
Справа № 420/5706/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2020 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Теребуха К.І.
представника відповідача - не з`явився
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Військової частини А1620 до ГУ ДФС в Одеській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася Військова частина А1620 з позовною заявою до ГУ ДФС в Одеській області про зобов`язання ГУ ДФС в Одеській області скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №1492 від 12.07.2016 року.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що ним внесені грошові кошти на рахунки Державної казначейської служби України та зараховані до Державного бюджету України, а помилкове внесення коштів на інший рахунок не є підставою для висновку про несплату коштів та застосування до позивача штрафних санкцій. При цьому, позивач виявив помилку та звернувся до податкового органу з листом про переведення коштів на інший рахунок, що було зроблено ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, однак податковим органом безпідставно було застосовані до позивача штрафні санкції.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 74-79) та наданих раніше в судовому засіданні пояснень вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивачем несвоєчасно сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що є підставою для застосування штрафних санкцій.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст. 1, 4, 7, 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов`язок і військову службу».
Нарахування та сплата єдиного внеску за цих осіб, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.
Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному податковому органу. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Розрахункове обслуговування податкового органу здійснюється відповідно до умов договорів між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, і власниками рахунків.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок податкового органу.
Суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З матеріалів справи вбачається, що Військовою частиною А1620 платіжним дорученням №71 від 18 лютого 2016 року сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на рахунок податкового органу в розмірі 898475,12 грн., однак помилково зазначений рахунок для зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з вільно найманих працівників замість рахунку для зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з грошового забезпечення військовослужбовців (аркуш справи 12).
Враховуючи зазначену помилку, зараховані до бюджету кошти в розмірі 898475,12 грн. не відображалися як сплата єдиного внеску з грошового забезпечення військовослужбовців, а тому виникли розбіжності між даними обліку ДПІ у Малиновському районі м. Одеси та Військової частини А1620 за 2013-2016 роки.
Зазначена помилка була виявлена позивачем в червні 2016 року, а тому 21.06.2016 року він звернувся до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси із листом №303/9/153 щодо перерозподілу коштів частково з рахунку НОМЕР_1 на рахунок НОМЕР_2 у сумі 887710,43 грн. у зв`язку із помилковим перерахуванням, згідно платіжного доручення №71 від 18.02.2016 року (аркуш справи 46).
За результатами розгляду зазначеного листа, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси 05.07.2016 року проведений перерахунок коштів у сумі 887710,43 грн. на рахунок НОМЕР_2 , що підтверджується виписками з облікової картки позивача (аркуші справи 38-45).
При цьому, 12 липня 2016 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №1492, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 222377,98 грн. за період з 23.09.2013 року до 05.07.2016 року та нарахована пеня в розмірі 16913,27 грн. (аркуш справи 47).
Позивач 16 грудня 2016 року звернулася до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з листом №303/9/353 щодо не застосування штрафних санкцій до Військової частини А1620, оскільки єдиний внесок був нарахований і сплачений на рахунок ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області вчасно (аркуш справи 48), проте податковим органом власне рішення не скасоване.
Дійсно, відповідно до положень ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Однак, суд вважає, що у податкового органу не було підстав виносити оскаржуване рішення, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Згідно з п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Згідно з ч. 3 «Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 16.01.2016 № 6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2016 року за № 193/28323, помилково сплачені суми єдиного внеску - суми Коштів, які на певну дату зараховані на невідповідний рахунок 3719 та/або сплачені з рахунку неналежного Платника.
Рахунок 3719 - відповідні не бюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування», відкриті в органах Державної казначейської служби України.
Суд звертає увагу, що обидва рахунки податкового органу: НОМЕР_1 та 37191202011552 знаходяться на обслуговуванні в Державній казначейській службі України, вчасне внесення коштів на рахунок в Державній казначейській службі України підтверджується відповідним платіжним дорученням, тобто, у строки, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», позивач здійснив сплату зобов`язань по ЄСВ до Державного бюджету України, а тому, в даному випадку, відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій.
Верховним Судом України в постанові від 16.06.2015 по справі № 21-377а15 зазначено, що на підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у встановлений Законом строк для сплати задекларованого ЄСВ платник не вчиняв дій, спрямованих на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету. Крім того, оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок то помилкове визначення номеру рахунку та/або коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми ЄСВ не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми зобов`язання у визначений вказаною нормою строк, а відтак і для застосування на підставі ст. 25 Закону № 2464-VI штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи вищевикладене та з врахуванням висновків Верховного Суду України, оскільки позивачем вчинялися дії щодо сплати єдиного соціального внеску, сума внеску зарахована на єдиний казначейський рахунок, що сторонами не заперечується, однак позивачем допущена помилка в номері рахунку, в даному випадку, суд вважає, що відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за пені за несвоєчасну сплату внеску.
Таким чином, оскаржуване рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №1492 від 12.07.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Слід зазначити, що позивач просить суд зобов`язати податковий орган скасувати рішення №1492 від 12.07.2016 року, однак суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення судом, що не потребує будь-якого зобов`язання суб`єкта владних повноваження на вчинення таких дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Військової частини А1620 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи те, що при подачі позову позивачем надмірно сплачений судовий збір за подачу позову, у відповідності до ст. 139 КАС України з Головного управління ДФС в Одеській області має бути стягнута за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Військової частини А1620 сума сплаченого судового збору у розмірі 3589,36 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Військової частини А1620 (вул. Магістральна, 37, м. Одеса, 65085, код ЄДРПОУ 08502712) до ГУ ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про зобов`язання ГУ ДФС в Одеській області скасувати рішення про нарахування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №1492 від 12.07.2016 року – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №1492 від 12.07.2016 року.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Військової частини А1620 (вул. Магістральна, 37, м. Одеса, 65085, код ЄДРПОУ 08502712) сплачений судовий збір у розмірі 3589,36 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 28.02.2020 року.
Суддя Л.І. Свида
.