
Справа № 560/220/20
РІШЕННЯ
іменем України
03 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про видачу довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги визнати неправомірною;
підтвердити страховий стаж ОСОБА_1 poботи у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур для призначення у період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу;
зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області видати довідку про наявний страховий стаж з дня звернення, а саме 05 квітня 2019 року для призначення у період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу;
зобов`язати Головне Управління пенсійного Фонду України у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 страховий стаж роботи у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур з дня звернення, а саме з 05 квітня 2019 року для призначення у період з 01 січня 2018 року по 31 грудну 2020 року тимчасової соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в березні 2019 року звернувся до Головного управління пенсійного фонду в Хмельницькій області для отримання довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05 квітня 2019 року за № 11032/03 позивачу відмовлено у видачі довідки про наявний трудовий стаж згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1098.
Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними та такими, що порушують його права, гарантовані законами України, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2020 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Цією ж ухвалою суд визнав поважною причину пропуску позивачем строку звернення до суду та поновив його.
Від відповідача 14 лютого 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що 27 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо видачі довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги.
Згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача становить 13 років 5 місяців 2 дні.
До страхового стажу позивача відповідачем не зараховано період роботи в кооперативі "Новатор" з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року, оскільки підставою запису про прийняття на роботу в трудовій книжці є протокол зборів від 16 листопада 1989 року № 8 та є невизначеною дата прийняття на роботу (16.011.1989р.).
Відповідач стверджує, що страховий стаж ОСОБА_1 становить менше 15 років, тому позивачу відмовлено у видачі довідки про наявний страховий стаж згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду цієї справи з викликом сторін.
Частинами 5, 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відсутня необхідність призначати розгляд справи у судовому засіданні. Тому клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Відповідно до наказу голови Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року №58-в, головуючий у цій справі суддя Салюк П.І. у період з 24 лютого 2020 року по 02 березня 2020 року перебував у відпустці.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в єдності та сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що 27 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо видачі довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги.
Листом від 05 квітня 2019 року №11032/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу наявний страховий стаж позивача становить 13 років 5 місяців 2 дні.
Крім цього, у вказаному листі зазначено, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи в кооперативі "Новатор" з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року, оскільки підставою запису про прийняття на роботу в трудовій книжці є протокол зборів від 16 листопада 1989 року № 8 та є невизначеною дата прийняття на роботу (16.011.1989р.).
Таким чином, на переконання відповідача, оскільки страховий стаж становить менше 15 років, тому позивачу правомірно відмовлено у видачі довідки про наявний страховий стаж згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098.
Позивач вважаючи, що має право на виплату соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1098, передбачено призначення у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхуванкя", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу.
Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Відповідно до статті 24 Закону, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01 січня 2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
З 01 січня 2004 року страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (згідно сплати страхових внесків).
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року №322-VІІІ трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
На момент заведення трудової книжки ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) порядок ведення трудових книжок регулювався Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 від 20 червня 1974 року (далі - Інструкція).
Пунктом 2.3. Інструкції встановлено, що всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або міститься неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд, дослідив трудову книжку ОСОБА_1 , копія якої долучена до матеріалів адміністративної справи БТ НОМЕР_1 , в якій містяться записи: №27 - 16 листопада 1989 року позивач прийнятий на роботу в кооператив "Новатор" при ОСОБА_2 по спеціальності маляр-штукатур на підставі Протоколу зборів №8 від 16 листопада 1989 року, а також №28 - 20 березня 1991 року звільнений з роботи з кооперативу "Новатор" на підставі наказу №8 від 20 березня 1991 року.
Також суд звертає увагу на положення Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29 липня 1993, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України (далі – Інструкція № 58).
Відповідно до пункту 1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Відповідно до п. 2.6. Інструкції №58 у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Отже, з вищенаведених норм слідує, що позивач не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто позивачем, більше того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу позивача за спірний період.
Отже, період роботи ОСОБА_1 у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур на переконання суду підтверджені згідно з записами трудової книжки.
На думку суду, позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем та які у сукупності дають підстави для висновку про підтвердження загального страхового стажу ОСОБА_1 за період роботи Кооперативі "Новатор" з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року.
Як передбачено пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Таким чином, враховуючи повноваження суду, визначені наведеною нормою, позовні вимоги у цій частині слід задовольнити та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до загального страхового стажу період роботи у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у видачі довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги у зв`язку з неврахуванням вказаного періоду роботи позивача, відтак суд приходить до висновку, що решта позовних вимог також підлягають до задоволення, як похідні вимоги, оскільки в даному випадку суд визнає наявність підстав для зарахування ОСОБА_1 до загального страхового стажу період роботи у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що беручи до уваги ту обставину, що суд зобов`язує відповідача врахувати період роботи ОСОБА_1 у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур, неврахування якого стало підставою для відмови відповідача у видачі довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги, тому на переконання суду, даний адміністративний позов слід задоволити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_1 довідки про наявний страховий стаж для призначення тимчасової державної соціальної допомоги.
Зобов`язати Головне Управління пенсійного Фонду України у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 страховий стаж роботи у Кооперативі "Новатор" при Тисменецькому РайВНО Івано-Франківської області з 16 листопада 1989 року по 20 березня 1991 року по спеціальності маляр-штукатур з дня звернення, а саме з 05 квітня 2019 року для призначення у період з 01 січня 2018 року по 31 грудну 2020 року тимчасової соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу.
Зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідку про наявний страховий стаж з дня звернення, а саме 05 квітня 2019 року для призначення у період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк