Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-754/10/2370 08.04.2010 р. м. Черкаси
09 год. 12 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі судового засідання Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача Гощенко О.В. (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до ФОП ОСОБА_3 про стягнення 1000 грн. фінансових санкцій в порядку ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, проти задоволення позову не заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_3 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності 14.03.1997 року Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця.
Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII (надалі за текстом Закон № 509-XII).
Статтею 11 Закону № 509-XII визначені права органів державної податкової служби, одним з яких є право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Згідно частини сьомої статті 111 Закону № 509-XII позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Підпунктом 1.1 пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 р. N 71 (надалі за текстом «Положення»), визначено, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
За змістом підпункту 2 пункту 2 Положення одним з основних завдань Департаменту є здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
18 грудня 2009 року на підставі законів України «Про державну податкову службу в Україні», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про підприємництво», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про впорядкування видачі субєктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору», Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України, наказу Міністерства зовнішніх економічних звязків і торгівлі України «Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами»та інших нормативних актів, які регулюють виробництво та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні на підставі наказу № 219 від 17.12.2009 року «Про проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_3»та направлення № 52 від 17.12.2009 року посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області проведено позапланову виїзну перевірку магазину, розташованого за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Аврамівка, вул. Заводська, 8, в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_3 з питань додержання відповідачем вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт перевірки №0028/32-2/НОМЕР_1 від 18.12.2009 року.
Згідно зазначеного акту перевіркою було встановлено, що в магазині за вказаною адресою, в приміщенні якого здійснює господарську діяльність відповідач порушувалось державну дисципліну цін щодо встановлення розміру роздрібних цін на горілку та вина, а саме: 18.12.2009 року о 14 год. 17 год. було продано 1 пляшку горілки «Пшенична межа», виробництва АМ та СП ТОВ «ДА-ЛВ», вул. Дзержинського, 24, м. Донецьк, дата розливу 02.08.2008 року, міцність 40% об., місткістю 0,5 дм3, марка акцизного збору 08/03 05АААД 078813 ЛГП 0,5 л. по ціні 16 грн. 50 коп. та 18.12.2009 року о 14 год. 22 хв. було продано упаковку (Tetra Pak) вина десертного виноградного солодкого білого «Сонце в бокалі», виробництва ВАТ «Ізмаїльський вин завод», вул. Лимильська, смт. Суворова, Ізмаїльський район, Одеська область, дата розливу 02.12.2008 року, спирт 16% об., цукор 14%, обєм 1 л., марка акцизного збору 15 ААБЮ 448468 12/09 0,500 грн. АВ по ціні 8 грн. 50 коп.
Розрахункову операцію проведено через електронний контрольно-касовий апарат Mini 500.02 МЕ, заводський № ПБ 57108891, фіскальний № 2320000319 та видано відповідні розрахункові документи (чеки) № 0498, № 0499 від 18.12.2009 року.
На момент проведення перевірки мінімальні роздрібні ціни становили: на горілку обємом 0,5 л., вмістом спирту 40% - 17 грн. 96 коп., вина в тарі місткістю 1 л. 12 грн.
Перевірка була проведена в присутності відповідача.
Від надання пояснень по факту виявлених порушень, підписання матеріалів перевірки та отримання даного акту перевірки відповідач відмовився, про що було складено акт відмови від підписання акта перевірки № 6 від 18.12.2009 року.
Другий примірник акту було вручено відповідачу 24.12.2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення № 1000401 (а. с. 14).
Таким чином, під час перевірки було встановлено факт порушення відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», відповідальність за яке передбачена абз. 11 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
З урахуванням висновків, викладених в акті перевірки, згідно з абзацом 11 частини 2 статті 17 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 230311-2312-022 від 28.12.2009 року, згідно якого до ФОП ОСОБА_3 застосовано фінансові санкції в розмірі 1000 грн.
Вказане рішення було одержано відповідачем 24.12.2009 року, про що свідчить копія поштового повідомлення № 100040.
Згідно довідки про заборгованість з податків і зборів (обовязкових платежів), що контролюються ДПІ у Монастирищенському районі № 30 від 15.02.2009 року відповідачем фінансові санкції в сумі 1000 грн. згідно рішення № 230311-2312-022 від 28.12.2009 року не сплачено.
Таким чином, заборгованість відповідача по фінансовій санкції складає 1000 грн.
Спеціальним Законом який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (надалі за текстом «Закон № 481/95-BP»).
Частиною 10 статті 18 Закону № 481/95-BP надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
В статті 1 цього Закону визначено, що мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари, мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" (далі - Постанова N 957) встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних та роздрібних ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме: горілка та лікеро-горілчані вироби, коньяк три зірочки, коньяк чотири зірочки, коньяк п'ять зірочок й інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту в тарі різної місткості.
На час продажу горілки та вина мінімальна ціна на дані алкогольні напої (горілка, 0,5 л, 40 %, вино в іншій тарі місткістю 1 л.) згідно Постанови N 957 становила 17 грн. 96 коп. та 12 грн., відповідно. Відповідач, здійснюючи реалізацію горілки "Пшенична межа" 0,5 л, 40 % по ціні 16 грн. 50 коп. за пляшку та вина «Сонце в бокалі»1 л. по ціні 8 грн. 50 коп. за упаковку, порушив вимоги вищевказаної постанови щодо мінімальної ціни продажу.
З огляду на доведеність факту здійснення відповідачем торгівлі горілкою "Пшенична межа" та вином «Сонце в бокалі»за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на горілку, суд приходить до висновку обгрунтованість застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. згідно ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідальність за порушення норм Закону № 481/95-BP визначена статтею 17 цього Закону. Зокрема відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-BP встановлена відповідальність - фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 100 % вартості отриманої партії товару, але не менше 1000 грн. Зазначений штраф спрямовується до бюджету згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону № 481/95-BP рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно з пунктом 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 02.06.2003 р. N 790, рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Згідно частин пятої та шостої статті 17 Закону № 481/95-BP дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Беручи до уваги, що рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. № 230311-2312-022 від 28.12.2009 року відповідач у встановлені законодавством строки не оскаржив, а суму фінансових санкцій не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області на р/р УДК в Монастирищенському районі № 31110106700318, УЄДРПОУ 22809162, МФО 854018 фінансові санкції в сумі 1000 (одна тисяча) грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 8 квітня 2010 року.
ГоловуючийС.О. Кульчицький