Постанова № 8783278, 25.12.2008, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2008
Номер справи
2а-4967/08
Номер документу
8783278
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-4967/08

Категорія №68

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 грудня 2008 року.

Луганський окружний адміністративний суд у складі: суддіКачуріної Л.С. при секретаріЛемба А.В.,

в присутності сторін:

від позивача:Афанасьева О.В., довіреність №01-026/130 від 05.03.08, Токарева В.Ю.,

довіреність №01-026/751 від 01.12.08, Коломийцева Г.А., довіреність

№01-026/685 від 30.10.08; від відповідача:Вербицька В.А., довіреність №16427/10/10-013 від 08.08.08, Тарабановський Є.Л., довіреність №23223/10/10-013 від 16.10.08; третя особа:не прибув. Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Алчевський міський відділ земельних ресурсів - про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №00008508013/0 від 22.01.08р., -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось , Відкрите акціонерне товариство «Алчевський металургійний комбінат» з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську без залучення третьої особи на дату звернення, про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №00008508013/0 від 22.01.08р.

У судовому засіданні за клопотанням відповідача від 04 червня 2008 року до участі в справі на стороні відповідача в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог залучено Алчевський міський відділ земельних ресурсів.

Відповідно до частини 2 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справі на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

У позовній заяві позивач просив суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 22.01.2008 року №00008508013/0 про визначення податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 208328, 74 грн., у тому числи за основним платежем - у сумі 136612, 74 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 71716, 00 грн.

У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав та пояснив, що 22.01.2008 року Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську пред'явила Відкритому акціонерному товариству «Алчевський металургійний комбінат» (надалі - ВАТ «АМК») податкове повідомлення-рішення №00008508013/0 від 22.01.2008 року про визначення податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 208328, 74 грн., у тому числи за основним платежем - у сумі 136612, 74 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 71716, 00 грн.

Підставами для прийняття цього рішення є акт комплексної документальної перевірки №15/08-3/05441447 від 11.01.2008 року, складений за результатами виїзної планової перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року.

Позивач вважає, що перевіркою необгрунтовано встановлено порушення статті 2 розділу 1 і статті 13 розділу 6 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХП «Про плату на землю» стосовно використання ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» даних земельного кадастру при обчисленні земельного податку на 2006 рік за земельні ділянки, які розташовані у м. Алчевську, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по земельному податку у розмірі 136612, 74 грн.

Позивач зазначив, що керуючись чинним законодавством своєчасно та у повному обсязі надав до Алчевської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік і в встановлені законодавством строки сплачував земельний податок. Для складання податкового розрахунку земельного податку на 2006 рік позивачем використовувалися відомості, надані Алчевським міським управлінням земельних ресурсів у довідках з державного кадастру по місту Алчевську станом на 01.01.2006 року. Вказані довідки містили грошову оцінку земельних ділянок, що знаходилися в користування ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» відповідно до даних державного земельного кадастру.

Рішенням Алчевської міської ради №7/22 від 28.09.2006 року була введена в дію нормативна грошова оцінка земель міста Алчевська, яке набрало чинності з моменту його опублікування 12.10.2006 року.

Але, на думку позивача у державному земельному кадастрі з дня набуття чинності Рішення №7/22, тобто з 12.10.2006 року не існувало даних про нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок ВАТ «Алчевський металургійний комбінат», оскільки проведення відділом земельних ресурсів розрахунків нової нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок вимагало наявності документів на земельні ділянки, які встановлюють право користування, часу на їх обробку, фінансування даних робіт.

Відповідач у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи тим, що позивач в порушення п.5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. ст. 2, 13 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХП «Про плату на Землю» перерахунки земельного податку на земельні ділянки зробив з 28.11.2006 року, тобто з моменту отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а саме: за листопад - 3 дні з 28.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06, в той час як перерахунки необхідно було зробити з 12.10.06 - з моменту набрання чинності рішенням №7/22: за жовтень - 20 днів з 13.10.06 по 31.10.06, за листопад - 3 дні з 28.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06, що фактично призвело до заниження земельного податку за період 2006 року у загальній сумі 136612, 74 грн.

Третя особа у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання юридична особа Відкрите акціонерне товариство «Алчевський металургійний комбінат» (далі - ВАТ «АМК»), ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 05441447, адреса місцезнаходження: 94202, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Шмідта, 4, знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську.

У період з 26.11.2007 року по 28.12.2007 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на підставі направлень та у відповідності до пункту 1 ст. П, частини 1 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні» проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року та складено акт №15/08-03/05441447 від 11.01.2008 року.

22 січня 2008 року керівником СДПІ ВПП у м. Луганську на підставі вказаного акту за порушення статті 2 розділу 1, статті 13 розділу 6 Закону України від 03.07.1992 року №2535-XII «Про плату на землю» та частини 5 статті 59 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» №00008508013/0 про визначення податкового зобов'язання ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» із земельного податку з юридичних осіб у сумі 208328, 74 грн., у тому числи за основним платежем - у сумі 136612, 74 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 71716, 00 грн.

Позивач вважає неправомірним донарахування земельного податку з юридичних осіб у сумі 136612, 74 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 71716, 00 грн. та вважає, що не повинен був перераховувати земельний податок з 12.10.2006 року, так як відповідно чинному законодавству своєчасно та у повному обсязі надавав до Алчевської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік і в установлені законодавством строки сплачував земельний податок. Для складання податкового розрахунку земельного податку на 2006 рік позивачем використовувалися відомості, надані Алчевським міським управлінням земельних ресурсів у довідках з державного кадастру по місту Алчевську станом на 01.01.2006 року. Вказані довідки містили грошову оцінку земельних ділянок, що знаходилися в користування ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» відповідно до даних державного земельного кадастру.

У зв'язку з цим, позивач не згодний з прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням форми «Р» №00008508013/0 та вважає його таким, що підлягає визнанню нечинним.

Але, позивач не надав у судовому засіданні доказів, та не навів обставин, які б обґрунтовували його вимоги.

Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення з урахуванням гіпотези норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, кола фактів, які необхідно доказати.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Відтак, враховуючи всі обставини, що мають значення для прийняття рішення у справі позивач не довів у судовому засіданні що неповинен був здійснювати перерахунок земельного податку з 12.10.2006 року, тобто з моменту набрання чинності рішення Алчевської міської ради №7/22.

Вирішуючи дану справу суд виходить з того, спірні правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані Законом України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату на землю», яким визначені розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, Земельним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно статті 2 Закону України «Про плату за землою» плата на землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки.

Згідно статті 13 Закону України «Про плату за землою» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 1 ст. 193 Земельного кодексу України визначено, що Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, рорзподіл серед власників землі та землекористувачів. До сукупності відомостей і документів кадастру, тобто до його складових частин відповідно до п. «г» ст. 196 цього ж Кодексу належить грошова оцінка земельних ділянок, що надсилається з метою визначення земельного податку, що передбачено ч.3 ст. 201 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-111 (надалі - Земельний кодекс).

Згідно пункту 34 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключно компетенцією міських рад.

З матеріалів вправи вбачається, що на підставі договору між Алчевською міською радою та Українським державним науково-дослідницьким інститутом проектування міст «Дніпроміст» від 26.09.2005 року №609-07-2005, проведено нормативну грошову оцінку земель міста Алчевська та розроблено проект «місто Алчевськ Луганської області, нормативно грошова оцінка земель міста станом на 01.01.2005 року».

Рішенням Алчевської міської ради пятого скликання сьомої сесії від 28.09.2006 року №7/22 зметою забезпечення економічного регулювання земельних відносин, визначення розмірів плати за землю у місті Алчевську, відповідно до статей 13, 142 Конституції України, статей 12, 201, 206, пункту 12 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за №388/12262, Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783, листа Держкомзему України від 13.01.2006 року №14-22-7/114, згідно з проектом «місто Алчевськ Луганської області, нормативно грошова оцінка земель міста станом на 01.01.2005 року», висновку державної землевпорядної експертизи від 12.07.2006 року №762-06, було введено в дію нормативно грошову оцінку земель міста з моменту набрання чинності цього рішення.

Зокрема, пунктом 2 рішення Алчевської міської ради пятого скликання сьомої сесії від 28.09.2006 року №7/22 передбачено ввести в дію нормативно грошову оцінку земель міста з моменту набрання чинності цього рішення.

Суд установив, що відповідно до вимог норми пункту 5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення від 28.09.2006 року №7/22 набрало чинності з дня його опублікування в газеті «Огні» з 12.10.2006 року.

Статтями 20, 23 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV «Про оцінку земель» та розділом 4 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 передбачено, що за результатами нормативно грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 14 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату на землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Суд установив, що ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» 28.11.2006 року отримало від відділу земельних ресурсів у м. Алчевську Луганської області витяги технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в яких зазначено, що оцінку ділянок зроблено станом на 12.10.2006 року, тобто станом на дату опублікування в газеті «Огні» рішення Алчевської міської ради від 28.09.2006 року №7/22.

ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» були зроблені перерахунки земельного податку на земельні ділянки з 28.11.2006 року, тобто з моменту отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за листопад - З дні з 28.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06, в той час як фактично перерахунки необхідно було зробити з 12.10.06-3 моменту набрання чинності рішенням №7/22, а саме: за жовтень - 20 днів з 13.10.06 по 31.10.06, за листопад - 30 днів з 01.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06. Тобто, розбіжність в розрахунку земельного податку на 2006 рік склалася за рахунок використання різної кількості днів, на протязі яких діяла нова грошова оцінка земель міста Алчевська, а саме: за даними податкового органу - 81 день, а за даними ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» - 34 дні.

Але, відповідно до пункту 5 Порядку податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434, затвердженого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001 року за №963/6154, передбачено, що у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального користування землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітний(і) місяць(і), платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий(і) звітний(і) місяць(і) у строки, установлені підпунктом 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього ж Закону. Зокрема, підпунктом 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст. 4 передбачено, що податкові декларації подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює: - календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Тобто, у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки було поставлено дату 28.11.2006 року для того, щоб ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» надало уточнюючий податковий розрахунок земельного податку з виправленими показниками у строки, установлені підпунком 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього ж Закону.

За матеріалами справи суд установив, що ВАТ «Алчевський металургійний комбінат», що в результаті всіх уточнень податкове зобов'язання з податку на землю по земельним ділянкам міста Алчевська повинно було визначити на 2006 рік у розмірі 3826190, 82 грн., у тому числі:

за жовтень 2006 року - у розмірі 347279, 64 грн.; за листопад 2006 року - у розмірі 362757, 83 грн.; за грудень 2006 року - у розмірі 359579, 43 грн.

Але, в результаті того, що ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» було зроблено перерахунок податкових зобов'язань по земельному податку згідно з новою нормативною грошовою оцінкою земель міста Алчевська з 28 листопада, а не з 12 жовтня 2006 року, тобто з дати набрання чинності згідно з законом Рішення Алчевської міської ради №7/22, в порушення ст. 2 розділу 1 та ст. 13 розділу 6 Закону України «Про плату за землю» внаслідок невірного використання даних земельного кадастру був занижений земельний податок за 2006 рік у розмірі 136612, 47 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 3 частини 1 ст. 9 Закону України від 25 червня 1991 року N 1251-XII «Про систему оподаткування» визначено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Позивач не надав у судовому засіданні доказів, та не навів обставин, які б обґрунтовували його дії з нарахування земельного податку за 2006 рік згідно вимог чинного законодавству.

Тому, враховуючи викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги позивача щодо визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №00008508013/0 від 22.01.2008р. СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську про визначення податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у сумі 208328, 74 грн., у тому числи за основним платежем - у сумі 136612, 74 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 71716, 00 грн., не відповідають чинному законодавству України, не доведені матеріалами справи та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Алчевський міський відділ земельних ресурсов, про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №00008508013/0 від 22.01.08р відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. . 160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного

оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 30 грудня 2008 року.