ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2010 р. Справа № 2-а-308/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Альчука Максима Петровича,
при секретарі судового засідання: Савченко Олені Олегівні
за участю представників сторін:
прокурора: не з’явився
позивача : Швець О.П. - представник за довіреністю
відповідача : не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: прокурора м. Вінниці в інтересах держави - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: відкритого акціонерного товариства "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш"
про: стягнення штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ :
Прокурор м. Вінниці звернувся в суд в інтересах держави в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" про стягнення штрафних санкцій.
Позов заявлено в зв’язку із надходженням до прокуратури звернення начальника Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому заявник повідомляв, що постановою № 246-ВІ від 21.10.2009 року до відповідача застосовано санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 17000 гривень.
Посилаючись на те, що відповідачем в добровільному порядку штраф не сплачено, що призводить до ненадходжень коштів до Державного бюджету України та суттєвого порушення інтересів держави, прокурор, в порядку ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до покладених на нього повноважень, просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" на користь держави штраф в сумі 17000 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не подано, представника в судове засідання не направлено, хоча про дату, час і місце розгляду справи його повідомлено належним чином, що підтверджується повідомленням поштового відправлення № 2178019.
Відповідно до ст. 35 КАС України вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Оскільки судова повістка направлялась відповідачу рекомендованим листом за адресою вказаною в установчих документах, суд вважає, що вжив всі передбачені законом заходи для забезпечення явки останнього до суду, неприбуття представника відповідача за таких обставин в судове засідання, виходячи зі змісту ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, не є перешкодою для розгляду справи, а тому судом ухвалено розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено слідуюче.
ВАТ "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" включено до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 00902435, юридична адреса: вул. Леніна, 37, с. Мазурівка Чернівецького району Вінницької області.
Вінницьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в липні 2009 року виявлено порушення вимог п.п. 1, 4, 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", оскільки ВАТ "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" річну звітну інформацію за 2008 рік не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не опубліковано в офіційному друкованому виданні та не подано до Вінницького територіального управління Комісії.
В зв’язку з цим, начальником Вінницького територіального управління Комісії Івановим Л.Р. 07.07.2010 року видано розпорядження № 43-ВІ про усунення порушень законодавства про цінні папери та зобов’язано відповідача до 21.09.2009 року розмітити річну звітну інформацію за 2008 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та опублікувати її в офіційному друкованому виданні. Також відповідача зобов’язано до 28.09.2009 року відповідну інформацію подати до територіального органу Комісії за місцем знаходжнення товариства.
Дане розпорядження відправлене відповідачу в день його прийняття, тобто 07.07.2009 року, що підтверджується реєстром рекоментованих листів та поштовою квитанцією № 1019 (а.с. 10).
У встановлений строк ВАТ "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" не виконало розпорядження Комісії, чим порушено вимоги п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", в частині обов’язкового виконання розпоряджень органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в зв’язку з чим, головним спеціалістом відділу корпоративних фінансів та звітності учасників ринку цінних паперів Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Левчук Л.П. 13.10.2009 року складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 269-ВІ.
Даний акт відповідачу направлено 14.10.2009 року, що підтверджеється реєстром рекомендованих листів та поштовою квитанцією № 2561 (а.с. 8-9).
На підставі акту, уповноваженою особою Комісії, 21.10.2009 року винесено постанову № 246-ВІ, якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень.
Дану постанову направлено на адресу відповідача 24.10.09, що також підтверджується реєстром відправлених рекомендованих листів та поштовою квитанцією № 4597 (а.с. 7).
Разом з тим, станом на момент звернення до суду штрафна фінансова санкція відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Пунктом 10 ст. 8 даного Закону встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлені вимоги до розкриття інформації емітентами, зокрема емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов’язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Відповідно до підпункту 3.1 глави 1 та пункту 3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591, акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу, зобов’язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяці, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком. Розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та подання до Комісії.
Пунктом 4 глави 3 розділу ІV даного Положення встановлено, що акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу, надають (надсилають) квартальну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.
Проте, як встановлено під час судового засідання, відкрите акціонерне товариство "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" не виконало розпорядження № 43-ВІ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2009 року, чим порушило вимоги п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" в частині обов’язкового виконання розпоряджень органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 3 розділу XVIII "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України 12.02.2008 року за N 120/14811, встановлено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.
Частиною 2 ст. 121 Конституції України встановлено, що на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадян та держави в судах у випадках передбачених законом.
Згідно ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 11 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).
Враховуючи те, що відповідач постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не оскаржив і станом на момент розгляду справи доказів про сплату штрафу не подав, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позовну заяву прокурора м. Вінниці в інтересах держави - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Чернівецьке районне підприємство "Агромаш" (24106, Вінницька області, Чернівецький район, с. Мазурівка, вул. Леніна, 37, код ЄДРПОУ 00902435, п/р 260063839 ив ВАТ ВОД "Райффайзен Банк "Аваль", МФО 302247) 17000 (сімнадцять тисяч) грн. штрафу на користь держави (код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, банк одержувач: ГУДКУ у Вінницькій області, р/р 31115106700655 МФО 802015, код ЄДРПОУ 34701104).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 19.03.10
Суддя /підпис/ Альчук Максим Петрович
Копія вірна
Суддя:
Секретар:
18.03.2010