Постанова № 8776007, 01.04.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2010
Номер справи
14004/09/2170
Номер документу
8776007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2010 р. Справа № 2-а-14004/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

при секретарі: Попутько О.А.,

за участю:

представників позивача: Пономаренко О. М., Андрєєва Д. В.,

представника відповідача: Окіпнюк О. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Підприємства споживчої кооперації "КП "Лагуна"

до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Підприємство споживчої кооперації "КП "Лагуна" (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до ДПІ у Скадовському районі Херсонській області, в якому просить визнати нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23 червня 2009 року № 0000742306 та від 23 червня 2009 року № 0000732306.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обгрунтували тим, що дії перевіряючих щодо організації та проведення перевірки були протиправними, а тому, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції є нечинними.

Представники відповідачів просили суд адміністративний позов не задовольняти, пояснивши, що перевіряючи діяли відповідно до вимог діючого законодавства, під час перевірки були виявлені порушення, за які відносно позивача було застосовано штрафні (фінансові) санкції.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судом встановлено, що відповідно до направлення від 10.06.09 №6936/237, графіку перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на червень 2009 року, посадовими особами ДПА у Херсонській області була проведена перевірка за дотриманням суб"єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів i ліцензій господарської одиниці - "Закусочній", що належить кооперативному підприємству "Лагуна", розташованій за адресою: м. Скадовськ, вул. Р.Люксембург, 36.

За результатами перевірки складено акт № 0572/21/22/23/32544404 від 14.06.09, в якому зафіксовані порушення п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 № 637, а саме: не забезпечено відповідність сум наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність складає - 599,00 грн. - 39,73грн. = 559,27 грн.); не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків РРО у КОРО, а саме. у КОРО № 2119000951 р3 Z-звіт № 1512 відсутній; встановлено не оприбуткування (несвоєчасне оприбуткування) готівкових коштів у день їх фактичних надходжень у другому розділі КОРО № 2119000951 р3 на підставі фіскального звітного чеку від 30.04.09р. № 1787 на загальну суму 348,00 грн. (про що у книзі обліку зроблено відповідні записи); встановлено оприбуткування готівкових коштів у день їх фактичних надходжень не в повному обсязі у другому розділі КОРО № 2119000951 р3, а саме, згідно фіскального звітного чеку від 28.04.2009р. № 1785 в сумі 888,00 грн. оприбутковано в другому розділі КОРО в сумі 350,00грн. (не оприбуткована сума складає - 888,00грн.-350,00грн.=538,00грн.).

Рішенням відповідача від 23.06.2009 року №0000732306 застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3136,35 грн., в тому числі:

- двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян - у paзi невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в КОРО (20 х 17,00 грн. = 340,00 грн.) відповідно до п. 4 ст. 17 Закону №265/95-ВР;

- п"ятикратний розмір суми готівкових коштів, на яку виявлено невідповідність на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті (5 х 559,27 грн. = 2796,35 грн.) відповідно ст. 22 Закону №265/95-ВР.

Рішенням відповідача від 23.06.2009 р. № 0000742306 застосовано штрафні (фінансові) санкції в poзмірі 4430,00 грн., а саме, п"ятикратний розмір неоприбуткованої суми готівки (5х (348,00 грн. + 538,00 грн.) = 5 х 886,00 грн. = 4430,00 грн.) відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання oбігу готівки".

За результатами розгляду скарг (первинної, повторної) рішення відповідача залишено чинними.

Визначаючись щодо позовних вимог, доводів сторін, наданих у справу доказів, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" плановою перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби i проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Дана норма пов"язана з пунктом 1 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування i сплати податків та зборів платниками податків.

Разом з тим, згідно частини 7 ст. 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва i oбiгy спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Дана норма пов"язана з пунктом 2 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, торгових патентів тощо.

Отже, спеціальним законом в даному випадку є Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює правовідносини суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно зі ст. 15 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб"єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року №355, передбачено, що працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів i ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових ociб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.

Згідно Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання oбiгy готівки, наявності торгових патентів i ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року № 534 за результатами перевірки складається акт, а у paзi відсутності порушення суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства - довідка. При цьому акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення перевірки i є носієм доказової інформації про виявлені порушення (або їх відсутність) вимог чинного законодавства зазначеними суб'єктами. Акт перевірки складається на бланку органу ДПС, за рішенням якого було призначено i проведено перевірку. Перший примірник акту перевірки залишається у посадових ociб органу ДПС, другий - у керівника суб'єкта господарювання або особи, що його заміщає, а у разі їх відсутності - у особи, уповноваженої здійснювати розрахункові операції. У разі встановлення при проведенні перевірки порушень законодавства за результатами розгляду матеріалів такої перевірки керівником (заступником керівника) органу ДПС, на обліку в якому перебуває такий суб'єкт господарювання, приймається у встановлені законодавством терміни та надсилається суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за встановленою формою.

Як свідчать матеріали перевірки, посадовими особами ДПС 14.06.2009р. проведено перевірку за дотриманням суб"єктом господарювання КП "Лагуна" порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання oбігу готівки, наявності торгових патентів i ліцензій встановлено порушення пунктів 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004 р. № 637 та зареєстрованого в Мін"юсті України 13.01.2005 р. № 40/10320, якими зобов"язано суб"єктів підприємницької діяльності:

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки i забезпечувати їх зберігання в КОРО (п. 9 ст. 3 Закону №265/95-ВР);

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків cyмi коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній cyмi продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п. 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР);

- оприбутковувати готівкові кошти у повній cyмi їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних розрахункової книжки) (п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні).

Під час ознайомлення з матеріалами перевірки особа, яка проводила розрахунки, зазначила про відсутність зауважень до акту перевірки у розділі 4 (п. 4.1). Після ознайомлення з матеріалами перевірки продавець Ланцут Г.С. отримала один примірник акту, про що свідчить її особистий підпис на четвертій сторінці останнього.

Керівнику КП "Лагуна" було запропоновано протягом трьох днів прибути до ДПІ у Скадовському районі для ознайомлення з матеріалами перевірки, надання вмотивованих пояснень та документів щодо фактів, викладених в зазначеному акті.

Наявні порушення вимог чинного законодавства щодо порядку здійснення розрахункових операцій за товари у сфері готівкового oбігу та норм обігу готівки підтверджені актом перевірки, фіскальними чеками, пояснювальною запискою продавця та описом наявних готівкових коштів.

Суд вважає необгрунтованою позицію позивача відносно безпідставності прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання oбігу готівки, з огляду на таке.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004 р. № 637 та зареєстрованим в Мін'юсті України 13.01.2005 р. № 40/10320.

Зокрема, відповідні терміни вживаються у такому значенні (згідно п. 1.2 Положення):

готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти i монети, у тому числі обігові, пам"ятні та ювілейні монети, які е дійсними платіжними засобами;

готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) i позареалізаційні надходження;

книга обліку - касова книга, книга обліку доходів i витрат, книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій;

книга обліку розрахункових операцій (КОРО) - прошнурована i належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг);

оприбуткування готівки - проведення підприємствами i підприємцями обліку готівки в касі на повну суму и фактичних надходжень у касовій книзі обліку доходів i витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

При цьому, згідно Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні "каса" - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документ; в свою чергу "касові документи" - документи (в тому числі розрахункові), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку.

Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 та зареєстрованого в Мін"юсті України 13.01.2005 р. № 40/10320 уся готівка, що надходить до кас (в тому числі місць здійснення готівкових розрахунків), має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункової книжки (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених коштів у повній cyмi їx фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Указом Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання oбігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними та фізичними особами, які є суб"єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання oбігу готівки у національній валюті, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки - у п"ятикратному poзмipi неоприбуткованої суми (ст. 1 Указу). Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до відповідальних ociб органами державної податкової служби в тому числі на підставі матеріалів проведених ними перевірок в установленому законодавством порядку та розмірах, чинних на день завершення перевірок.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні адміністративного позову про визнання нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 квітня 2010 р..

Суддя Ковбій О.В.