Рішення № 88120822, 11.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.03.2020
Номер справи
640/3455/19
Номер документу
88120822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2020 року м. Київ № 640/3455/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк"

про стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн

та за зустрічним позовом Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк"

до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправними та скасування постанов від 03 грудня 2018 року

№659-ДП-Е та №660-ДП-Е

В С Т А Н О В И В :

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк", в якому просить стягнути з Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 8500,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем не сплачений у добровільному порядку штраф, накладений постановами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е, що відповідно до статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є підставою для стягнення штрафу в судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 04 березня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В подальшому до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов зустрічний позов Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" до Національної комісії, з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 27 березня 2019 року зустрічний позов прийнято до спільного провадження з первісним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" про стягнення штрафу.

В обґрунтування позовних вимог Акціонерне товариство "Міжнародний інвестиційний банк" вказує, що постановами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е на Акціонерне товариство "Міжнародний інвестиційний банк" накладено штраф за не розкриття ним проміжної інформації. Проте, станом на 30 квітня 2018 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку в порушення Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» не було встановлено відповідного порядку, який визначено рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 квітня 2018 року №243, яке набуло чинності 05 серпня 2018 року.

Оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, отже відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за порушення пункту 3 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826 станом на 30 квітня 2018 року.

У відзиві представник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заперечував проти задоволення зустрічного позову та зазначив, що Акціонерним товариством "Міжнародний інвестиційний банк" 08 травня 2018 року та 10 травня 2018 року було подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну проміжну інформацію за І квартал 2018 року у електронному вигляді, тобто проміжну інформацію подано з порушенням строку, визначеного Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за №2180/24712. З огляду на викладене, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанови від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09 листопада 2018 року №550-ДП-Е встановлено неподання Акціонерним товариством "Міжнародний інвестиційний банк" до Комісії регулярної проміжної інформації за 1 квартал 2018 року у строк, визначений нормативно-правовим актом Комісії, що є порушенням абзацу 5 частини 1 статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 листопада 2018 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" призначено на 03 грудня 2018 року.

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е за неподання інформації до Комісії застосовано у відношенні Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 4250,00 грн.

Також, Актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09 листопада 2018 року №551-ДП-Е встановлено нерозміщення Акціонерним товариством "Міжнародний інвестиційний банк" у загальнодоступній базі даних Комісії регулярної проміжної інформації за 1 квартал 2018 року у строк, визначений нормативно-правовим актом Комісії, що є порушенням абзацу 5 частини 1 статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 листопада 2018 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" призначено на 03 грудня 2018 року.

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2018 року №660-ДП-Е за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії застосовано у відношенні Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 4250,00 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов наступних висновків.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринків цінних паперів в Україні» (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (частина 1 статті 5 Закону).

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

За вимогами частини 1 статті 3 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у таких формах: контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам.

Пунктом 10 частини 1 статті 8 Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 9 Закону Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв`язку з реалізацією своїх повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до частини 5 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції Закону № 3264-VI від 16 листопада 2017 року) звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.

Відповідно до частини 5 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції Закону №2210-VIII від 16 листопада 2017 року, що діяла на момент вчинення правопорушення) звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня квартала.

Виходячи з цього, поняття квартальної інформації та поняття проміжної інформації є фактично тотожними.

Відповідно до частини 6 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції Закону № 2210-VIII від 16 листопада 2017 року, що діяла на момент вчинення правопорушення) строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації встановлюються Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.

Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Комісії від 03 грудня 2013 року № 2826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за №2180/24712 (в редакції, що діяла на момент вчинення правопорушення), встановлено, що регулярна квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу та відповідно до вимог цього Положення. Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Рішенням №243 від 19 квітня 2018 року були внесені зміни до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03 грудня 2013 року № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за №2180/24712, відповідно до яких проміжна (попередня назва - регулярна квартальна) інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Таким чином, строки розкриття проміжної (попередня назва - регулярна квартальна) за 1 квартал 2018 року не змінились.

Отже, Акціонерне товариство "Міжнародний інвестиційний банк" повинно було подати до Комісії інформацію та розмістити інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до 30 квітня 2018 року.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення №2826 емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов`язані розкривати на фондовому ринку інформацію шляхом:

розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);

опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

розміщення на власному веб-сайті;

подання до Комісії.

Емітенти цінних паперів до моменту подання інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Таким чином, законодавством встановлено терміни для розкриття регулярної інформації про емітента - річної та проміжної звітної інформації про результати фінансово-господарської діяльності емітента.

Статтею 251 Цивільного кодексу України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Стаття 252 Цивільного кодексу України визначає строк роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Отже, проміжна інформація про емітента за І квартал 2018 року згідно з Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, тобто не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Як вказує представник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відзиві на позов, Акціонерним товариством "Міжнародний інвестиційний банк" було подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну проміжну інформацію за І квартал 2018 року у електронному вигляді 08 травня 2018 року та 10 травня 2018 року .

У той же час, Акціонерним товариством "Міжнародний інвестиційний банк" сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів не сплачена, заборгованість перед держаним бюджетом не погашена.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вищезазначеного суд дійшов висновку, що при прийнятті постанов від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку діяла відповідно до згадуваних норм законодавства, отже зустрічний позов Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" задоволенню не підлягає.

Згідно статті 11 Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012року №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідач доказів сплати визначеної постановами від 03 грудня 2018 року №659-ДП-Е та №660-ДП-Е суми штрафу не надав, що відповідно до статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є підставою для стягнення визначеними згадуваними постановами суми штрафу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку про доведеність Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку підстав виникнення штрафу, наявність заборгованості Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" по сплаті штрафу у визначеному розмірі, а також дотримання встановленої законодавством процедури, що передує стягненню штрафу в судовому порядку, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.

2.Стягнути з Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 8500,00 грн.

1.В задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства "Міжнародний інвестиційний банк" відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко