Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6128/09/0670
категорія 2.11.17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кузьменко Л.В.,
при секретарі - Малинівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" <Текст >
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції <Текст >
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкових повідомлень–рішень Овруцької МДПІ №0000222301/0 №0000232301/0 від 16.06.2009р. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що за наслідками проведеної виїзної планової перевірки Державного підприємства "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. Овруцькою МДПІ встановлено заниження підприємством збору за спеціальне використання лісових ресурсів на загальну суму 159149 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення позивач вважає неправомірним, оскільки відповідач, на думку позивача, прийняв їх на підставі помилкового тлумачення норм чинного законодавства.
Зазначив, що відповідачем, відповідно до п. 1 ст. 78 Лісового Кодексу України та п. 14 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. №761, не враховані анульовані лісорубні квитки №3 від 03.01.2008р. (квартал 111/157 м. куб.), №6 від 03.01.2008р. (квартал 48/210 м. куб.), №7 від 03.01.2008р. (квартал 47/210 м. куб., квартал 58/302 м. куб., квартал 3/214 м. куб., квартал 4/779 м. куб., квартал 40/743 м. куб., квартал 3/579 м. куб.), №8 від 03.01.2008р. (квартал 1/252 м. куб., квартал 2/704 м. куб.). Також, згідно із Інструкцією про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженої наказом Державного комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 15.10.1999 р. №91/241/129/236/565 відповідачем не проведено відповідного перерахунку збору за використання лісових ресурсів.
Крім того зазначає, що у перевіряємому періоді підприємство у деяких випадках обчислювало збір за використання лісових ресурсів із застосуванням завищених такс по окремих видах деревини, що призвело до завищення нарахування та сплати до бюджету відповідних сум збору. Даний факт відповідач не врахував при прийнятті податкових повідомлень-рішень.
Вважає, що відповідач порушив пп. "б" пп. 4.2.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідно до якого контролюючий орган повинен при самостійному визначенні підприємству додаткової суми зобов’язань врахувати всі помилки, що свідчать як про заниження так і про завищення суми таких зобов’язань, заявлених підприємством у податкових деклараціях.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив на підставі того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті інспекцією в межах наданих повноважень і відповідно до порушень, які виявлені в процесі перевірки та зафіксовані у відповідному акті.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За результатами виїзної планової перевірки Державного підприємства "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. Овруцькою МДПІ був складений акт за №634/23-01-00991893 від 03.06.2009р.
Перевіркою встановлено, що в порушення п. 3, п. 4.5, абз. 3-4 п. 6.1, п. 6.9 Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженої наказом Державного комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 15.10.1999р. №91/241/129/236/565, п. 2, абз. 3 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997р. №44 "Про затвердження такс на деревину лісових порід, що відпускається на пні, і на живицю", п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2006 №174 "Про плату за використання лісових ресурсів" підприємством був занижений збір за спеціальне використання лісових ресурсів у розмірі 159149 грн., з яких 51759 грн. – лісові ресурси державного значення та 107390 грн. – лісові ресурси місцевого значення.
За наслідками перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0000222301/0 №0000232301/0 від 16.06.2009р., якими позивачеві визначене податкове зобов’язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 70082,10 грн. (51759 грн. за основним платежем та 18323,10 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями) та 135429,30 грн. (107390 грн. за основним платежем та 28039,30 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями) відповідно.
Доводи позивача суд до уваги не приймає.
Наказом Державного комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 15.10.1999 р. №91/241/129/236/565, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.11.1999р. за №785/4078, затверджено Інструкцію про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду (далі – Інструкція).
Відповідно до п. 5.2 Інструкції, сума збору, що проставлена в лісорубному квитку на заготівлю деревини підлягає перерахунку: якщо загальна кількість фактично заготовленої деревини під час її відпуску з обліком за площею перевищує зазначену в лісорубному квитку (ордері) кількість більше ніж на 10 відсотків, то лісокористувач обчислює і сплачує середньозважену (для даної лісосіки) таксову вартість додатково заготовленої деревини.
Підставою для перерахунку є лісорубні квитки (ордери) та акти огляду місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів, які складаються лісогосподарськими підприємствами відповідно до додатка 6 Правил відпуску деревини на пні в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.99 №1378.
У п. 5.4 Інструкції зазначено, що перерахунок збору за заготівлю деревини та другорядні лісові матеріали може здійснюватися також у разі:
- виправлення технічних помилок, які можуть бути допущені підприємством лісового господарства при здійсненні матеріальної і грошової оцінки деревини на пні та другорядних лісових матеріалів, що відпущені за лісорубними квитками (ордерами) та лісовими квитками, невірного застосування сортиментних таблиць, лісотаксових поясів, розрядів та такс на деревину, що відпускається на пні, і на живицю, а також виправлення арифметичних помилок, які допущені при підрахунках;
- анулювання лісорубного квитка в зв'язку з вилученням земель для інших потреб, надмірно виписаного лісосічного фонду, заміни лісосік або площ лісових користувань, виписки лісорубного квитка з порушенням Правил відпуску деревини на пні.
В інших випадках анулювання лісорубного квитка (ордера) або лісового квитка перерахунок плати не здійснюється і вся нарахована за такими квитками сума збору повністю сплачується до відповідних бюджетів.
Таким чином, позивач помилково ототожнює анулювання лісорубного квитка згідно з п. 1 ч. 1 ст. 78 Лісового кодексу України (добровільна відмова від використання лісових ресурсів) з анулюванням лісорубного квитка в зв'язку з вилученням земель для інших потреб, надмірно виписаного лісосічного фонду, заміни лісосік або площ лісових користувань.
Крім того, вказані позивачем анульовані лісорубні квитки №3 від 03.01.2008р. (квартал 111/157 м. куб.), №6 від 03.01.2008р. (квартал 48/210 м. куб.), №7 від 03.01.2008р. (квартал 47/210 м. куб., квартал 58/302 м. куб., квартал 3/214 м. куб., квартал 4/779 м. куб., квартал 40/743 м. куб., квартал 3/579 м. куб.), №8 від 03.01.2008р. (квартал 1/252 м. куб., квартал 2/704 м. куб.) на момент проведення перевірки анульовані не були, оскільки з матеріалів справи вбачається, що тільки 27.05.2009р. (тобто в останній день перевірки) підприємство звернулось з листом до начальника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства про анулювання зазначених лісорубних квитків (а.с. 26).
Відповідно до пп. 5.5 п. 5 Інструкції, незалежно від способу обліку деревини, що відпускається на пні, (за площею, пеньками, приблизною кількістю) лісокористувачі, які допустили неповну вирубку лісу або взагалі не проводили заготівлі деревини, яка дозволена для вирубки за виписаними лісорубними квитками (ордерами), збір за спеціальне використання лісових ресурсів сплачують повністю до відповідних бюджетів за всю дозволену для заготівлі кількість деревини та другорядних лісових матеріалів, що зазначена в дозволі.
Доказів того, що на момент проведення перевірки лісорубні квитки від 03.01.2008р. №№3, 6, 7 та 8 були анульовані позивач суду не надав, як і не надав доказів обчислення збору за використання лісових ресурсів із застосуванням завищеним таксам по окремих видах деревини.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР, Інструкцією про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженою наказом комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 15.11.1999 року №785/4078, постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.1998 року №1012, ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позову Державного підприємства "Овруцьке спеціалізованелісове господарство" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень - рішень від 16.06.2009 року за №0000222301/0 та за №0000232301/0 відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко
Повний текст постанови виготовлено: 24 грудня 2009 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.