
Дата документу 25.02.2020 Справа № 554/1431/20
Єдиний унікальний номер справи: №554/1431/20
Провадження № 1-кс/554/2681/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2020 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави в складі: слідчого судді Бугрія В.М. за участю секретаря судового засідання – Сорока Ю.Г., розглянувши клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, Мішуровського В.В., внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62019170000000773 від 22.08.2019 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62019170000000773 від 22.08.2019 за повідомленням ГУВБ ДФС щодо неправомірних дій службових осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області та Сумської митниці ДФС.
Під час досудового розслідування встановлено, що службові особи ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час документальної перевірки ТОВ «Клімар» (ЄДРПОУ 41012850), в порушення вимог ст.ст. 54, 86 Податкового кодексу України, не визначили платнику податків необхідні митні платежі на суму понад 800 тис. грн.
Так, ТОВ «Клімар» перебуває на податковому обліку ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Вказаний суб`єкт господарювання під час ввезення на митну територію України іноземного товару з Туреччини (контейнер ARKU 8473818) 06.03.2018 подав електронну митну декларацію (далі – ЕМД)
UA 805180/2018/4207 до митного поста «Центральний» Сумської митниці ДФС. Згідно поданої ЕМД ТОВ «Клімар» заявило в режим імпорт товар: нитки, тканини полотняного переплетення, трос нейлоновий, вироби з пластмаси та вироби з паперу, загальною вагою 20 310 кг та митною вартістю 350 881 грн. Також, у вказаній ЕМД код товару згідно УКТ ЗЕД визначений із низькою ставкою мита (від 0% до 5%). Під час проведення митного оформлення товарів службові особи митного поста «Центральний» провели митний огляд та підтвердили правомірність визначення коду товару та митної вартості. По результатам митного оформлення до бюджету сплачено 73 409 грн., з яких ввізне мито – 2 694 грн., а ПДВ – 70 715 грн.
У ході перевірки правомірності дій, пов`язаних із митним оформленням вищевказаних товарів, отримано лист митних органів Республіки Туреччини від 11.01.2019 №29980007-724.01.03/UA-39761358-40629420. Згідно даного листа у контейнері ARKU 8473818 фактично знаходився товар: бавовняна поліефірна тканина з принтом, вагою 20 310 кг та митною вартістю 2 622 411 грн. Під час імпорту зазначеного товару передбачено сплату ввізного мита у розмірі 8%.
Таким чином, під час розслідування встановлено, що вищевказаними діями занижено митну вартість товару та ввізне мито по результатам митного оформлення по ЕМД UA 805180/2018/4207, чим завдано збитків бюджету на загальну суму 702 825 грн., з яких мито – 207 099 грн., а ПДВ – 495 726 грн.
Окрім того, аналогічні порушення вимог митного законодавства допущені під час митного оформлення товарів по ЕМД від 29.12.2017 №UA805180/2018/021750, від 30.12.2017 №UA805180/2018/021764 та від 01.01.2018 № UA805180/2018/000193.
Водночас, службові особи митного аудиту ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час проведення документальної перевірки в період часу з 18.06.2019 по 02.07.2019, діючи в інтересах імпортера ТОВ «Клімар», а саме з метою мінімізації сплати митних платежів, в порушення вимог ст.ст.54, 69 МК України не визначили платнику податків необхідні митні платежі на суму понад 800 тис. грн.
У свою чергу, службові особи митного поста «Центральний» Сумської митниці ДФС, у період часу з 29.12.2017 по 06.03.2018, діючи в інтересах імпортера ТОВ «Клімар», з метою мінімізації митних платежів під час здійснення імпорту товарів, здійснили митне оформлення по вищевказаним митним деклараціям із порушеннями вимог ст. 54, 69 МК України, не визначили код товару згідно до УКТ ЗЕД та митну вартість, що призвело до втрат бюджету України у вигляді недоотримання митних платежів на суму понад 2,8 млн. грн.
Враховуючи викладене, в діях службових осіб митного поста «Центральний» Сумської митниці ДФС та митного аудиту ГУ ДФС у Дніпропетровській області вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
З метою повного та всебічного розслідування виникла необхідність у вивченні оригіналів документів, пов`язаних із митним оформленням по вищезазначеним митним деклараціям.
Так, документи щодо митного оформлення товарів знаходяться у володінні Слобожанської митниці Держмитслужби, а саме:
роздрукована інформація з автоматизованої системи митних оформлень (АСМО) «Інспектор» - електронні митні декларації від 29.12.2017 №UA805180/2017/021750, від 30.12.2017 №UA805180/2017/021764, від 07.01.2018 №UA805180/2018/000193 та від 06.03.2018 №UA805180/2018/004207 з документами зазначеними в графі 44 митної декларації;
акти митного огляду, акти фізичного огляду, фотографії які складались під час огляду товарів;
заяви декларанта;
перелік митних процедур, сформований автоматизованою системою управління ризиками та результати їх виконання;
листи орієнтування що надходили до Сумської митниці та стосувались митних оформлень ТОВ «Клімар».
Окрім того встановлено, що до вчинення вищевказаного злочину, пов`язаного із зловживанням своїм службовим становищем, можуть бути причетними службові особи Сумської митниці ДФС (на даний час Слобожанської митниці Держмитслужби), а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Враховуючи це, є необхідність в отриманні тимчасового доступу до посадових інструкцій та наказів про призначення вказаних службових осіб на посадах Сумської митниці ДФС за період грудень 2017 року – березень 2018 року, а також Положення про митний пост «Центральний» Сумської митниці ДФС, наказ на призначення начальника, або особи, що виконувала обов`язки начальника митного поста «Центральний» Сумської митниці ДФС за період грудень 2017 року – березень 2018 року.
Водночас, акти митного огляду, акти фізичного огляду, фотографії які складались під час огляду товарів необхідні у паперовому вигляді в оригіналах, так як у подальшому вони будуть об`єктами досліджень під час проведення почеркознавчої експертизи на предмет ідентифікації особи, що їх складала та підписувала. Інші перелічені документи можливо отримати і у копіях з метою проведення економічних експертних досліджень з метою встановлення точної суми збитків, завданих бюджету України, у вигляді недоотриманих митних платежів.
У судове засідання слідчий не з`явився, про дату, місце та час розгляду клопотання повідомлений належним чином, до суду слідчий подав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, та інші письмові докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.
Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, Мішуровському В.В.,
Велічку О.О., Соломенцеву Р.В., Ковіну Д.О., Плохотнікову А.В.,
Білокопитову Є.О., Міщенку Р.В., Лісничій О.М., Мироненку Д.І., Монич Н.І. та Смуку І.І. тимчасового доступу до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні Слобожанської митниці Держмитслужби за адресою м. Харків, вул. Короленка, 16Б, щодо митного оформлення товарів Товариством з обмеженою відповідальністю «Клімар» (код ЄДРПОУ 41012850) за митними деклараціями від 29.12.2017 №UA805180/2017/021750, від 30.12.2017 №UA805180/2017/021764, від 07.01.2018 №UA805180/2018/000193 та від 06.03.2018 №UA805180/2018/004207, а саме:
роздрукована інформація з автоматизованої системи митних оформлень (АСМО) «Інспектор» - електронні митні декларації від 29.12.2017 №UA805180/2017/021750, від 30.12.2017 №UA805180/2017/021764, від 07.01.2018 №UA805180/2018/000193 та від 06.03.2018 №UA805180/2018/004207 з документами зазначеними в графі 44 митної декларації;
акти митного огляду, акти фізичного огляду, фотографії які складались під час огляду товарів;
заяви декларанта;
перелік митних процедур, сформований автоматизованою системою управління ризиками та результати їх виконання;
листи орієнтування що надходили до Сумської митниці ДФС та стосувались митних оформлень ТОВ «Клімар»;
посадових інструкцій та наказів про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на посадах Сумської митниці ДФС за період грудень 2017 року – березень 2018 року;
Положення про митний пост «Центральний» Сумської митниці ДФС, наказ на призначення начальника, або особи, що виконувала обов`язки начальника митного поста «Центральний» Сумської митниці ДФС за період грудень 2017 року – березень 2018 року.
Надати дозвіл на вилучення оригіналів у паперовому вигляді акту митного огляду, акту фізичного огляду та фотографій, що складались під час огляду товарів при митному оформленні товарів за митними деклараціями від 29.12.2017 №UA805180/2017/021750, від 30.12.2017 №UA805180/2017/021764, від 07.01.2018 №UA805180/2018/000193 та від 06.03.2018 №UA805180/2018/004207;
Надати дозвіл на здійснення копій із документів, зазначених у пункті 1 даного клопотання.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя В.М.Бугрій