КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2010 року Справа № 2а-220/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Добровеличківського району, який діє в інтересах держави в особі Добровеличківської міжрайонної державної податкової інспекції, до фермерського господарства "Крістіна" про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Добровеличківського району, який діє в інтересах держави в особі Добровеличківської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі Добровеличківська МДПІ) звернувся до суду з позовом до фермерського господарства "Крістіна" (надалі ФГ "Крістіна") про стягнення за рахунок активів платника податків податкового боргу у розмірі 848, 22 грн.
Позов мотивовано тим, що ФГ "Крістіна" всупереч вимогам податкового законодавства не подавалися податкові декларації з ПДВ за травень та червень 2009 року, у зв'язку з чим податковим повідомленням-рішенням №0000251520/0 від 14.08.09 до нього застосовано штрафну санкцію у розмірі 680 грн. Крім того, у зв'язку з неподанням відповідачем податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2009 року податковим повідомленням-рішенням №0001091530/0 від 14.08.09 до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 170 грн. Оскільки вказані суми добровільно відповідачем не сплачені, прокурор просить суд, з урахуванням переплати відповідача по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1, 78 грн., стягнути на користь держави за рахунок активів платника податків 848, 22 грн.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримала повністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом зі зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялися повістки про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, довідці ЄДРПОУ, але конверти повернуті відділенням зв'язку КФ УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - адресат вибув (а.с 33, 42, 52).
Згідно з ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Враховуючи, що судові повістки відповідача доставлялися за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як його місцезнаходження, суд вважає виконаним свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про виклик у судові засідання.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та прокуратури, дослідивши та оцінивши надані докази, суд дійшов до таких висновків.
У судовому засіданні встановлено, що ФГ "Крістіна" з 07.02.06 перебуває на обліку у Добровеличківській МДПІ (а.с. 23), є платником податку на додану вартість та збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів покладається на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції (п. 3 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").
Згідно з п. 7.8 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал. Пунктом 2.2. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України №166 від 30.05.97, передбачено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Відповідно до абз. "а" п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Актом Добровеличківської МДПІ про порушення податкового законодавства №214/1520/33922310 від 14.08.09 встановлено факт неподання ФГ "Крістіна" податкової декларації з ПДВ за травень та червень 2009 року та податкової декларації з ПДВ (скороченої) за травень та червень 2009 року (а.с 22) .
Відповідно до п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №303 від 01.03.99, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Актом Добровеличківської МДПІ про порушення податкового законодавства №213/1530/33922310 від 14.08.09 підтверджено неподання ФГ "Крістіна" податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2009 року (а.с. 20).
Відповідно до п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Зокрема, відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум (п. 17.3 ст.17 Закону).
За вчинене порушення податкового законодавства Добровеличківською МДПІ на підставі акту №214/1520/33922310 від 14.08.09 винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000251520/0 від 14.08.09, яким відповідачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у виді штрафної санкції у розмірі 680 грн. (а.с. 21).
Крім того, на підставі акту №213/1530/33922310 від 14.08.09 Добровеличківською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0001091530/0 від 14.08.09, яким відповідачеві визначено суму податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища у виді штрафної санкції у розмірі 170 грн.(а.с. 19)
Зазначені акти та податкові повідомлення-рішення направлено на адресу ФГ "Крістіна" 21.08.09 рекомендованим листом, який повернутий відділенням зв'язку 28.08.09 у зв'язку з неможливістю вручення з відміткою "адресат вибув" (а. с.18).
Податкові повідомлення - рішення №0000251520/0 від 14.08.09 та №0001091530/0 від 14.08.09 розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) та відповідно до пп.6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вважаються врученими платнику податків, про що складено акт №3 від 28.08.09 (а.с. 17).
Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з п.п. 5.3.2. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У зв'язку непогашенням відповідачем суми узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 680 грн. та зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 170 грн., Добровеличківською МДПІ на підставі облікових даних з карток особового рахунку ФГ "Крістіна", з урахуванням переплати по збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1, 78 грн., сформовано першу податкову вимогу №1/82 від 11.09.09 про сплату податкового боргу на загальну суму 848, 22 грн., з яких 680 грн. - податок на додану вартість, 168, 22 грн. - збір за забруднення навколишнього природного середовища (а.с. 16).
Першу податкову вимогу 14.09.09 направлено відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак 23.09.09 повернуто поштою у зв'язку з неможливістю вручення, з відміткою "адресат відсутній". (а.с. 14). Податкову вимогу розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) та відповідно до пп.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вона вважається врученою платнику податків, про що складено акт від 23.09.09 (а.с. 15).
У зв'язку з непогашенням боргу у встановлені строки Добровеличківською МДПІ сформовано другу податкову вимогу №2/86 від 14.10.09 про сплату податкового боргу у розмірі 848, 22 грн., з яких 680 грн. - податок на додану вартість, 168, 22 грн. - збір за забруднення навколишнього природного середовища (а.с. 13).
Другу податкову вимогу 14.10.09 направлено відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак 29.10.09 повернуто поштою у зв'язку з неможливістю вручення, з відміткою "адресат відсутній". (а.с. 11-12). Податкову вимогу розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) та відповідно до пп.6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вона вважається врученою платнику податків, про що складено акт №16 від 29.10.09 (а.с. 10).
Таким чином, у ході судового розгляду знайшли підтвердження доводи позову прокурора про наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 680 грн. та зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 168, 22 грн., що узгоджується з наданим позивачем розрахунком заборгованості №182 від 19.01.10 (а.с. 5).
Враховуючи, що вищевказаний податковий борг самостійно відповідачем не погашений, він підлягає стягненню за рахунок його активів на підставі пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст. ст. 60, 61 КАС України, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов прокурора Добровеличківського району задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства "Крістіна" (27046, Добвровеличківський район, с. Любомирка; ідентифікаційний код 33922310) на користь держави в особі Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекцій (банк: ГУ ДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код 23684291, рахунок №31110029700136) податковий борг за рахунок активів у сумі 680 грн. (шістсот вісімдесят гривень), та на користь держави в особі Любомирської сільської ради (банк: ГУ ДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код 23684291, рахунок №33118329700148) податковий борг за рахунок активів в сумі 168 грн. (сто шістдесят вісім гривень) 22 копійки.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її у повному обсязі, а відповідачем з дня отримання копії постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 26.03.10.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш