ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2010 р. Справа № 2-а-600/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Загороднюка Андрія Григоровича,
при секретарі судового засідання: Афанасьєвій Зінаїді Володимирівні
за участю представників сторін:
позивача: Чоловського О.М.,
відповідача: Кушніра С.С.,
Томчука А.В.,
Репея А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: приватного підприємства "Транс-Ліс"
до: Жмеринської об'єднаної податкової інспекції Вінницької області
про: скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ :
до Вінницького окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство "Транс-Ліс" (далі - ПП "Транс-Ліс") з позовом до Жмеринської об'єднаної податкової інспекції Вінницької області (далі - Жмеринська ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем в ході проведення перевірки встановлено порушення ПП "Транс-Ліс" ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", в частині порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності при продажу товарів за контрактом №18-10 від 18.10.2007. На підставі акта виїзної позапланової перевірки від 28.12.2009 №4/23/32644453, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення, яким позивачу нарахована пеня за вказані порушення у сумі 7668,38 грн., відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Позивач, не погоджуючись з даним нарахуванням та вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, просив суд його визнати недійсним.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши суду письмові заперечення, в яких вказав, що вони не підлягають задоволенню, оскільки, ПП "Транс-Ліс" дійсно порушено строки розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності при продажу товарів за контрактом №18-10 від 18.10.2007, чим недотримано вимог Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
У судовому засіданні представники відповідача позов не підтримали та просили суд відмовити у його задоволені.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Матеріали справи свідчать, що Жмеринською ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ПП "Транс-Ліс" вимог валютного законодавства при виконанні умов контракту №18-10 від 18.10.2007, за результатами якої встановлено порушення позивачем вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", в частині строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
В ході судового засідання встановлено, що між ПП "Транс-Ліс" (Комісіонер) та підприємством "Волиньавтомотосервіс" (Комітент) укладено договір комісії від 30.08.2007 №К-27-01-07, згідно якого Комітент доручає Комісіонерові, а Комісіонер зобов'язується від свого імені та за рахунок Комітента здійснити реалізацію на експорт борошна пшеничного вищого ґатунку, яке належало Комітенту на правах власності. Підпунктом 2.1.1 даного договору передбачено, що Комісіонер зобов'язаний укласти від свого імені та за рахунок Комітента контракт на реалізацію на експорт належного комітентові товару з третіми особами (не резидентами). Пунктом 7.2 даного договору зазначено, що у випадку невиконання третьою особою (нерезидентом) грошових зобов'язань по Контракту перед Комісіонером, останній зобов'язується сплатити Комітенту вартість експортованого товару, протягом 1 дня, але не пізніше 90 календарних днів з дня відвантаження Товару на експорт.
На виконання умов договору комісії від 30.08.2007 №К-27-01-07, ПП "Транс-Ліс" укладено з компанією "Triwoli-Com" контракт №1810 від 18.10.2007 на поставку борошна пшеничного вищого ґатунку в кількості 2000 т, загальною вартістю 660000,0 доларів США, терміном поставки до 27.09.2008. П.п 3.2 даного контракту вказано, що продавець (ПП "Транс-Ліс") є експортером товару, здійснює необхідну для експорту митну очистку товару, оплату всіх необхідних для цього платежів, оформляє експортні документи і пред'являє сертифікати на товар згідно експортним вимогам України за свій рахунок. Згідно умов експортного контракту, ПП "Транс-Ліс" відвантажило борошно пшеничне згідно ВМД № 401000001/8/400533 від 27.06.2008 на суму 31200,0 доларів США (151285,68 гривень).
Попередньої оплати за поставлену продукції від компанії "Triwoli-Com" на рахунок відповідача не надходило. Фактична оплата за відвантажену продукцію надійшла на розподільчий рахунок №26004300000397:
- 27.02.2009 згідно платіжного доручення №83 від 27.02.2009 в сумі 27554,12 доларів США ,
- 24.03.2009 згідно платіжного доручення №3 від 24.03.2009 в сумі 3645,88 доларів США.
Основні засади державної політики у сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності визначають та встановлюють Закони України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Згідно ст. 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами, а зовнішньоекономічний договір (контракт) - матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
У судовому засіданні встановлено, що згідно контракту №1810 від 18.10.2007, укладеного між ПП "Транс-Ліс" та іноземною компанією "Triwoli-Com", розрахунок за експортований товар здійснюється у іноземній валюті. Відповідно до ВМД № 401000001/8/400533 ПП "Транс-Ліс" відвантажило борошно пшеничне компанії "Triwoli-Com" на суму 31200,0 доларів США, остаточний розрахунок за що надійшов на рахунок позивача 24.03.2009.
Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті регулює Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", ст. 1 якого передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції у вигляді накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України.
Частиною 1 ст. 4 "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" визначено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Оскільки, позивач допустив перевищення строків повернення валютної виручки, а також відсутній висновок центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, суд вважає правомірним прийняття рішення від 18.01.2010 №0000012201, відповідно до ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", яким визначено, що позивач повинен сплатити 7668,38 гривень.
Суд не погоджується з позицією позивача, що, відповідно до ст. 1016 Цивільного кодексу України, за угодою, укладеною комісіонером-резидентом з третьою особою - нерезидентом, набуває права і стає зобов'язаним комісіонер, навіть якщо б комітент був названий в угоді, або виступив у безпосередні відносини по виконанню цієї угоди. Суд, також не погоджується з думкою позивача, що, оскільки, товар, який надійшов до комісіонера (ПП "Транс-Ліс") від комітента (підприємство "Волиньавтомотосервіс") і є власністю останнього, при виконанні зовнішньоекономічних договорів комісії, відповідальність за порушення термінів розрахунків, визначених ст. 1 Закон України "Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", покладаються на комітента.
Так, ч. 2 ст. 1016 Цивільного кодексу України вказано, що за договором, укладеним комісіонером (ПП "Транс-Ліс") з третьою особою (компанія "Triwoli-Com"), комісіонер (ПП "Транс-Ліс") набуває права навіть тоді, коли комітент (підприємство "Волиньавтомотосервіс") був названий у договорі або прийняв від третьої особи (компанія "Triwoli-Com") виконання договору. У контракті на поставку товару №1810 від 18.10.2007, комітент не названий та підтвердження прийняття ним від третьої особи виконання договору позивачем не надано. Крім того, відповідно до п.п. 7.1 договору комісії № К-27-01-07 від 30.08.2007, комісіонер відповідає перед комітентом за невиконання третьою особою (нерезидентом) грошових зобов'язань по Контракту, укладеного з нею за рахунок комітента. Разом з тим, п.п. 7.2 даного договору зазначено, що у випадку невиконання третьою особою (нерезидентом) грошових зобов'язань по Контракту перед комісіонером, останній зобов'язується сплатити комітенту вартість експортованого товару, протягом 1 дня, але не пізніше 90 календарних днів з дня відвантаження Товару на експорт.
Поряд з тим, ч. 2 ст. 1 Цивільного кодексу України зазначено, що до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Тому, суд погоджується з відповідачем, що застосування податковими органами пені до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків зарахування валютної виручки в іноземній валюті, не регулюються цивільним законодавством.
Крім того, відповідно до ст. 3 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності віднесено юридичних осіб, зареєстрованих як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об'єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об'єднання, організації та інші), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал яких є повністю у власності іноземних суб'єктів господарської діяльності. Статтею 4 вказаного Закону визначено, як один з видів зовнішньоекономічної діяльності - надання посередницьких послуг.
Суд також вважає безпідставним звинувачення ПП "Транс-Ліс" про неправомірність, згідно ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", прийняття Жмеринською ОДПІ рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.01.2010 №00000/2201, оскільки, відповідачем згідно норм спеціального законодавства (Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті") прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форма "С"). Так, відповідно до ч. 5 ст.4 того ж Закону, державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею. Підпунктом 4.11 п.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 10.08.2005 №327, визначено, що на підставі акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок приймаються податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Крім того, відповідно п.7.1 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 21.06.2001 №253, податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С").
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час судового розгляду відповідач довів правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №00000/2201 від 18.01.2010 є правомірним, адміністративний позов задоволенню не підлягає, а сплачене державне мито, в силу ст. 94 КАС України не повертається.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ :
у задоволені адміністративного позову приватного підприємства "Транс-Ліс" до Жмеринської об'єднаної податкової інспекції Вінницької області про скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити повністю.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 30.03.10
Суддя Загороднюк Андрій Григорович
25.03.2010