Єдиний державний реєстр судових рішень ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2010 р. Справа № 2-а-45/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Альчука Максима Петровича,
Суддів: Курко Олега Петровича
Чудак Олесі Миколаївни
при секретарі судового засідання: Савченко Олені Олегівні
за участю представників сторін:
позивача : Киричок Ю.М. - представник за довіреністю
відповідача : не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Жмеринської об’єднаної податкової інспекції
до: приватного підприємства "Кармалюківський аграрій"
про: стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ :
Жмеринська об’єднана державна податкова інспекція звернулась в суд з адміністративним позовом про стягнення з приватного підприємства «Кармалюківський аграрій» 61316 грн. 86 коп. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Позов мотивовано тим, що відповідачем в порушено вимоги ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", станом на 11.01.2010 року не перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 61316 грн. 86 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на зазначені в позовній заяві обставини, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з’явився, про день та час розгляду справи його повідомлено належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення та реєстром листів поштових відправлень.
Представник позивача висловила думку про можливість розгляду справи у відсутність відповідача, посилаючись на його повторну неявку.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом.
Суд, прийнявши до уваги думку представника позивача, вважає, що неявка відповідача в судове засідання, без повідомлення причин, свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків розгляду справи, а тому вирішив за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено, що приватне підприємство «Кармалюківський аграрій» зареєстроване Жмеринською районною державною адміністрацією 10.02.2007 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №825031 (а.с.5).
Згідно довідки від 26.12.2008 року відповідач взятий на облік у Жмеринській об’єднаній державній податковій інспекції Вінницької області як платник податків (а.с.7).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1.13 ч. 2 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (Закон № 889), податок з доходів фізичних осіб - це плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Даний Закон передбачає, що нарахування та сплата податку здійснюється двома типами суб’єктів: самостійно або податковим агентом.
Пунктом 1.15 ст. 1 цього Закону визначено, що податковий агент - це юридична особа або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно із підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 889, одним з об’єктів оподаткування фізичної особи-резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід (будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду). До такого місячного оподаткованого доходу платника податку належать доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору (п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889).
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону (п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889).
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи) (п. 17.1 ст. 17 Закону № 889).
Як встановлено в судовому засіданні, посадовими особами Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції було проведено позапланову виїзну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства приватного підприємства «Кармалюківський аграрій» за період з 15.03.2007 року по 31.05.2009 року, про що складено відповідний акт № 34/23/34744745 від 19.08.2009 року.
Проведеною перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", в результаті чого загальна сума заборгованості приватного підприємства «Кармалюківський аграрій» щодо сплати податку з доходів фізичних осіб становить 61316,86 грн. (а.с. 29-35).
Як вбачається з Довідки щодо проведеної перевірки № 32/17/34744745 від 12.08.2009 року та розрахунку своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб працівниками Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції вказується на те, що приватному підприємству «Кармалюківський аграрій» було нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 83459,10 грн., проте перераховано лише 22142,24 грн. (а.с. 18-23, 24-25).
Таким чином, станом на 11.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 61316 грн. 86 коп.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Зокрема, функції органів державної податкової служби передбачені ст. ст. 8-10 цього Закону, і до них, зокрема відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об’єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, проведення перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов’язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 1.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно з абзацом "а" п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", відповідач зобов’язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу фізичних осіб.
Оскільки Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" передбачено подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ), який не є податковою декларацією, податковий борг у таких платників податків виникає лише у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати відповідної суми податкового зобов’язання відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни. Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", обов’язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов’язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Частиною 1 ст. 11 вказаного Закону визначено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність, сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов’язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки. З метою реалізації обов’язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
З врахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи та зазначених положень чинного законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Кармалюківський аграрій" (23134, Вінницька область, Жмеринський район, с.Кармалюкове, вул. Слободецька, код ЄДРПОУ 34744745) на користь бюджету заборгованість по податку з доходів фізчних осіб в загальній сумі 61316,86 гривень (шістдесят одна тисяча триста шістнадцять гривень вісімдесят шість копійок).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 16.03.10
Суддя /підпис/ Альчук Максим Петрович
Судді: /підписи/ Курко Олег Петрович
Чудак Олеся Миколаївна
З оригіналом вірно:
Суддя:
Секретар:
15.03.2010