Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.2010 № 2/259
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Корсака В.А.
суддів:
За участю представників:
від прокуратури м. Києва: Морозов В.Ю. – прокурор відділу
від позивача: Задорожко М.В. – представник за довіреністю,
від відповідача: Шадевська Ж.Е. – представник за довіреністю,
від третьої особи: представник не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів
на рішення Господарського суду м.Києва від 20.10.2009
у справі № 2/259 ( )
за позовом Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕКТОР СК»
про визнання недійсним рішення Київської міської ради № 814/1475 від 14.06.2007 р.
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2009 року Заступник прокурора м. Києва звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до Київської міської ради, за участю третьої особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕКТОР СК», про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 14.06.2007 №814/1475 «Про передачу ТОВ «ВЕКТОР СК» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру, туристичного містечка та спортивних закладів на вул. Прирічній (біля затоки Собаче Гирло) в Оболонському районі м. Києва».
Рішенням Господарського суду м. Києва від 20.10.2009 у справі №2/259 в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора м. Києва звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційним поданням, в якому просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Апеляційне подання обґрунтоване тим, що спірне рішення Київської міської ради прийнято з порученням норм чинного законодавства України, а саме, вимог статей 123 ,124 Земельного кодексу України, статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», пунктів 4, 4.1., 4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.12.2004 №391, щодо погодження проекту відведення земельної ділянки та виконання обов’язкових умов погодження, без виконання яких такі погодження втрачають чинність, а також проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Відзивів та/або заперечень на апеляційне подання не дійшло.
Представник третьої особи не використано наданого йому законом права на участь свого представника у судовому засіданні. Однак, матеріали справи містять докази належного повідомлення ТОВ «ВЕКТОР СК» про час та місце розгляду справи, а саме, повідомлення про вручення поштового відправлення за №0769334.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення учасників процесу, колегією суддів встановлено наступне.
Рішенням Київської міської ради від 14.06.2007 № 814/1475 «Про передачу ТОВ «ВЕКТОР СК» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру, туристичного містечка та спортивних закладів на вул. Прирічній (біля затоки Собаче Гирло) в Оболонському районі м. Києва» (надалі - Рішення) затверджено проект відведення та передано Товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕКТОР СК» у довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку загальною площею 15,94 га, для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру, туристичного містечка та спортивних закладів на вул. Прирічній (біля затоки Собаче Гирло) в Оболонському районі м. Києва, в тому числі:
- ділянку 31 площею 3,54 га – за рахунок земель запасу рекреаційного призначення,
- ділянку №2 площею 12,40 га, зокрема, площею 11,44 га – за рахунок земель запасу рекреаційного призначення; площею 0,96 га – за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
В обґрунтування вимог позовної заяви Заступник прокурора м. Києва та Державний комітет України із земельних ресурсів зазначають, що Рішення прийнято всупереч вимогам чинного земельного та містобудівного законодавства, є незаконним та підлягає скасуванню з наступних підстав:
- відсутні детальний план на територію, що передана відповідачем третій особі згідно Рішення, та план земельно-господарського устрою, а умови, визначені у Висновку щодо розробки та погодження містобудівного обґрунтування, не виконані;
- у висновку Київської міської санепідемстанції від 31.05.2007 року № 821 зазначено про те, що земельна ділянка придатна для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру та спортивних закладів та не придатна для будівництва туристичного Містечка, як об'єкта, який не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам цієї території;
- до прийняття Відповідачем оспорюваного рішення залишились невиконаними ряд обов’язкових умов, без виконання яких відповідні погодження втрачають свою дію, зокрема:
1) у згоді Київського міського голови від 11.04.2007 Д-2666 на розроблення проектної документації, висновках Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА від 06.06.2007 № 19-5366, від 07.06.2007 № 09-5420, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 22.05.2007 року №05-08/3282, Київського міського головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 07.06.2007 № 06-03-4/1081 зазначено про необхідність отримання згоди ДП «Інститут «Київгенплан» АТ «Київпроект» та ДКП «Плесо», Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, як замовника містобудівної документації, проте зазначені умови Третьою особою не виконано, а тому згода та висновки контролюючих органів втратили свою силу;
2) залишені без виконання вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві зазначені у висновку від 22.05.2007 року № 05-08/3282 щодо отримання акту обстеження зелених насаджень КП УЗН Оболонського району м. Києва та позитивного висновку Державного комітету України по водному господарству;
- Третьою особою не враховано громадські інтереси при плануванні та забудові територій, не проінформовано через засоби масової-інформації громадян про плани перспективного розвитку територій, розміщення містобудівних об'єктів, не забезпечено участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій;
- згідно програми комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, затвердженої рішенням Київради від 19.07.2005 № 806/3381, ця територія резервується як парк відпочинку «Оболонь».
- експертиза проекту землеустрою щодо відведення Третій особі, згідно Рішення, земельних ділянок площею 15,94 га, проведена не Державним комітетом України по земельних ресурсах, а Київським міським головним управлінням земельних ресурсів.
Враховуючи вищенаведене, прокуратура вважає, що оспорюване Рішення прийнято з істотними порушеннями вимог чинного земельного та містобудівного законодавства, а тому просить суд визнати недійсним Рішення.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, з огляду на наступне.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду регулюється статтею 124 Земельного кодексу України, так відповідно до частини 1 цієї статті, в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного Рішення, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Оскільки більша частина спірної земельної ділянки (14,98 га) передана третій особі із земель запасу, тому передача в оренду даної ділянки третій особі повинна здійснюватися за проектами відведення в порядку, встановленому статтею 123 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 123 Цивільного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, третя особа отримала Згоду на розроблення проектної документації від Київського міського голови (Згода на проектування№Д-2666 від 11.04.2007) при умові дотримання вимог Рішення Київської міської ради №806/3381 від 19.07.2005 «Про затвердження Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, статей 60, 61 Земельного кодексу України та статей 80, 89 Водного кодексу України, рішення Київради №439/3015 від 16.06.2005 «Про врахування громадських інтересів та захист прав громадян при проведенні містобудівної діяльності в м. Києві», отримання згоди ДП Інститут «Київгенплан» АТ «Київпроект» та ДКП «Плесо», а також забезпечення вільного переміщення територією півострова.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві Висновком №05-08/3282 від 22.05.2007 погодило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки третій особі за умови виконання пунктів 5-7, 12 рішення Київради №806/3381 від 19.07.2005.
Листом вих.№148-1113 від 05.06.2007 землекористувач спірної земельної ділянки – Київське комунальне об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «КИЇВЗЕЛЕНБУД» просило відповідача припинити право користування земельними ділянками площею 4,357га та площею 12,40га без вилучення їх з загальної міської території зеленої зони за умов отримання заявником (третьою особою) усіх передбачених чинним законодавством необхідних позитивних висновків державних і міських органів.
У висновку Київської міської санепідемстанції від 31.05.2007 № 821 зазначено те, що спірна земельна ділянка придатна для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру та спортивних закладів для ТОВ «ВЕКТОР СК» в межах, визначених Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, без зміни функціонального призначення ділянки, в разі виконання умов, викладених у даному Висновку, однак не придатна для будівництва туристичного містечка, як об'єкта, який не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам цієї території.
Крім того, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується Київської міської санепідемстанції при умові виконання перерахованих у Висновку вимог і виключення з проекту землеустрою будівництва туристичного містечка. При невиконанні однієї із вимог даний висновок втрачає свою силу.
Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища У Висновку №19-5366 від 06.06.2007 не заперечувало проти надання спірної земельної ділянки в оренду, але за виконання умов, викладених в Згоді на проектування№Д-2666 від 11.04.2007 та за умови погодження проекту землеустрою з Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища. Та попередило, що невиконання вищевказаних умов, чинність даного листа (висновку) втрачає свою дію.
Листом №09-5420 від 07.06.2007 Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища погодило проект землеустрою для проведення Державної експертизи та затвердження у встановлено порядку. Крім того, зазначило про необхідність включення у Рішення Київської міської ради про затвердження проекту відведення обов’язок замовника (третьої особи) виконати вимоги, викладені в листах: Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.06.2007 №19-5366, Київського міської санепідемстанції від 01.06.2007 №3899, Державного управління охорони природного навколишнього середовища в м. Києві від 22.05.2007 №05-08/3282.
07.06.2007 Київське міське управління земельних ресурсів погодило проект відведення земельної ділянки ТОВ «ВЕКТОР СК» у довгострокову оренду на 10 років спірну земельну ділянку (Висновок №06-03-4/1081 від 07.06.2007) та зобов’язало орендаря, зокрема, виконати вимоги, викладені в листах: Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.06.2007 №19-5366, Київського міської санепідемстанції від 01.06.2007 №3899, Державного управління охорони природного навколишнього середовища в м. Києві від 22.05.2007 №05-08/3282.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та не спростовано відповідачем, до прийняття спірного Рішення, залишились невиконаними ряд обов’язкових умов, без виконання яких відповідні погодження втрачають свою дію, а саме:
- не отримано згоди від ДП Інститут «Київгенплан» АТ «Київпроект» та ДКП «Плесо», як це передбачено у згоді Київського міського голови від 11.04.2007 Д-2666 на розроблення проектної документації, висновках Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА від 06.06.2007 № 19-5366, від 07.06.2007 № 09-5420, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 22.05.2007 року № 05-08/3282, Київського міського головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 07.06.2007 № 06-03-4/1081, у зв’язку з чим згода та висновки контролюючих органів втратили свою силу;
- залишені без виконання вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві зазначені у висновку від 22.05.2007 року № 05-08/3282 щодо отримання акту обстеження зелених насаджень КП УЗН Оболонського району м. Києва та позитивного висновку Державного комітету України по водному господарству, у зв’язку з чим даний Висновок втратив свою силу;
- з проекту землеустрою не виключено будівництво туристичного містечка, як об’єкта який не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам цієї території, як це передбачено Висновком Київської міської санітарно0епідеміологічної станції, у зв’язку з чим даний висновок втратив свою силу;
- третьою особою не враховано громадські інтереси при плануванні та забудові територій, не проінформовано через засоби масової-інформації громадян про плани перспективного розвитку територій, розміщення містобудівних об'єктів, не забезпечено участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.
Відповідно до Генерального плану міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради №370/1804 від 28.03.2002, територія за функціональним призначенням належить до зони зелених насаджень загального користування. Рішенням виконкому Київської міської ради народних депутатів №920 від 17.07.1979, розпорядженням Київської міської державної адміністрації №979 від 16.05.2002 спірну земельну ділянку віднесено до зони охорони пам’яток – зони охоронюваного ландшафту. Згідно програми комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, затвердженої рішенням Київської міської ради №806/3381 від 19.07.2005, спірна територія резервується як парк відпочинку «Оболонь».
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного рішення, обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Отже, проект відведення земельних ділянок ТОВ «ВЕКТОР СК» підлягає обов’язковій державній експертизі.
Пунктами 4, 4.1., 4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.12.2004 №391, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 за №1618/10217, розмежовано компетенцію органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державної експертизи та визначено, що до відання Державного комітету України по земельних ресурсах у сфері державної експертизи належать проведення обов’язкових державних експертиз щодо проектів відведення земельних ділянок із земель природоохоронного призначення площею 10 га і більше.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, державна експертиза проекту землеустрою щодо відведення ТОВ «ВЕКТОР СК» земельних ділянок площею 15,94 га, в порушення вказаних вище норм, проведена не Державним комітетом України по земельних ресурсах, а Київським міським управлінням земельних ресурсів.
Таким чином, оскаржуване Рішення Київської міської ради прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а саме статей 123, 124 Земельного кодексу України (відсутні висновків органу по земельних ресурсах, природоохоронного і санітарно-епідеміологічного органів, органів архітектури та охорони культурної спадщини), статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та пунктів 4, 4.1., 4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації (державна експертиза проекту землеустрою щодо відведення проведена не Державним комітетом України по земельних ресурсах, а Київським міським управлінням земельних ресурсів).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційне подання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду м. Києва від 20.10.2009 у справі №2/259 підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, яким позов задовольнити.
Керуючись статтями 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційне подання Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів задовольнити.
Рішення Господарського суду м .Києва від 20.10.2009 у справі № 2/259 – скасувати.
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення Київської міської ради від 14.06.2007 №814/1475 «Про передачу ТОВ «ВЕКТОР СК» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру, туристичного містечка та спортивних закладів на вул. Прирічній (біля затоки Собаче Гирло) в Оболонському районі м. Києва».
Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в доход Державного бюджету України 85, 00 грн. – державного мита та 236, 00 грн. – витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в доход Державного бюджету України 42, 50 грн. – державного мита за звернення з апеляційним поданням.
Матеріали справи № 2/259 повернути до Господарського суду м. Києва.
Постанова може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Судді
02.04.10 (відправлено)