Постанова № 8773725, 11.03.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2010
Номер справи
2а-562/10/0570
Номер документу
8773725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-562/10/0570

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Масло І.В.

при секретарі                                                  Грішаєві Є.Є.

за участю:

представника позивача                                        Приходченко М.С.,

представника відповідача                                        Кутька М.О.,

          розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Ліквідаційної комісії Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, по Шахті «Мушкетівська» на суму 2160783,36 грн. за період з 01.05.2008 по 31.10.2009, -

ВСТАНОВИВ:

15.01.2010 УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька звернулося до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, по Шахті «Мушкетівська» на суму 2160783,36 грн. за період з 01.05.2008 по 31.10.2009.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 86 від 06.03.1997 «Про ліквідацію ш. «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля» передбачено, що зазначене підприємство підлягає передачі до складу компанії «Укрвуглереструктуризація», яка відповідно до п. 6 зазначеного наказу призначена правонаступником цього підприємства на період його ліквідації.

05.06.2003р. наказом Міністерства палива та енергетики № 280 «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» було створено ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація»), яке відповідно до п. 9.1 цього наказу є правонаступником майнових прав та обов’язків ДП «Укрвуглереструктуризація». У п. 3.2 Статуту ДП «Донвуглереструктуризація» зазначено, що підприємство є правонаступником прав та обов’язків ДП «Укрвуглереструктуризація».

Виконання робіт по фізичній ліквідації шахт та заходів щодо соціального захисту працівників, вивільнених у звязку з ліквідацією шахт покладено на спеціально створену компанію «Укрвуглереструктуризація», яка згідно з Наказом Мінпаливенерго № 280 від 05.06.2003 була перетворена в ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств». Фізична ліквідація шахт не визначає фізичну ліквідацію зобов’язань.

Працівникам підприємства Шахти «Мушкетівська», зазначеним в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, було призначено та виплачено пенсію відповідно до ст. 13 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах.

У дирекції по ліквідації шахт, які увійшли до складу вищезазначеної компанії, знаходяться архівні документи ліквідованої шахти про стаж та заробіток осіб, які працювали на ній. Дирекція видає довідки про підтвердження стажу та отриманої заробітної плати на шахтах, подає цих робітників на призначення пенсії.

Відповідно до ч. 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій.

Як передбачено п. 6.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» № 21-1 від 19.12.2003р., розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами обліку надходження платежів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Згідно п. 6.8 цієї Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Позивачем у період з 01.05.2008 по 31.10.2009 у відповідності до Інструкції № 21-1 надсилалися на адресу відповідача повідомлення про фактичний розрахунок витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, але витрати відшкодовані не були.

Згідно з п. 7 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне стртахування» у разі ліквідації страхувальника особами, відповідальними за погашення заборгованості є правонаступники страхувальника, що ліквідується. У разі реорганізації страхувальника зобов’язання зі сплати обов’язкових платежів покладається на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов’язки. У зв’язку з тим, що ДП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» не відшкодовує управлінню необхідні фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за Списком № 1 за вказаний вище період по шахті «Мушкетівська» відповідач має заборгованість перед Пенсійним фондом у розмірі 2160783,36 грн. (а.с. 3-6).

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з тих підстав, що згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 № 612 була проведена реорганізація ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом його приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», про що Державний реєстратор м. Макіївки 7.03.2008 в «Бюлетені Державної реєстрації» № 95(5) оприлюднив відповідне оголошення за № 4724, та встановив кінцевий термін подання вимог кредиторів 07.05.2008.

Згідно п. 8 наказу Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 № 612 та відповідно до ч. 3 ст. 59 ГК України правонаступником всіх прав та обов’язків ДП «Донвуглереструктуризація» є ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

З 01.01.2008 Міністерством вугільної промисловості України припинено фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» як замовника по виконанню робіт з фізичної ліквідації зупинених шахт та подоланню негативних соціальних наслідків, пов’язаних з ліквідацією шахт.

Відповідно до наказу ДП «Донвуглереструктуризація» Передавальним балансом станом на 01.02.2008 передало свої права та обов’язки, у тому числі заборгованість перед УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька своєму правонаступнику ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» і припинило свою фінансово-господарську діяльність по ліквідації шахт.

З 01.01.2008 виконання робіт з фізичної ліквідації шахт та подоланню негативних саціальних наслідків, пов’язаних з їх ліквідацією відповідно до затверджених проектів ліквідації шахт, а також фінансування цих робіт за бюджетною Програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості України» покладено на ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

П. 6 наказу Міністерства вугільної та торфодобувної промисловості України № 86 від 06.03.1997 УДКР «Укрвуглереструктуризація» призначена правонаступником під час виконання робіт з фізичної ліквідації виробничих засобів ш. Мушкетівська тільки по трьом зобов’язанням: погашення заборгованості із заробітної платні; відшкодування заподіяної шкоди здоров’ю робітникам (регресні позови); забезпечення побутовим паливом колишніх робітників шахти. Отже, УДКР «Укрвуглереструктуризація» не була визначена правонаступником всіх інших зобов’язань ш. Мушкетівська. ДП «Донвуглереструктуризація» відповідно до Передавального балансу станом на 01.01.2004 прийняло від УДКР «Укрвуглереструктуризація» тільки зобов’язання по виконанню робіт з фізичної ліквідації та забезпеченню побутовим паливом колишніх шахт. Повну фізичну ліквідацію шахти Мушкетівська ДП «Донвуглереструктуризація» завершило у 2005р., про що свідчить «Акт державної комісії» від 30.12.2005.

Витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій за Списком № 1 за період з 01.05.2008 по 31.10.2009 у сумі 2160783,36 грн. склалися вже після фактичної ліквідації ш. Мушкетівська (2005р.) та припинення фінансово-господарської діяльності ДП «Донвуглереструктуризація» (з 01.02.2008). Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки заявлені неналежному відповідачу. Просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

У відповідності до абз. 3 п. 6.1 вищезазначеної Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У відповідності до п. 6.3 Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Позивач зазначає, що ним на адресу відповідача надсилалися розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Шахті «Мушкетівська» за період з 01.05.2008 по 31.10.2009, у зв’язку з чим у відповідача як у правонаступника вказаної шахти виникло зобов’язання щодо відшкодування зазначених витрат Пенсійному фонду у розмірі 2160783,36 грн. (а.с. 10-15, 16-130).

Суд не погоджує такі доводи позивача з наступних підстав.

Наказом Міністра вугільної промисловості України від 06.03.1997 «Про ліквідацію ш. «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля» ліквідовано підприємство ш. «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля».

Пунктом 4 цього наказу директору компанії «Укрвуглереструктуризація» наказано прийняти на баланс кредиторську заборгованість по заробітній платі, заборгованість по відшкодуванню шкоди, заподіяної здоров’ю працівника при виконанні їх трудових обов’язків; заборгованість по наданню побутового вугілля; основні Фонди згідно проекту ліквідації; виконані згідно проекту ліквідації роботи і затрати; документацію згідно наказу Міністра вугільної промисловості від 26.12.1996 № 554.

Пунктом 6 цього наказу встановлено, що на період фізичної ліквідації основних фондів шахти «Мушкетівська» компанія «Укрвуглереструктуризація» є її правонаступником і виконує зобов’язання в частині виконання робіт і затрат згідно проекту ліквідації, по погашенню заборгованості по заробітній платі, з питань відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю працівника при виконанні ним трудових обов’язків, з питань надання побутового вугілля (а.с. 7).

Наказом генерального директора компанії «Укрвуглереструктуризація» від 25.12.2000 № 238 «Про удосконалення управління процесами ліквідації шахт» передбачено, що шахта «Мушкетівська» входить до складу Пролетарської дирекції по ліквідації шахт (а.с. 140-141).

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 від 05.06.2003 «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» реорганізоване ДП «Укрвуглереструктуризація» шляхом злиття з іншим підприємством та створення на їх базі об’єднання «Українська державна об’єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» (Об’єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація»). У складі Об’єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» на базі структурного підрозділу «Донецька об’єднана дирекція» ДП «Укрвуглереструктуризація» створено Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яке відповідно до пункту 9.1 наказу стало правонаступником майнових прав і обов’язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом (а.с. 8).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 01.10.2003 № 2 «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Пролетарську дирекцію з ліквідації шахт включено з 1 жовтня 2003 року до складу ДП Донецька обласна дирекція «Донвуглереструктуризація».

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 32 від 21.01.2004 «Про реорганізацію Об’єднання «Українська державна об’єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» зі складу Об’єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» виведено Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Також, вказані вище обставини були встановлені постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2008 у справі № 22-а-11950/08 за позовом УПФУ у Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація», третя особа – Пролетарське управління по ліквідації шахт м. Донецька, про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2005 по 31.12.2007 у розмірі 936742,02 грн., що виплачені особам, які працювали на шахті «Мушкетівська». Вказана постанова відповідно до частини 5 статті 254 КАС України є такою, що набрала законної сили, і тому згідно з частиною 1 статті 72 КАС України обставини, що встановлені цією постановою, не підлягають доказуванню.

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністра вугільної промисловості України № 91 від 15.12.2005, відповідно до якого це підприємство засноване на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 05.06.2003 № 280, згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.01.2004 № 32 виведено зі складу Об’єднання «Українська державна об’єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Даних про правонаступництво після шахти «Мушкетівська» у цьому статуті немає.

Як встановлено у судовому засіданні, наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація» та інших підприємств шляхом їх реорганізації – приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, наданим Головним управлінням статистики у Донецькій області на запит суду, станом на 12.02.2010 у ЄДРПОУ значиться Державне підприємство шахта «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля» - юридична особа, ідентифікаційний код 00174645.

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» також станом на 12.02.2010 знаходиться у ЄДРПОУ під № 32442610. У цьому витягу не вказано, що Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є правонаступником шахти «Мушкетівська».

Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до частини 1 статті 104 цього Кодексу юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Частиною 7 статті 59 Господарського кодексу України передбачено, що скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу.

Отже, Державне підприємство шахта «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля» на даний час не ліквідоване, оскільки значиться в ЄДРПОУ.

Пунктом 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі реорганізації страхувальника зобов’язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов’язки (правонаступників страхувальника, що ліквідується). Зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Разом з тим, аналіз вищезазначених наказів Мінвуглепрому та Мінпаливенерго свідчить про те, що відповідач не є правонаступником шахти «Мушкетівська» щодо обов’язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Згідно з положеннями п. 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної ліквідації гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій і водоносних горизонтів від небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства і після його фізичної ліквідації погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.

Отже, оскільки у даному випадку мало місце виконання робіт з фізичної ліквідації шахти «Мушкетівська» згідно з наказом Міністра вугільної промисловості України від 06.03.1997 № 86 «Про ліквідацію ш. «Мушкетівська» ВО «Донецьквугілля», відповідач не може відповідати по зобов’язанням цієї шахти перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації.

Крім того, оскільки на даний час шахта «Мушкетівська» не ліквідована, та враховуючи, що позивач не надав суду доказів стосовно того, що зазначені ним у розрахунках сум заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особи дійсно працювали у шахті «Мушкетівська», тому відсутні підстави вважати, що саме відповідач має відшкодовувати ці витрати.

З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Ліквідаційної комісії Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, по Шахті «Мушкетівська» на суму 2160783,36 грн. за період з 01.05.2008 по 31.10.2009 відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 11 березня 2010 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 16 березня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Масло І.В.