зазначає, що відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205 (далі Порядок), результати перевірок, які здійснюються органами податкової служби, викладаються у відповідних актах. Акти перевірок є службовими документами, які встановлюють факти виявлених під час проведення перевірок порушень, і є носієм доказової інформації про виявленні порушення з боку суб’єктів господарювання.           Згідно п.4.4. зазначеного Порядку, у разі незгоди посадових осіб із висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті перевірки, суб'єкт господарювання має право протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем отримання примірника акта перевірки подати до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки.           Суд вважає, що рішення суб’єкта владних повноважень в розумінні норм КАС України - це офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин.

          Акт перевірки, в якому зафіксовані факти певних порушень, виявлених відповідачем, не має обов’язкового характеру в сфері публічно-правових відносин, і відповідно не може оскаржуватися в адміністративному суді.

Оскільки, позивачем не спростований факт здійснення ним порушень податкового законодавства, а саме: Наказу Державної податкової адміністрації від 29.03.2003 за № 143 "Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання" при складанні декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2009р. №26112 від 10.08.2009р., суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. та визнання протиправним акту від 19.11.2009р. за №8967/15/25121615 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромсервіс-97» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0009451500/1 від 28.12.2009р. та визнання протиправним акту від 19.11.2009р. за №8967/15/25121615 відмовити.

У судовому засіданні 29.03.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови в присутності представників сторін.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України, а у разі , якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі – з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний у відповідності з ч.3 ст.160 КАС України 02.04.2010р.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Кірієнко В.О.