Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2009 р.Справа № 2-а-1140/09/1870
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Колієнко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лебединського учбово-виробничого підприємства Українського товаристваглухих на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2009р. по справі№2-а-1140/09/1870
за позовом Лебединського учбово-виробничого підприємства Українського товаристваглухих <Список ><Текст >
до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про визнання протиправним та нечинним рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Лебединське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих звернулося до суду з позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення № 0002822302 від 28.11.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 48679 грн. 50коп. за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджених постановою НБУ від 15.12.2004 № 637, оскільки готівкові кошти, що було отримано в результаті розрахунків із застосуванням РРО. на суму 7060 грн. було визнано такими, що не оприбутковані, і застосовано штрафну санкцію відповідно до п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2009 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено за необгрунтованістю.
В апеляційній скарзі Лебединське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих просить оскаржувану постанову скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на неврахування судом першої інстанції норм Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", згідно яких операція з відображення готівкових коштів в касовій книзі підприємства, що попередньо проведені через РРО, не є оприбуткуванням готівки та не підпадає під визначення розрахункової операції.
Відповідач проти апеляційної скарги заперечує, вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно акту перевірки від 17.11.2008 року № 530/23/03972755 "Про результати позапланової виїзної перевірки Лебединського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.09.2007 року по 05.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.09.2007 року по 05.09.2008 року" встановлено порушення п. 2.3, п. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням НБУ від 15 грудня 2004 року № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" зі змінами та доповненнями.
На підставі акту перевірки Сумською міжрайонною ДПІ (Лебединське відділення) винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002822302 від 28.11.2008 року, відповідно до якого Лебединському учбово-виробничому підприємству Українського товариства глухих було донараховано штрафних санкцій за порушення п. 2.3, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджених постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року № 637 на суму 48679,50 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з правомірності проведення перевірки позивача та доведеності наявності порушень.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Перевірки з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби, визначених Законом України від 04.12.90 № 509 "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон N 509). Зокрема, пунктом 2 статті 11 цього Закону встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Статтею 16 вказаного Закону передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності певних обставин.
Згідно статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265:- розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
З акту перевірки від 17.11.2008 року № 530/23/03972755 "Про результати позапланової виїзної перевірки Лебединського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.09.2007 року по 05.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.09.2007 року по 05.09.2008 року" вбачається, що виявлено порушення в частині несвоєчасності оприбуткування готівки (понад один день) в касі підприємства, яка надходить з каси магазину "Мрія" Лебединського УВП УТОГ. При перевірці книги обліку розрахункових операцій № 1808000507/5 по магазину "Мрія" Лебединського УВП УТОГ, що розташований за адресою: м. Лебедин, вул. Леніна, 5 та касових підприємств встановлено несвоєчасність оприбуткування готівкових коштів до каси підприємства на загальну суму 7060 грн.Також при перевірці первинних касових документів (видаткових касових ордерів) встановлено перевищення граничної суми розрахунку (10000 грн.) з іншим підприємством протягом одного дня, а саме Лебединське УВП УТОГ 04.04.2008 розрахувалось з ТОВ "Крук" готівкою в сумі 17025 грн. (підстава - повернення заборгованості за матеріали).
Норми, порушення яких було виявлено перевіряючими, встановлюють, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником. Касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.
Як вбачається з наданих позивачем документів, факти порушення приписів наведених норм дійсно мали місце при оприбуткуванні готівки і твердження позивача стосовно того, що всі надходження готівкою від покупців товару булив повному обсязі оприбутковано через РРО шляхом видачі чеків, не спростовують самого порушення вимог Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Відповідно до пунктів 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, повинні проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. Дане порушення підтверджено актом перевірки та не спростовано позивачем.
На підставі наведеного суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.п. 1,3 ч. 3 ст. 2 КАС України, згідно якої у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб’єктів владних повноважень суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що відповідач при прийнятті рішення № 0002822302 від 28.11.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 48679 грн. 50коп. діяв у відповідності до чинного законодавства та обґрунтовано.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Сумського окружного адміністративного суду від03.06.2009 р. по справі№2-а-1140/09/1870 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги щодо того, що згідно вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", згідно яких операція з відображення готівкових коштів в касовій книзі підприємства, що попередньо проведені через РРО, не є оприбуткуванням готівки та не підпадає під визначення розрахункової операції, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Лебединського учбово-виробничого підприємства Українського товаристваглухих залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2009р. по справі№2-а-1140/09/1870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис)
(підпис)Спаскін О.А. Любчич Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 21.12.2009 р.