ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48337/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
при секретарі Саченко Н.С.,
за участю:
представника позивача - Серков Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтавідо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
10 грудня 2009 року Державна податкова інспекція в м. Полтаві (надалі по тексту позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі по тексту відповідач)про стягнення фінансових санкцій в сумі 2499 грн 72 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем частини 10 статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, статті 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" виявлені проведеною податковим органом 13.08.2009 перевіркою та зафіксовані в акті № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1, на підставі якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 рішенням № 0003912304/0 від 31.08.2009 застосовано фінансову санкцію на суму 440 грн 00 коп., рішенням № 0003932304/0 від 31.08.2009 застосовано фінансову санкцію на суму 9 грн 86 коп., рішенням № 0003922304/0 від 31.08.2009 застосовано фінансову санкцію на суму 1700 грн 00 коп.; а також порушення відповідачем пункту 15 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, частини 1 статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" виявлені проведеною позивачем 13.08.2009 перевіркою та зафіксовані в акті № 0365/16/01/23-435/НОМЕР_1, на підставі якого до відповідача рішенням № 0003832304/0 від 02.09.2009 застосовано фінансову санкцію на суму 9 грн 86 коп., рішенням № 0003822304/0 застосовано фінансову санкцію на суму 340 грн 00 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання не направив, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про що маються докази в матеріалах справи; будь-яких пояснень по справі та доказів в їх підтвердження суду не надав, а відтак, суд приходить до висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних в матеріалах справи та зібраних судом доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 21.01.2006 , номер запису про державну реєстрацію 2 588 000 0000 009054, ідентифікаційний код НОМЕР_1, свідоцтво НОМЕР_2 та перебуває на податковому обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у м. Полтаві.
13.08.2009 працівниками органів державної податкової служби проведено перевірку кіоску № 6 в якому здійснює господарську діяльність відповідач, розташованого за адресою вул. Харківське Шосе (ринок Торгсервіс), м. Полтава щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
Перевіркою виявлені та зафіксовані актом № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 13.08.2009 наступні порушення:
- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, сума непроведення склала 88 грн 00 коп.;
- здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту;
- здійснення відповідачем роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії.
На підставі акту від 13.08.2009 № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1 заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Полтаві винесено рішення № 0003922304/0 від 31.08.2009 про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн 00 коп. (здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії). Рішення отримано відповідачем поштою 02.09.2009 , про що свідчить підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення.
Згідно з частинами 5-6 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до державного бюджету.
Відповідно до абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовано штрафні фінансові санкції у розмірі 1700 грн 00 коп. за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії.
На підставі акту від 13.08.2009 № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1 заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Полтаві винесено рішення № 0003932304/0 від 31.08.2009 про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 9 грн 86 коп. за здійснення господарської діяльності без придбання патенту. Рішення отримано відповідачем поштою 02.09.2009, про що свідчить підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення.
Щодо суті виявлених в ході перевірки порушень, на підставі яких винесено вищевказане рішення, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з пунктом 2 статті 2 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності"патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Згідно з частиною 3 пункту 1 статті 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть відповідальність за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що фінансові санкції в розмірі 9 грн 86 коп. (150 грн 00 коп. вартість торгового патенту х 12 міс. / 365 днів х 1 х 2 = 9,86) за здійснення господарської діяльності без придбання відповідного патенту застосовані до відповідача правомірно.
Рішенням № 0003932304/0 від 31.08.2009, винесеного заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Полтаві на підставі акту від 13.08.2009 року № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1 до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 440 грн 00 коп. Рішення отримано відповідачем поштою 02.09.2009 , про що свідчить підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення.
Пунктами 1-3 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг покладено обов'язки проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Як вбачається з акту перевірки від 13.08.2009 № 0364/16/01/23-435/НОМЕР_1, копія якого наявна в матеріалах справи, продавцем кіоску відповідача було здійснено продаж вина "Докія" - 1 пляшка, горілки "Хлібний дар" - 1 пляшка, пива "Чернігівське" - 2 пляшки, "Лонгер" - 2 пляшки на загальну суму 88 грн. 00 коп.
Наявність грошових коштів в сумі 88 грн 00 коп. підтверджується описом грошових коштів, складеного Тимошенко О.С., яка здійснювала розрахунки.
За непроведення розрахункових операцій через РРО та нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, проведення розрахункової операції без використання розрахункової книжки до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 440 грн 00 коп. (88,00 х 5).
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
13.08.2009 працівниками органів державної податкової служби проведено перевірку кіоску № 12 в якому здійснює господарську діяльність відповідач, розташованого за адресою вул. Харківське Шосе (ринок Торгсервіс), м. Полтава щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
Перевіркою виявлені та зафіксовані актом № 0365/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 13.08.2009 наступні порушення:
- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, сума непроведення склала 16 грн 00 коп.;
- здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту.
На підставі акту від 13.08.2009 № 0365/16/01/23-435/НОМЕР_1 заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Полтаві винесено рішення № 0003832304/0 від 02.09.2009 про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 9 грн 86 коп. за здійснення господарської діяльності без придбання патенту. Рішення отримано відповідачем поштою 05.09.2009 року, про що свідчить підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення.
Згідно з пунктом 2 статті 2 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Згідно з частиною 3 пункту 1 статті 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть відповідальність за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що фінансові санкції в розмірі 9 грн 86 коп. (150 грн 00 коп. вартість торгового патенту х 12 міс. / 365 днів х 1 х 2 = 9,86) за здійснення господарської діяльності без придбання відповідного патенту застосовані до відповідача правомірно.
На підставі акту від 13.08.2009 № 0365/16/01/23-435/НОМЕР_1 заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Полтаві винесено рішення № 0003822304/0 від 02.09.2009 про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 340 грн 00 коп. Рішення отримано відповідачем поштою 05.09.2009, про що свідчить підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення.
Пунктом 5 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг покладено обов'язок у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Як вбачається з акту перевірки від 13.08.2009 № 0365/16/01/23-435/НОМЕР_1, копія якого наявна в матеріалах справи, продавцем кіоску відповідача було здійснено продаж двох пляшок пива "Туборг" на загальну суму 16 грн 00 коп.
Частиною 3 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (17 грн. 00 коп. х 20 = 340 грн 00 коп.).
Згідно статті 25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких санкцій.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
На підставі пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач не надав суду заперечень проти позову.
На день розгляду справи в суді відомості щодо оскарження вищевказаних рішень в адміністративному чи судовому порядку або повної сплати відповідачем зазначеного боргу перед бюджетом відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підтверджені відповідними доказами, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державної податкової інспекції у м. Полтаві штрафні (фінансові) санкції:
- у розмірі 780 / сімсот вісімдесят/ гривень 00 копійок на розрахунковий рахунок 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900 до Державного бюджету одержувач УДК у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області МФО 831019;
- у розмірі 19 /девятнадцять/ гривень 72 копійки на розрахунковий рахунок 31413541700002, код бюджетної класифікації платежу 5021080900 до Державного бюджету одержувач УДК у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області МФО 831019;
- у розмірі 1700 / тисяча сімсот / гривень 00 копійок на розрахунковий рахунок 31115106700002, код бюджетної класифікації платежу 21081100 до Державного бюджету одержувач УДК у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області МФО 831019 .
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено 30 березня 2010 року.
СуддяС.О. Удовіченко