Постанова № 8759834, 16.12.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2009
Номер справи
2а-6606/09/0670
Номер документу
8759834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-6606/09/0670

категорія 2.11.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кузьменко Л.В.,

при секретарі - Малинівському А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Кредитної спілки "Добробут" <Текст >

до Державної податкової інспекції у Ємільчинському районі <Текст >

про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2009 року №0000042330/0 та №0000032330/0.

Зазначив, що працівниками ДПІ у Ємільчинському районі проведено виїзну планову документальну перевірку відокремленого структурного підрозділу кредитної спілки "Добробут" в смт. Ємільчино (ВСП КС "Добробут") з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.12.2007р. по 31.12.2008р. За результатами перевірки був складений акт від 22.06.2009 року №24/2330/35388330.

У ході перевірки встановлено порушення ВСП КС "Добробут" положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", зокрема заниження податку на прибуток на загальну суму 32869 грн. та неподання декларацій з податку на прибуток підприємства за 2007 рік, 1 квартал 2008р., 1 півріччя 2008р., три квартали 2008 року та за 2008 рік.

На підставі акта перевірки відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення від 02.07.2009 року №0000032330/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 47037 грн., з яких основний платіж – 32869 грн. та штрафні (фінансові) санкції – 14168 грн. і №0000042330/0, яким визначено податкове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 850 грн.

Податкові зобов'язання обґрунтовані тим, що ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино не було внесено до Реєстру неприбуткових організацій і установ, а відтак, було зобов'язане сплачувати податок на прибуток.

Позивач вважає такий висновок податкового органу безпідставним, оскільки згідно із п. п. 1.2, 1.3 розділу 1 Положення про відокремлений структурний підрозділ кредитної спілки "Добробут" в смт. Ємільчино, затвердженого рішенням Спостережної ради кредитної спілки "Добробут" від 05.10.2008р. протокол №13, відділення не є юридичною особою та діє під керівництвом управління кредитної спілки.

Крім того, відповідно до ст. ст. 4, 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відокремлені підрозділи юридичної особи не підлягають державній реєстрації. При цьому, відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до ЄДРПОУ.

Також вважає, що оскільки ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино є неприбутковою організацією, нарахування штрафних (фінансових) санкцій за неподання декларацій з податку на прибуток підприємства за 2007 рік, 1 квартал 2008р., 1 півріччя 2008р., три квартали 2008 року та за 2008 рік. у розмірі 850 грн., є безпідставним.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив на підставі того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті інспекцією в межах наданих повноважень і відповідно до порушень, які виявлені в процесі перевірки та зафіксовані у відповідному акті.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно зі статутом кредитної спілки "Добробут", нова редакція якого затверджена рішенням загальних зборів кредитної спілки "Добробут" 30 травня 2008 року (протокол №10) та перереєстрованим Баранівською районною державною адміністрацією Житомирської області 09.06.2008р. за №12821050023000007, спілка діє на підставі Закону України "Про кредитні спілки" та Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" і є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Рішенням ДПІ у Баранівському районі від 20.05.2000р. №0133 КС "Добробут" внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Відповідно до Положення про відокремлений структурний підрозділ кредитної спілки "Добробут" у смт. Ємільчино, затвердженого рішенням спостережної ради КС "Добробут" (протокол №13 від 05.10.2007р.), він є відділенням цієї спілки.

За результатами виїзної планової перевірки ВСП КС "Добробут" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.12.2007р. по 31.12.2008р. ДПІ у Ємільчинському районі був складений акт №24/2330/35388330 від 22.06.2009р. та 02.07.2009 року прийняті податкові повідомлення-рішення №0000032330/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 47037 грн., з яких основний платіж – 32869 грн. та штрафні (фінансові) санкції – 14168 грн. і №0000042330/0, яким визначено податкове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 850 грн.

Під час проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, п. п. 5.1, 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 та п. 10.1 ст. 10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Проте суд з таким висновком ДПІ у Ємільчинському районі не погоджується виходячи з наступного.

Діяльність кредитних спілок в Україні регулюється, зокрема, Законом України "Про кредитні спілки". Відповідно до статті 1 зазначеного Закону кредитна спілка –це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, винятковим видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом.

Порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій, у тому числі кредитних спілок, визначається п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі –Закон).

Так, пп. 7.11.4 вказаної статті встановлює, що від оподаткування звільняються такі види доходів кредитної спілки: отримані як у вигляді доходів від здійснення операцій з активами, так і пасивних доходів недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; кошти, які надходять до кредитних спілок у вигляді внесків на державне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, які надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів (згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України), крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються згідно із законодавством таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам з метою зниження рівня таких цін.

У той же час слід зазначити, що відповідно до пп. 7.11.9 п. 7.11. ст. 7 Закону у разі, коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених пп. 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою п. 10.1 ст. 10 цього Закону до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.

Незалежно від положень першого абзацу цього підпункту, якщо неприбуткова організація отримує дохід з інших джерел, ніж визначені відповідними пп. 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених в абзаці "ж" пп. 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішення питання про вилучення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації вирішується відповідно до пп. 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону центральним податковим органом. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року №232 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (далі –Положення). Згідно з цим Положенням Реєстр неприбуткових організацій – це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із п. 7.11 ст. 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток.

За умови внесення неприбуткової організації або установи до бази Реєстру, їй за її ідентифікаційним номером присвоюється ознака неприбуткової організації (установи). Створення і ведення Реєстру здійснюється Державною податковою адміністрацією України.

На виконання наведених норм та пункту 1.4 Положення, наказом ДПА України від 03.07.2000р. №355 розроблений Порядок визначення структури неприбуткових установ (далі – Порядок).

Розділом II такого Порядку встановлено структуру ознаки. Так, підпунктом 3.2 Порядку встановлено структуру ознаки щодо кредитних спілок –"(0010) - кредитні спілки". При цьому в підпункті зазначено, що при визначенні для кредитних спілок статусу неприбуткових установ (організацій) необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України "Про кредитні спілки", іншими нормативно-правовими актами.

Зокрема, відповідно до пп. 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.

Пунктами 1.1 та 1.2 Положення чітко визначені критерії та їх якісна характеристика, у відповідності до яких здійснюється ведення такого Реєстру. Таким критерієм є належність суб'єкта заявника до переліку осіб, зазначених пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону.

З матеріалів справи вбачається, що, позивач є кредитною спілкою у відповідності до положень закону та свого статуту, є також неприбутковою організацією і користується передбаченими законом пільгами, незважаючи на відсутність в реєстрі неприбуткових організацій його відділення – ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино, яке діє від імені самої кредитної спілки.

Відповідно до ст. 80 ЦК України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до ст. ст. 4, 28 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", відокремлені підрозділи юридичної особи не підлягають державній реєстрації. Відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру.

Згідно з положенням ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино не є юридичною особою, діє під керівництвом органів управління кредитної спілки, користується правами та виконує функції, передбачені цим положенням, здійснює бухгалтерський та оперативний облік. Дані бухгалтерського та оперативного обліку відділення були включені до звітності кредитної спілки.

Згідно з частиною другою ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку лише для підприємств, тобто юридичних осіб, і саме для них відповідно до ст. 11 цього Закону є обов'язковим складання фінансової звітності і, зокрема, балансу.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, самостійно може виокремлювати баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, долучаючи свої показники до фінансової звітності підприємства. Таким чином, можливість виокремлювати певні підрозділи й переводити їх на окремий баланс віднесено не до обов'язків юридичної особи, а до її права.

У фінансово-господарській діяльності практично не існує розподілу доходів та витрат між філіями (відділеннями), адже крім витрат на утримання філій (відділень) –оренда, зв'язок, матеріальні витрати, спілка несе витрати з нарахування заробітної плати працівникам філій (відділень), обов'язкових платежів, нарахування відсотків з пасивних операцій. Фінансування філій (відділень) з метою надання кредитів членам кредитної спілки здійснюється спілкою за рахунок додаткових пайових внесків та залучених коштів від юридичних та фізичних осіб. Виходячи з цього, усі витрати, понесені кредитною спілкою, прямо пов'язані з діяльністю філій (відділень), але не можуть обліковуватись у розрізі філій (відділень), а отримані доходи є загальними доходами кредитної спілки.

У зв'язку з тим, що кредитна спілка має неприбутковий статус і не є платником податку на прибуток, її філії, відділення та інші відокремлені підрозділи також не є платниками податку на прибуток.

Як встановлено в судовому засіданні, ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино подавав до ДПІ у Ємільчинському районі звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, тобто упродовж періоду, який перевірявся, здійснювалась діяльність, передбачена положенням, і доходів з інших джерел, ніж передбачені пп. 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону, не надходило. У такій ситуації підстави для оподаткування доходу відділення – відсутні.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова послуга – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Фінансові активи, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", – це кошти, цінні папери, боргові зобов'язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.

У ч. 2 ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки" вказано, що в межах своєї господарської діяльності кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості, забезпеченості та має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою, а також ціни (тарифи) на послуги, які надаються кредитною спілкою.

Таким чином, отримання доходів у вигляді відсотків є платою за надання своїм членам кредитних послуг, яке можливе тільки після фактичного отримання членом кредитної спілки (позичальником) кредиту, тобто за умови фактичному виконання операції з фінансовими активами.

У пп. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону зазначено, що під терміном "пасивні доходи" слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

Відповідно до п. 1.10 ст. 1 Закону, проценти - це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів долучається, зокрема, платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум.

Згідно з пп. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону під терміном "основна діяльність" слід розуміти діяльність неприбуткових організацій зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). У переліку основної діяльності не вміщено операції з надання товарів (послуг) неприбутковими організаціями, визначеними в абзацах "в"-"д" пп. 7.11.1 цього пункту, особам іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.

Отже, діяльність відділення з надання послуг виключно членам спілки, з погляду чинного податкового законодавства, є її основною діяльністю, а доходи, отримані кредитними спілками від здійснення основної діяльності згідно з пп. 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону, звільняються від оподаткування податком на прибуток.

З урахуванням вказаних вище положень чинного законодавства України, яке регулює питання оподаткування прибутку підприємств і діяльність неприбуткових організацій, з’ясованих у судовому засіданні обставин, зокрема того, що позивач є неприбутковою організацією, яка звільнена від сплати податку на прибуток, а ВСП КС "Добробут" у смт. Ємільчино підпорядковується юридичній особі у здійсненні основної діяльності і іншої діяльності у перевіряємий період не здійснював, суд встановив, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки №244/23-03/35388325 від 22.06.2009р. щодо порушення підрозділом Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" в частині заниження податку на прибуток та неподання декларації з податку на прибуток підприємства за 2007 рік, 1 квартал 2008р., 1 півріччя 2008р., три квартали 2008 року та за 2008 рік є необґрунтованими.

Суд вважає, що податковий орган при проведенні перевірки не зважив повністю на надані платником податків докази щодо правомірності визначення доходу неприбуткової організації, що спричинило винесення податкових повідомлень-рішень від 02.07.2009 року №0000032330/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 47037 грн., з яких основний платіж – 32869 грн. та штрафні (фінансові) санкції – 14168 грн. і №0000042330/0, яким визначено податкове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 850 грн.

Таким чином, оцінивши докази сторін, перевіривши оскаржувані рішення податкового органу відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 02.07.2009 року №0000042330/0 та №0000032330/0 прийняті без урахування всіх обставин, які мали значення у цьому випадку. Правомірність висновків податкового органу, який є відповідачем у справі, представленими суду доказами і матеріалами не доведена.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 р. №334/94-ВР (із змінами та доповненнями), Законом України "Про кредитні спілки", ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ємільчинському районі Житомирської області від 02 липня 2009 року за №0000042330/0 та за №0000032330/0.

           Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                Л.В. Кузьменко

Повний текст постанови виготовлено: 21 грудня 2009 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.