Ухвала суду № 8814488, 09.11.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2009
Номер справи
2-а-6912/08/2070
Номер документу
8814488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2009 р.Справа № 2-а-6912/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Водолажської Н.С.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Гуцала М.І.

при секретарі судового засідання Чміленко Н. С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2009р. по справі№2-а-6912/08/2070

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до товариства з обмеженою відповідальністю "Отто"

про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" заборгованість зі сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 12026,32 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в розмірі 370,37 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від20.02.2009 р. по справі№2-а-6912/08/2070 адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені задоволено у повному обсязі, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" (код ЄДРПОУ 31437820 п/р № 260048188345620 в АВУБ «Грант», МФО 351607) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (п\р 31219230700003 в управлінні державного казначейства у Дзержинському районі, МФО 851011 в управлінні Державного казначейства в Харківській області, код ЄДРПОУ 24134567) заборгованість зі сплати адміністративно-господарської санкції в розмірі 12026,32 грн. та пеню 370,37 грн.

Відповідач, товариство з обмеженою відповідальністю "Отто", не погодилось з постановою суду, подало апеляційну скаргу, свою незгоду з постановою суду мотивує тим, що судом не взято до уваги, що ТОВ «Отто»подавав до суду докази, які свідчать про направлення звіту форми 3-ПН до Харківського міськрайонного центру зайнятості, та відповідач вжив всі передбачені чинним законодавством заходи щодо забезпечення працевлаштування інвалідів.

Від позивача письмових заперечень проти апеляційної скарги не надійшло, надав клопотання, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, розглядати апеляційну скаргу за відсутності представника в судовому засіданні.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду апеляційної скарги був повідомлений належним чином. У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного. Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Відповідно до форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 19 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав одне робоче місце. Пунктом 5 "Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

На підставі наведеного суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач не виконав обов'язок щодо своєчасного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інваліда на певну посаду.

Згідно ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Відповідно до листа від 26.05.2008 року за вих. № 08/1382 Харківського міськрайонного центру зайнятості до початку та протягом 2007 року ТОВ "Отто" не надавало до служби зайнятості звіти форми 3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць», і тому інваліди до товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" не направлялись. Зі звіту форми № 10-ПІ вбачається, що ОСОБА_1, який є інвалідом 2-ї групи, був прийнятий на посаду охоронця 01.11.2007 року. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Суд першої інстанції дійшов висновку, що з вини відповідача, який своєчасно не повідомив центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" у 2007 році.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне відмітити наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю. встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб. - у кількості одного робочого місця. Таким чином, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить у відповідача 1 особу.

В ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З аналізу положень Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства самостійно займаються працевлаштуванням інвалідів в порядку ст. 18 Закону, при цьому дана норма встановлює, що підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.05 р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

До матеріалів справи надана копія звіту за формою № 3-ПН від 26.01.2007 року з зазначенням посади для інваліда, що надавалась до Центру зайнятості, з відміткою про прийняття, доказів подання звітів за формою № 3-ПН до Центру зайнятості за період лютий - жовтень 2007 року до матеріалів справи не надано.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідачем не були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.

Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що з урахуванням вищевикладеного адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій та пені за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2007 р.

Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правомірність прийнятого рішення. Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку стосовно того, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2009р. по справі№2-а-6912/08/2070 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права.

Керуючись ст. ст. 160, 164, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Отто" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2009р. по справі№2-а-6912/08/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Водолажська Н.С.

Судді< підпис >

< підпис >Мінаєва О.М. Гуцал М.І. < Список >< Текст > Повний текст ухвали виготовлений 16.11.2009 р.