Рішення № 8808839, 01.04.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.04.2010
Номер справи
21/5068
Номер документу
8808839
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" квітня 2010 р.Справа № 21/5068 За позовом Прокурора Красилівського району м. Красилів в інтересах держави в особі Красилівської райдержадміністрації, м. Красилів

до Приватного малого підприємства "Модуль" м. Красилівпро визнання недійсним договору від 21.11.2007 року, який укладений між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль" про купівлю-продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 16.1553 га, яка знаходиться на території Яворівецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області за межами населеного пункту та додаткового договору до договору від 21.11.2007 року від 20.02.2008 року, укладений між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль"

Суддя

Представники сторін:

Від позивача - не з'явився

Від відповідача - не з'явився

За участю прокурора відділу облпрокуратури Грамчук Т.А.

В судовому засіданні за згодою прокурора проголошено вступну та резолютивну частини рішення про справі.

Суть спору: Прокурор звернувся до суду у інтересах держави із вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на порушення під час укладення оспорюваних договорів вимог Цивільного та Земельного кодексів України.

В судовому засіданні прокурор підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволені.

Направленим на адресу суду клопотанням позивач підримав заявлені позовні вимоги та просив задоволити їх в повному обсязі.

Відповідач відзиву на позов не подав, повноважного представника для участі у судове засідання не направив та не заперечив проти позовних вимог, що не перешкоджає розгляду справи у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

21.11.2007 року між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль" укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 16,1553 га, яка, як зазначено у договорі, знаходиться на території Яворівецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області за межами населеного пункту.

Відповідно до п. 2.1 цього договору, ціна продажу земельної ділянки становить 928433,00 грн.

20.02.2008 року між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль", укладено додатковий договір до договору від 21.11.2007 року, яким внесено зміни до договору від 21.11.2007 року. Пунктом № 1 розділу 2 додаткового договору, визначено 30-ти календарний день сплати вартості земельної ділянки з моменту підписання додаткового договору.

Договір від 21.11.2007 року укладений на підставі розпорядження голови Красилівської райдержадміністрації № 614/2007-р від 26.10.2007 року, яким затверджено експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 16,1554 кв.м. та прийнято рішення продати вказану земельну ділянку ПМП "Модуль" для комерційного використання за рахунок земель державної власності на яких розташовані об’єкти нерухомого майна.

Прокурором району 06.03.2008 року за № 523 внесено протест на розпорядження голови Красилівської райдержадміністрації № 614/2007-р від 26.10.2007 року "Про затвердження експертної грошової оцінки та продаж земельної ділянки ПМП "Модуль".

Це розпорядження, на виконання вимог протесту прокурора, розпорядженням голови Красилівської райдержадміністрації № 136/2008-р від 20.03.2008 року скасовано.

Згідно п. 3 ст. 203 Цивільного кодексу України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його волі.

Прокурор стверджував, що на даний момент правові підстави, на яких укладався зазначений договір купівлі-продажу, визнанні такими, що не відповідають вимогам закону.

Крім цього, статтею 628 Цивільного кодексу України, визначено, що змістом договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно частиною першою ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного судочинства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 Земельного кодексу України, угоди про перехід права власності на земельну ділянку повинні обов'язково містити предмет угоди, а саме місця розташування ділянки, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо.

Статтею 19 Земельного кодексу України, визначено вичерпний перелік категорій земель за цільовим призначенням, однак категорій земель за цільовим призначенням як несільськогосподарського призначення (п. 1.1 договору) не передбачено.

При укладенні договору, а саме при визначенні вартості земельної ділянки, яка являється предметом зазначеного договору, допущено порушення вимог Земельного кодексу України.

Згідно п. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки.

Із зробленого на замовлення ПМП "Модуль" звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, за межами населеного пункту с. Яворівці Красилівського району Хмельницької області, що підлягає продажу ПМП "Модуль" затвердженого у жовтні 2007 року, слідує, що вартість земельної ділянки визначено у сумі 928433 грн., а оцінці підлягали землі, які відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови (ст. 19 Земельного кодексу України.).

Згідно із висновком державної експертизи землевпорядної документації від 20.08.2007 року № 2339, проведеної по звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, за межами населеного пункту с. Яворівці Красилівського району Хмельницької області, що підлягає продажу ПМП "Модуль", земельна ділянка належить до категорії земель житлової та громадської забудови.

Таким чином, згідно вказаних документів фактично було визначено цільове призначення земель - як землі житлової та громадської забудови (п б. ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України).

Однак за нормами ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Наведене вказує на те, що грошовій оцінці підлягала земельна ділянка, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Яворівці Красилівського району, але визначена як землі житлової та громадської забудови, що є порушенням ст. 38 Земельного кодексу України.

Землі, які ПМП "Модуль" придбало по договору перебували в користуванні цього ж підприємства, як дві окремі з різними характеристиками ділянки, які отримані в користування на умовах оренди, зокрема: 1 га - цільове призначення - комерційне використання, 15,1554 га - землі промисловості.

Це підтверджується тим, що код цільового використання земельних ділянок, що перебувають в користуванні ПМП "Модуль" відповідно до реєстраційних карток земельної ділянки заведених Красилівським відділом ЦДЗК по договорах оренди є різним, а саме : 1 га -1.11 Комерційного використання, а 15,1554 га - 1.10.5 підприємств іншої промисловості, що підтверджується відповідними проектами землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок ПМП "Модуль" для оренди, відповідно до яких також визначене аналогічне цільове призначення земельних ділянок.

Вказані проекти затверджені розпорядженнями голови Красилівської районної державної адміністрації, зокрема № 507/2005-р від 25.10.2005 року затверджено проект відведення земельної ділянки в розмірі 1 га, а розпорядженням № 153/2006-р від 29.03.2006 року затверджено проект щодо відведення земельної ділянки в розмірі 15.1554 га. По вказаних проектах проведено державну землевпорядну експертизу 27.09.2005 року, при проведенні якої ці землі за категорією визначено як землі промисловості, транспорту.

Таким чином, по вказаних земельних ділянках у встановленому порядку на законних підставах ще до продажу земельної ділянки було визначено цільове призначення земель як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. ж ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України).

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії відповідно до ст. 20 Земельного Кодексу України здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою.

Відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України, яка передбачає розгляд і затвердження землевпорядної документації, визначено, що проекти створення нових землеволодінь і землекористувань після погодження їх у встановленому порядку розглядаються і затверджуються відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування; проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки

Зміни до землевпорядних проектів та інших матеріалів з питань землеустрою, відповідно до ст. 186 Земельного Кодексу України виносяться за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, які затвердили ці проекти.

З вказаного слідує, що земельна ділянка продана за цільовим призначенням як землі житлової та громадської забудови, а проект землеустрою за таким цільовим призначенням, як вимагає закон не вироблявся і не затверджувався, цільове призначення земельної ділянки у встановленому законом порядку не змінювалось.

Докази про зміни до землевпорядних проектів, які існують на 1 га та 15,1554 га про зміну цільового призначення цих земельних ділянок як земель житлової та громадської забудови суду не надано.

Таким чином, проект на зміну цільового призначення відсутній, проект землеустрою земельної ділянки за цільовим призначенням як землі житлової та громадської забудови рішенням органу виконавчої влади не затверджувався і відповідно державна землевпорядна експертиза по ньому не проводилась. В договорі купівлі-продажу цієї земельної ділянки від 21.11.2007 року не вказано цільового призначення земельної ділянки, хоча відповідно до ст. 132 Земельного Кодексу України, угоди про перехід права власності на земельні ділянки повинні містити предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму).

В порушення цієї статті в договорі купівлі-продажу земельної ділянки не вказано істотну умову договору - цільове призначення земельної ділянки відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Згідно ст. 21 Земельного Кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Згідно довідки Яворівецької сільської ради № 168 від 17.10.2008 року, станом на 17.10.2008 року на рахунок сільської ради кошти від продажу земельних ділянок не надходили, чим не виконано вимог додаткової угоди.

Отже, під час укладення договору з порушенням законодавства проведено фактичну зміну цільового призначення, з порушенням законодавства проведено оцінку вартості земельної ділянки, а звідси помилково визначена вартість земельної ділянки.

Враховуючи викладені обставини, позов є обґрунтованим, підтвердженим належними доказами та таким, що підлягає задоволенню.

При прийнятті рішення по справі судом враховується, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2009 року по справі № 2-а-3553/09/2270/08 відмовлено в задоволені позову ПМП "Модуль" до Красилівської районної державної адміністрації, третьої особи на стороні відповідача - Прокурора Красилівського району, про визнання нечинним рішення про скасування розпорядження та відновлення порушеного права.

У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача.

Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити.

Визнати недійсним договір від 21.11.2007 року, який укладений між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль" про купівлю-продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 16.1553 га., яка знаходиться на території Яворівецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області за межами населеного пункту та додатковий договір до договору від 21.11.2007 року від 20.02.2008 року, укладений між Красилівською районною державною адміністрацію Хмельницької області та ПМП "Модуль".

Стягнути з Приватного малого підприємства "Модуль", м. Красилів, (вул. Булаєнка, 12-г, кв. 16, код 14163361) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок УДК у м. Хмельницькому № 31112095700002, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), суму 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31215259700002, МФО 815013, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050000.

Видати наказ.

                              Суддя                                                                      

Рішення оформлене та підписане 02.04.2010 року.

Віддрук 5 прим:

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу,

4, 5 - прокуратурі.

Помічник судді О.С. Гуменюк