Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2010 р. справа № 2а-2184/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Ломиног А.М.
за участю
представника позивача Трошкін С.Є.
представника відповідача Воробйової С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ротекс» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ротекс», звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення № 0008461640/0 від 21.08.2009 року та № б/н від 21.08.2009 року якими застосовано штрафні санкції за неподання розрахунку комунального податку за травень-червень 2009 року у розмірі 340 грн. та за неподання податкової декларації за травень-червень 2009 року у розмірі 340 грн. мотивуючи свої вимоги наступним: 21.08.2009 року позивач отримав рішення про застосування штрафних санкцій, з якими вони не згодні, оскільки позивач здійснює свою діяльність на підставі договорів комісії, тому виручкою від реалізації продукції є комісійна винагорода, та кошти що надходять транзитом на розрахунковий рахунок СПД не є власністю даного суб’єкта, оскільки підлягають обов’язковому перерахуванню відповідній третій особі, а тому ці кошти не є виручкою від реалізації продукції. Позивач зазначає, що оподаткуванню єдиним податком підлягає сума комісійної винагороди, що є виручкою від реалізації продукції. Також позивач зазначив, що порушень в його діяльності, а також звітності Відповідачу з моменту обрання спрощеної системи оподаткування до наступного часу не було.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позов в повному обсязі, мотивував свої вимоги аналогічно викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька, з позовними вимогами не погодився, надав до суду заперечення, відповідно до якого вважає, що відповідно до вимог Указу Президента України №727 суб’єкти підприємницької діяльності фізичні особи мають можливість перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із застосуванням способу оподаткування одержаних доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку при додержанні ними умов, визначених статтею 1 Указу, зокрема, обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис. грн.
У разі порушення цієї умови платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою прибуткового податку з громадян, який регулюється Декретом Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», починаючи наступного звітного періоду (кварталу), шляхом подання до податкового органу за місцем проживання декларації про доходи та витрати за наслідками звітного кварталу, наступного за тим, у якому виникло перевищення обсягу виручки. Декларація про доходи подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) кварталу.
Відповідно до самостійно поданих платником податку до інспекції декларацій з ПДВ загальний обсяг оподатковуваних операцій склав 6024188 грн. відповідно до чого фахівцями інспекції направлено лист до позивача про повернення свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2009 рік. Між тим, підприємство не повернуло свідоцтво про право сплати єдиного податку та продовжувало щоквартально надавати звітність як платник єдиного податку. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ротекс» зареєстровано як юридична особа 18.02.2005 року за номером 1266102000, ідентифікаційний номер 33417153, знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька.
21.07.2009 року відповідачем, Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька, здійснена виїзна документальна перевірка ТОВ «Ротекс» з питань своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість за травень-червень 2009 року та подання податкової звітності з комунального податку за травень-червень 2009 року. За результатами перевірки 07.08.2009 року складений акт за № 4807/15-1/33417153 та № 4808/15-1/33417153, відповідно до висновків яких перевіркою встановлено наступне:
- порушення п.п 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»;
- порушення п.п 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст..15 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 року № 56/93 п.3 Положення « Про комунальний податок на території м.Донецька» затвердженого рішенням місцевої ради від 25.09.1998 року № 3/12 платником комунального податку не поданий розрахунок комунального податку.
На підставі вказаних актів перевірки податковою інспекцією прийняти спірні рішення про застосування фінансових санкцій від 21.08.2009 року за № 0008461640/0 та № б/н, якими позивачу визначено штрафні санкції за неподання розрахунку комунального податку за травень-червень 2009 року у розмірі 340 грн., та неподання податкової декларації за травень-червень 2009 року у розмірі 340 грн.
Судом встановлено, що позивачем до Державної податкової інспекції в Київському районі м. Донецька надано податкові декларації з ПДВ за 2008 рік, відповідно до яких визначено обсяг поставки ТОВ «Ротекс» складають 6 млн.24 тис. 188 грн..
Відповідно до статті 1 Указу Президента України №727/98 від 03.07.1998 року «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджуються для суб’єктів малого підприємництва юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності будь якої організаційно-правової форми та форми власності в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн..
Статтею 5 вказаного Указу Президента передбачено, що в разі порушення вимог, встановлених статтею 1 цього Указу, платник податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).
Отже, встановлений нормативним актом обов’язок платника єдиного податку перейти на загальну систему оподаткування в зазначених випадках виникає в періоді (кварталі), що настає за звітним, в якому платник єдиного податку припустився порушень вимог, встановлених статтею 1 Указу №727/98 .
10.03.2005 року позивач зареєструвався як платник податку на додану вартість, який самостійно обрав ставку єдиного податку – 6 відсотків суми виручки від реалізації продукції без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України від 03.04.1997 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (Закон № 168) та видано свідоцтво платника податку на додану вартість за № 07780915.
Підпунктом 7.8.1. п.7.8. ст..7 Закону № 168 встановлено, що податковим періодом для подання податкової декларації з податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом – календарний квартал.
Згідно підпункту 7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону 168 платник податку, обсяг оподатковуваних операцій якого за минулі дванадцять місячних податкових періодів не перевищував суми, зазначеної у підпункті 2.3.1 п.2.3 ст.2 цього Закону – 300 тис. грн.., може вибрати квартальний податковий період. У разі якщо протягом будь-якого періоду з початку застосування квартального податкового періоду обсяг оподатковуваних операцій платника податку перевищує 300 тис. грн.., такий платник податку зобов’язаний самостійно перейти на місячний податковий період починаючи з місяця, на який припадає таке перевищення, що зазначається у відповідній податковій декларації за наслідками такого місяця.
У зв’язку з тим, що обсяг виручки від реалізації продукції ТОВ «Ротекс» за рік перевищив 1 млн.грн., позивач направив до інспекції лист від 04.02.2009 року вх. № 2542/10 яким просило роз’яснити питання щодо можливості застосування Підприємством спрощеної системи оподаткування, на що отримали відповідь від 10.02.2009 року, що підприємство не має право застосувати спрощену систему оподаткування і повинно перейти на загальну систему оподаткування, обліку і звітності, починаючи з наступного звітного періоду.
Також, листом від 09.03.2009 року № 6209/1015-113 запропоновано підприємству повернути до відповідача свідоцтво про право сплати єдиного податку на 2009 рік, на підставі того, що 01.01.2009 року позивача було переведено на загальну систему оподаткування.
Згідно з Порядком складання Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва – юридичною особою, затвердженим наказом ДПА України від 28.02.2003 року № 98 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.03.2003 року № 221/7542 у рядку 4 Розрахунку відображається загальна сума коштів, отримана на розрахунковий рахунок або (та) в касу суб’єкта малого підприємництва, яка підлягає оподаткуванню єдиним податком.
Отже, кошти, що надходять на розрахунковий рахунок таких платників єдиного податку, можуть бути транзитними і платники не мають право власності на такі кошти та при визначені суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) для нарахування єдиного податку ці кошти не включаються до бази оподаткування, але з метою визначення права перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, суб’єкту малого підприємництва повинні враховувати всі надходження коштів, отримані на розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції, суми позареалізаційних доходів та виручки від іншої реалізації.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що правомірність прийняття спірних рішень відповідачем доведена, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки загальний обсяг оподатковуваних операцій позивача, як встановлено судом, склав 6024188 грн., а згідно до статті 1 Указу Президента України №727/98 від 03.07.1998 року «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», при знаходженні на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не повинно перевищувати 1 млн. грн..
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ротекс» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій – відмовити в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 29 березня 2010 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 02 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.