Рішення № 87902973, 28.02.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
340/1538/19
Номер документу
87902973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1538/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління ДФС у Кіровоградській області

про зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Голованівського управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області про зобов`язання Голованівського управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області зняти з податкового обліку ОСОБА_1 як фізичну особу-підприємця.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 у 1997 році зареєструвалася як фізична особа-підприємець, однак у 2002 році подала документи про припинення підприємницької діяльності. Також представник позивача вказує, що 12.04.2019 р. ОСОБА_1 здобула перемогу у конкурсі на зайняття вакантної посади головного спеціаліста відділу освіти, культури, молоді, туризму та спорту Добровеличківської селищної ради, зазначена посада є державною службою. Представник позивача зазначає, що під час перевірки відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податку виявилося, що ОСОБА_1 перебуває як фізична особа-підприємець на податковому обліку в Добровеличківській ДПІ Голованівського управління ДФС у Кіровоградській області, разом з тим, у державному реєстрі юридичних та фізичних осіб відсутні відомості про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 . Представник позивача наголошує на тому, що перебування на податковому обліку як фізичної особи-підприємця унеможливлює проходження державної служби позивачем. Представник відповідача вважає, що твердження відповідача про наявність у позивача статусу фізичної особи-підприємця не базується на фактичних обставинах та нормах права.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив щодо задоволення позову (а.с.208). Представник відповідача вказує, що зняття з обліку Фізичної особи-підприємця здійснюється у порядку встановленому п.65.10 ст.65, ст.67 Податкового кодексу України, розділом ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588. Як зазначає представник відповідача, згідно з розділом ХІ Порядку №1588 підставою для зняття фізичної особи-підприємця як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням. Представник відповідача стверджує, що за відомостями Єдиного банку даних про платників податків Головного управління ДФС у Кіровоградській області станом на 07.05.2019 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку у Добровеличківській ДПІ Голованівського управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області з 12.06.1997 р. як платник за основним місцем обліку. При цьому в податковому органі за місцем перебування на обліку платника відсутня інформація про надходження від державних реєстраторів документів (заяв, повідомлень, рішень, електронних відомостей) про початок процедури припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .

Представником позивача подано відповідь на відзив у якому зазначено, що доводи відповідача не спростовують позицію викладену в адміністративному позові, а є лише намаганням одного державного органу перекласти відповідальність на ОСОБА_1 за неналежне виконання своїх обов`язків іншим державним органом. При цьому представник позивача зауважує, що відповідач посилається на норми права, які прийняті після того як мали місце спірні правовідносини (а.с.34).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 р. витребувано у Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області належним чином завірену копію матеріалів реєстраційної справи ОСОБА_1 (а.с.30).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 р. задоволено клопотання представника відповідача про здійснення розгляду справи у відкритому судовому засіданні з викликом сторін та призначено справу до розгляду в судовому засіданні (а.с.40).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 р. застосовано до Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області захід процесуального примусу у вигляді штрафу (а.с.41-43).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 р. витребувано у Державного архіву Кіровоградської області належним чином завірені копії розпорядження голови Добровеличківської районної державної адміністрації №210-р від 11.06.1997 р. «Про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності району та внесених змін і доповнень до статуту відкритого акціонерного товариства «Добровеличківський молокозавод» та матеріалів реєстраційної справи ОСОБА_1 (а.с.130).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 р. задоволено клопотання представника ГУ ДФС у Кіровоградській області про заміну відповідача, замінено первісного відповідача Голованівське управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області на належного відповідача – Головне управління ДФС у Кіровоградській області (а.с.135).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 р. відмовлено у скасуванні ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 р., якою до Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області застосовано захід процесуального примусу у вигляді штрафу, а також зобов`язано Добровеличківську районну державну адміністрацію Кіровоградської області подати докази витребувані ухвалою від 16.07.2019 р. (а.с.152-153).

У судовому засіданні 02.10.2019 р. розгляд справи відкладено на підставі п.2 ч.2 ст.205 КАС України (а.с.159).

Представниками позивача та відповідача подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.165, 166).

23.10.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.38).

Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані позивачем, відповідачем та витребувані судом докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 11.06.1997 р. №210-р «Про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності району та внесення змін і доповнень до статуту відкритого акціонерного товариства «Добровеличківський молокозавод» Стоян Аллу ОСОБА_2 зареєстровано суб`єктом підприємницької діяльності без створення юридичної особи (а.с.144).

12.06.1997 р. ОСОБА_1 взята на облік у податковому органі як фізична особа-підприємець та на час звернення позивача до суду перебувала на обліку Добровеличківській ДПІ Голованівського управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області (а.с.23-26).

24.04.2019 р. ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо закриття її інтегрованої картки платника та зняття з податкового обліку (а.с.8).

Головне управління ДФС у Кіровоградській області повідомило позивача, що за відомостями Єдиного банку даних про платників податків Головного управління ДФС у Кіровоградській області станом на 07.05.2019 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку у Добровеличківській ДПІ Голованівського управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області з 12.06.1997 р. як платник за основним місцем обліку. В податковому органі за місцем перебування на обліку платника відсутня інформація про надходження від державних реєстраторів документів (заяв, повідомлень, рішень, електронних відомостей) про початок процедури припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 (а.с.11).

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про підприємництво» від 07.02.1991 р. №698-ХІІ (далі за текстом – Закон України «Про підприємництво»), чинного на час проведення реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем, у відповідній редакції, державна реєстрація суб`єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті Ради народних депутатів або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб`єкта, якщо інше не передбачено законодавчими актами України.

Згідно з ч.4 ст.8 Закону України «Про підприємництво» державна реєстрація суб`єктів підприємницької діяльності здійснюється (при наявності всіх документів) за заявочним принципом протягом не більше п`яти робочих днів. Орган, який здійснює реєстрацію, зобов`язаний протягом цього терміну видати посвідчення про реєстрацію і в десятиденний термін подати відомості до відповідної податкової інспекції та органу державної статистики.

Частиною 11 ст.8 Закону України «Про підприємництво» встановлювалося, що скасування державної реєстрації здійснюється, зокрема, за особистою заявою підприємця.

З огляду на п.п.38, 39 Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. №740, чинного на час реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем, орган державної реєстрації у 10-денний термін повідомляє відповідні органи державної податкової служби та державної статистики про скасування державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності.

Реєстраційна справа суб`єкта підприємницької діяльності, державну реєстрацію якого скасовано, передається органом державної реєстрації до місцевої державної архівної установи в установленому порядку.

З 01.07.2004 р. набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців» від 15.05.2003 р. №755-IV (далі за текстом – Закон №755).

Згідно з ч.1 ст.4 Закону №755, у редакції чинній на час набрання чинності цим Законом, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №755, у редакції чинній на час набрання чинності цим Законом, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №755, у редакції чинній на час набрання чинності цим Законом, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Частиною 1 статті 17 Закону №755, у редакції чинній на час набрання чинності цим Законом, встановлювалося, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

Відповідно до п.п.2 – 4, 7 розділу ІI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб`єктів господарювання» від 01.07.2010 р. №2390-VI (далі за текстом – Закон №2390), який набрав чинності 03.03.2011 р., процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Усі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов`язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру та для заміни свідоцтв про їх державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка або для отримання таких свідоцтв.

Свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.

Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі – уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб-підприємців.

Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.

За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.

Згідно з п.8 розділу ІI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2390 після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.

За результатами проведеної тимчасовими міжвідомчими спеціальними комісіями роботи відомості про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, включаються до Єдиного державного реєстру з відміткою про те, що свідоцтва про їх державну реєстрацію, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, вважаються недійсними.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. №755-IV, у редакції чинній на час розгляду справи, для державної реєстрації включення відомостей про фізичну особу - підприємця, зареєстровану до 1 липня 2004 року, відомості про яку не містяться в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру.

З аналізу зазначених норм встановлено, що фізичні особи-підприємці, зареєстровані до 01.07.2004 р. були зобов`язані у період з 03.03.2011 р. по 03.03.2012 р. подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру, при цьому невиконання такого обов`язку має наслідком недійсність свідоцтв про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців, оформлених з використанням бланків старого зразка та виданих до 01.07.2004 року.

Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.173, 174).

Таким чином, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є особою, яка не має статусу фізичної особи-підприємця.

Згідно з п.66.1 ст.66 Податкового кодексу України підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є: інформація органів державної реєстрації; інформація банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтверджена інформація, що надається платниками податків; інформація суб`єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; дані перевірок платників податків.

З огляду на п.66.2 ст.66 Податкового кодексу України внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, враховуючи встановлені обставини, Головне управління ДФС у Кіровоградській області зобов`язане внести зміни до облікових даних щодо виключення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з податкового обліку як фізичної особи-підприємця, у зв`язку з документально підтвердженою інформацією про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовна вимога підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. (а.с.5), а тому суд стягує на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов`язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) внести зміни до облікових даних щодо виключення ОСОБА_1 (смт. Добровеличкяівка, Кіровоградська область, РНОКПП НОМЕР_1 ) з податкового обліку як фізичної особи-підприємця.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду – 28 лютого 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт