Рішення № 88020066, 05.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
560/914/20
Номер документу
88020066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/914/20

РІШЕННЯ

іменем України

05 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

за участі:секретаря судового засідання Святецької М.В. представника позивача:Войтюка С.С. представника відповідача:Чмиря М.П. третьої особи: ОСОБА_1 представника третьої особи: Куркевича О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ,за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови від 29.01.2020 ВП №60473083,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 , в якому просить скасувати постанову від 29.01.2020 ВП №60473083 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.10.2019 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2019 року із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку згідно п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ. Розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01.05.2019 року склав 4161,66 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає, що оскаржена постанова є протиправною, оскільки рішення суду виконано пенсійним органом у повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 25.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою суду від 02.03.2020 заяву ОСОБА_1 задоволено та залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 до участі у справі №560/914/20.

До суду 03.03.2020 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що оскаржена постанова винесена за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №560/1854/19, при цьому станом на 03.03.2020 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 560/1854/19 залишається невиконаним з причин незалежних від державного виконавця.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду № 560/1854/19 від 31 січня 2020 року заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним дій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області по адміністративній справі № 560/1854/19 задоволено, визнано протиправним рішення № 968250184981 від 19.10.2019 "Про перерахунок пенсії".

Вищезазначеною ухвалою також визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 року по адміністративній справі №560/1854/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволення позовних вимог.

Третя особа та її представник в судовому засіданні заперечили проти позовних вимог, та просили відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши представників сторін, третю особу та її представника, дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, пояснення третьої особи, а також оцінивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Рішенням від 23.07.2019 року по справі №560/1854/19, яке набрало законної сили 24.09.2019 згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968250184981 від 06.05.2019 про перерахунок пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII.

На виконання зазначеного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 29.10.2019 видано виконавчий лист.

На підставі заяви стягувача державним виконавцем Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2019 ВП №60473083 з примусового виконання виконавчого листа у справі №560/1854/19.

Листом №27335/08 від 25.11.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило відповідача про те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №560/1854/19 здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку згідно п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII. Розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01.05.2019 склав 4161,66 грн. Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 23.07.2019 по справі №560/1854/19 склав 4161,66 грн, що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (11072,77 грн), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлено у попередньому розмірі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначило, що вказане рішення суду виконано в повному обсязі.

На виконання рішення суду відповідачем винесено рішення № 968250184981 від 19.10.2019 "Про перерахунок пенсії", згідно якого на виконання рішення суду ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою".

21.01.2020 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшла заява стягувана ОСОБА_1 про невиконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду №560/1854/19 від 23.07.2019.

Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 29.01.2020 виніс постанову про накладення штрафу ВП №60473083, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду у спосіб та порядок передбачений виконавчим документом.

Підставою для винесення вказаної постанови слугувало не виконання судового рішення від 23.07.2019 по справі №560/1854/19.

Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження".

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до пункту 16 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов`язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (частина 8 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження").

Згідно з частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Враховуючи вищевказане суд вважає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Суд зазначає, що за своєю природою штраф - це міра адміністративної відповідальності. Штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження. При цьому, штрафи можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.

Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його волевиявлення.

Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що на виконання рішення суду останнім здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку згідно п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII. Розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01.05.2019 склав 4161,66 грн.

Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення суду винесено рішення №968250184981 від 19.10.2019 "Про перерахунок пенсії", згідно якого на виконання рішення суду ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою".

Суд звертає увагу, що ухвалою суду від 31.01.2020, яка набрала законної сили 31.01.2020, визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968250184981 від 19.10.2019 "Про перерахунок пенсії" ОСОБА_1 та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 року по адміністративній справі №560/1854/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

У вказаному вище судовому рішенні, а саме ухвалі від 31.01.2020 суд встановив, що згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.10.2019 №968250184981, прийнятому на виконання рішення суду від 23.07.2019 року по адміністративній справі №560/1854/19, встановлено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням так званої двоскладової формули, тобто з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування", що не відповідає рішенню Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №560/1854/19.

Отже, зазначене свідчить про невиконання відповідачем рішення суду по справі №560/1854/19.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд також встановив, що станом на 03.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надано до суду докази виконання рішення суду від 23.07.2019 року по адміністративній справі №560/1854/19, а саме стосовно здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100 гривень від 29.01.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 560/1854/19 на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Накладення зазначеного штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду.

Суд спростовує доводи позивача щодо повного виконання рішення суду від 23.07.2019 року по адміністративній справі №560/1854/19, а саме щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII, оскільки вказаний факт невиконання даного рішення підтверджено та встановлено ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.01.2020, яка набрала законної сили по справі №560/1854/19 під час розгляду заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином не доведені, при цьому відповідачем спростовано доводи позивача, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу від 29.01.2020 ВП №60473083- відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , ідентифікаційний код - 43316784) Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук