
Справа № 560/20/20
РІШЕННЯ
іменем України
03 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу, оформлену листом №Л-105/6/6802-19/6819.25/91-19 від 17.09.2019, у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІ;
- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу оформити та видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII;
- стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 1536,80 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість грн 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є законним представником неповнолітньої ОСОБА_2 та у зв`язку з досягненням останньою 16-річного віку, звернулася до Дунаєвецького РВ УДМС України в Хмельницькій області з письмовою заявою щодо оформлення та видачі паспорта виключно у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Проте, відповідач, посилаючись на пункт 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, повідомив, що паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Вважає, що відмова відповідача є протиправною та такою, що порушує права ОСОБА_2 .
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.01.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду 23.01.2020 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що Дунаєвецьким РВ УДМС України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача та надіслано письмову відповідь щодо можливості та порядку отримання паспорта громадянина України. При цьому, позивач не звертався до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів. Рішення Дунаєвецьким РВ УДМС України в Хмельницькій області про відмову у наданні вказаної адміністративної послуги відносно нього не приймалося, тобто відсутнє. А тому, не може бути предметом оскарження в суді. Також зазначив, що частиною 4 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Таким чином, відповідач зобов`язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України відповідно до вимог чинного законодавства, а саме, здійснювати видачу паспортів у вигляді картки.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду цієї справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами 5, 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд враховує, що ця справа є справою незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, а також те, що відповідач не обґрунтував у чому полягає складність справи та які обставини можуть бути встановлені судом у судовому засіданні. Тому, в задоволенні клопотання слід відмовити.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Дунаєвецького районного відділу Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою від 27.09.2019 з проханням оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХП, без застосування засобів Єдиного Державного демографічного реєстру та без присвоєння унікального номера запису в Реєстрі.
У заяві повідомлено, що копію свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта буде подано у разі позитивної відповіді на заяву. Також у заяві висловлено прохання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати заявнику письмову відповідь на адресу, зазначену в заяві.
За результатами розгляду заяви Дунаєвецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом від 17.09.2019 №Л-105/6/6802-19/6819.25/91-19 повідомив, зокрема, що видача документу, що посвідчує особу (незалежно від його вигляду - книжка чи картка, що містить безконтактний електронний носій), неможлива без обробки персональних даних особи. Відповідно до пункту 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року може здійснювати оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, виключно громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з статтею 5 Закону України "Про громадянство України" документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Положення про паспорт громадянина України затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ).
Приписами пунктів 1 та 3 Положення №2503-ХІІ визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За змістом частини 3 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492-VI) паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Згідно з частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
При цьому, пунктом 3 вказаної постанови встановлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється.
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Згідно з пунктом 13 Положення №2503-ХІІ для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Приписами пункту 3 Розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 (далі - Тимчасовий порядок №456), визначено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням відповідного переліку документів.
Відповідно до пунктів 23, 26, 28 Порядку №302 керівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Після формування заяви-анкети працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Згідно з пунктом 8 Розділу I "Загальні положення" Тимчасового порядку №456 після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.
Таким чином, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов`язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема, щодо дотримання форми заяви, порядку її подання та надання визначеного переліку документів, є обов`язковим.
Заява від 27.09.2019, подана з метою отримання неповнолітньою дитиною паспорта громадянина України, за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви-анкети, яка є підставою для вчинення територіальними органами і підрозділами ДМС відповідних дій/прийняття рішень щодо оформлення паспорта громадянина України встановленого зразка. Також до заяви не долучено законодавчо встановлених документів, що є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі паспортної книжечки.
За відсутності заяви встановленого зразка та необхідних документів (копії свідоцтва про народження та двох фотокарток розміром 35 х 45 мм) відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка.
Оскільки позивач та її законний представник не зверталися до відповідача із заявою, сформованою відповідно до вимог законодавства, із долученням до такої заяви обов`язкового переліку документів, суд вважає, що розгляд поданої заяви відповідно до Закону України "Про звернення громадян" з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України, не є порушенням прав позивача з боку Дунаєвецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області. Аналогічна правова позиція викладена в пункті 65 постанови Верховного Суду від 29.11.2019 у справі №260/1414/18.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також суд звертає увагу на те, що листом відповідача не відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, а надано відповідь відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", оскільки позивачем та його законними представниками не використано право особистого звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги із долученням необхідних документів, а в заяві містилось прохання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати заявнику письмову відповідь на зазначену в ній адресу.
Сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді не спростовує факту розгляду звернення в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача і задоволення позовних вимог щодо зобов`язання видати паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в позивача такого права, оскільки заявником не було дотримано процедури звернення за паспортом та не надано необхідних для цього документів. Аналогічна правова позиція викладена у пункті 62 постанови Верховного Суду від 24.01.2020 у справі №820/3352/18.
Отже, позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, а тому, відповідний лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України. Відсутність факту відмови відповідача в оформленні паспорта на підставі належно оформленої та поданої заяви з необхідними документами робить передчасним звернення до суду із заявленими позовними вимогами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на день звернення з заявою у відповідача були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, позивач не позбавлений права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідком розгляду заяви буде відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки.
Таким чином, відповідач діяв у спосіб, визначений чинним законодавством України та у межах своїх повноважень.
Також суд враховує, що правова позиція щодо наявності права громадян на отримання паспорта у формі книжечки була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17. Велика Палата Верховного Суду констатувала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді НОМЕР_2 -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Однак, щодо доводів позивача про необхідність застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у зразковій справі №806/3265/17, суд зазначає, що справа у спірних правовідносинах не відповідає ознакам типової справи, визначених у зазначеному рішенні, оскільки позивачем та його законними представниками не було використане право на звернення до підрозділу міграційної служби із заявою - анкетою про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів. Аналогічна правова позиція викладена у пункті 64 постанови Верховного Суду від 24.01.2020 у справі №820/3352/18.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно з частиною 2 цієї статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів, а позивач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи вимоги статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу (вул. Миколи Мазура 4, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя Г.В. Лабань