Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
24.02.2010 р. Справа № 2а - 6936/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т. О. при секретарі судового засідання Лифаренко К. О. розглянувши адміністративну справу
за участю представників:
від позивача: Щукіна І.І. дов. від 11.01.2010 р. за № 06-1/1
від відповідача: Сторожук О.П.керівник
за позовомМиколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Нікольська, 46,Миколаїв,54001 доТОВ НВП "Кристал-Сервіс", вул. 8 Березня, 39, кв. 60,Миколаїв,54029 простягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Кристал-Сервіс», м. Миколаїв про стягнення 11961,79 грн., з яких 10992,99 грн. адміністративно-господарські санкції, 968,80 грн. пені. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, актом перевірки № 151 від 23.10.2009 р. встановлено, що сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 р. складає - 2066,70 грн., в 2008 р.- 8926,30 грн. Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить позов задовольнити. Відповідач надав заперечення проти позову, просить відмовити в позові, оскільки згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. № 502 позивач не має підстав для здійснення планових перевірок. Підприємством не надавались річні звіти за 2007 р, 2008 р., оскільки форма звіту є недосконалою та передбачає, що підприємство повинно самостійно розраховувати адміністративно-господарську санкцію за не працевлаштування інваліда на підприємстві. Крім того, підприємством надавались звіти від 24.01.2008 р., 08.07.2008 р. до Заводського районного центру зайнятості про наявність вакансій. Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд прийшов до такого висновку: Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 2960-ІV для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Згідно ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 2960-ІV підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Наказом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів № 78 від 25.09.2009 р. затверджено на ІV кв.2009 р. План проведення перевірок підприємств, установ, організацій, що використовують найману працю, в переліку яких зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Кристал-Сервіс», м. Миколаїв.
Актом перевірки № 151 від 23.10.2009 р. встановлено, що в 2007 р. на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 12 осіб. Норматив по працевлаштуванню інвалідів у 2007 р. складає 1 особу. Норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2007 р. не виконаний. Середньорічна заробітна плата на підприємстві за 2007 р. складає 4133,30 грн. Таким чином сума адміністративно-господарської санкції складає 4133,30 грн. : 2 = 2066,7 грн. В 2008 р. на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 19 осіб. Норматив по працевлаштуванню інвалідів у 2008 р. складає 1 особу. Норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2008 р. не виконаний. Середньорічна заробітна плата на підприємстві за 2008 р. складає 8926,3 грн. Таким чином сума адміністративно-господарської санкції складає 8926,3 грн.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 2960-ІV передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про зайнятість населення»( ч.4 ст. 20) передбачено, що підприємства, установи і організації незалежно від форм власності мають щомісячно подавати центрам зайнятості за місцем їх реєстрації адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць ( вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Відповідач надав суду два звіту форми № 3-ПН від 24.01.2008 р. та 08.07.2008 р. ( арк. с. 24,25) , які надавались Заводському районному центру зайнятості, але в них в коді рядку 15 –окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери,студенти та інші , відповідачем інваліди не зазначені. Крім того, такі звіти до центру зайнятості необхідно подавати щомісячно з зазначенням в рядках звітності додаткові вимоги, що підприємству необхідно для працевлаштування інваліди.
Лист Заводського районного центру зайнятості від 11.11.2009 р. свідчить, що протягом 2007 -2008 р. р. відповідач не надавав інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів за формою звіт 3 ПН «Звіт про наявність вакансій», тому інваліди, які перебували на обліку на підприємство не направлялись.
Відповідно до вимог п.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 2960-ІV порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. Таким чином підприємство самостійно до 16.04.2008 р. повинно було сплатити суму адміністративно-господарських санкцій в сумі 2066,67 грн. грн. за 2007 р. В зв’язку з тим, що відповідач самостійно не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій позивач нарахував йому пеню в сумі 365,80 грн. за період з 16.04.2008 р. по 26.11.2009 р. ( арк. с.5). За 2008 р. відповідач повинен був самостійно розрахувати та сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції в сумі 8926,32 грн. до 16.04.2009 р. В зв’язку з тим, що відповідач самостійно не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій позивач нарахував йому пеню в сумі 603 грн. за період з 16.04.2009 р. по 26.11.2009 р. включно ( арк. с.6).
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів від 21.05.2009 р. за № 502, "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року" суд вважає безпідставними виходячи з наступного.
Підпунктом першим п. 1 зазначеної постанови, передбачено тимчасове припинення (до 31 грудня 2010 р.) проведення органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Разом з тим, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»визначені правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю), повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Зокрема, п.4 ст.4 Даного Закону визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
Відділення фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць мають право в порядку передбаченому постановою Кабінету Міністрів № 70 від 31.01.2007 р. здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок, що Фонд соціального захисту інвалідів та його територіальні підрозділи не відноситься до органів державного нагляду (контролю) на які поширюються тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) та не здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача не стягуються.
За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 94, 158-163, 167, 254 КАС України суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Кристал-Сервіс», м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 39, кв.60, код 32390750 на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Миколаїв, вул. Нікольська, 46, код 23626096 – 10992,99 грн.( десять тисяч дев’ятсот дев’яносто дві грн. 99 коп.) адміністративно-господарських санкцій, 968,80 грн.( дев’ятсот шістдесят вісім грн., 80 коп.) пені.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 25.02.2009 р.