
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
24 лютого 2020 року м. Київ№ 826/3012/17Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 до Державної служби інтелектуальної власності України Міністерства економічного розвитку та торгівлі Українипро визнання протиправними та скасування рішення від 25.05.2012р та від 22.06.2012рВ С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м.Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної служби інтелектуальної власності України, Міністерства економчного розвитку та торгівлі України, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просить:
- визнати незаконними рішення Державної служби інтелектуальної власності України у відмові в прийнятті до нового розгляду заявок позивача на винаходи зареєстровані раніше під № а 2012 06324 від 25.05.2012р. «Измерительный преобразователь» і а 2012 07676 від 22.06.2012р. «Способ предотвращения перегрузки генератора плавучей электростанции»;
- стягнути з відповідача на користь позивача матеріальну шкоду у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 650,0 грн. і витрат на прибуття в судові засідання 06.06, 06.07, 12.10.17, 25.01.18, 22.02.18р. в розмірі 1223,93 грн., а в загальному розмірі 1873,93 грн та моральну шкоду в розмірі 4000,0 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Державної служби інтелектуальної власності України у відмові в прийнятті до нового розгляду заявок позивача на винаходи мають очевидний протиправний характер, оскільки прийняті з порушенням норм Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», а відтак порушують права та інтереси позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 03.03.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
В судовому засіданні 05.06.2018р. суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
10.07.2019р. до суду надійшло клопотання від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про закриття провадження у справі, в обґрунтування якого посилається на непідсудність справи судам адміністративної юрисдикції.
Проаналізувавши матеріали справи та подане клопотання, суд приходить до висновку про те, що провадження у справі підлягає закриттю, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» зводиться не лише до правової основи самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, предметом оскарження є рішення Державної служби інтелектуальної власності України про відмову в прийнятті до нового розгляду заявок позивача на винаходи зареєстровані раніше під № а 2012 06324 від 25.05.2012р. «Измерительный преобразователь» і а 2012 07676 від 22.06.2012р. «Способ предотвращения перегрузки генератора плавучей электростанции».
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 частини першої статті 4 КАС).
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У пункті 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Відтак, обов`язковою ознакою публічно-правового спору, що підлягає розгляду судом в порядку адміністративного судочинства є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб`єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб`єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб`єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
При цьому, в п.17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до частин першої та другої статті 418 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.
Згідно з частиною першою статті 420 ЦК до об`єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать: літературні та художні твори; комп`ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення; комерційні таємниці.
Разом з тим, у межах спірних правовідносин Міністерство економічного розвитку і торгівлі України не виконує владних управлінських функцій по відношенню до позивача.
Спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем не містять ознак публічності, оскільки діями відповідача зачіпаються права позивача в сфері приватних правовідносин, захист яких, в силу приписів ч.1 ст.19 та ч.1 ст.23 Цивільного процесуального кодексу України віднесений до компетенції місцевого загального суду.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в постанові від 29.05.2019р. у справі № 826/15263/18, провадження № 11-222апп19.
З огляду на вищевказане, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст. 238, 239, 241, 248, 294 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1.Клопотання Міністерства економчного розвитку та торгівлі України про закриття провадження у справі - задовольнити.
2.Закрити провадження у справі № 826/3012/17.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 КАС України та може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська