Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2010 р. справа № 2а-5100/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Куркіні В.В.
за участю
представника позивача Басик Н.О.
ВСТАНОВИВ:
Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Постніківська-2» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, посилаючись на наявність за відповідачем податкового боргу за узгодженими податковими зобов’язаннями зі збору за забруднення природного навколишнього середовища на загальну суму 12957,41 грн.
Позивач посилається на пп. 3.1.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Просить стягнути суму заборгованості у загальному розмірі 12957,41 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в зв’язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно пункту 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пункту 1.16 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) та погашенням податкових зобов’язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція, звернувшись до суду з позовом про стягнення податкового боргу за рахунок активів платника податків, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як суб’єкт владних повноважень.
Відповідач Державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» зареєстроване як юридична особа, Відокремлений підрозділ «Шахта «Постніківська-2» Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» зареєстрований без права юридичної особи та перебуває на обліку у Шахтарській об’єднаній державній податковій інспекції.
Збір за забруднення навколишнього природного середовища запроваджений Законом «Про охорону навколишнього природного середовища».
На виконання вимоги частини сьомої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», згідно з якою будь–які податки і збори, які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону, зазначений збір включено до Закону про оподаткування (пункт 13 частини першої статті 14 Закону).
Відповідно до статті 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України постановою від 1 березня 1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (надалі - Постанова № 303).
Пунктами 9, 10 Постанови № 303 визначено, що базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби, зокрема, за місцем перебування платника збору на податковому обліку.
Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір, зокрема, за місцем перебування платника збору на податковому обліку.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується податковий борг за узгодженими податковими зобов’язаннями зі збору за забруднення природного навколишнього середовища на загальну суму 12957,41 грн., який виник на підставі розрахунку від 07.08.2009 року, що поданий відповідачем до податкового органу.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 5.3.1. цієї ж статті визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, податкові зобов’язання є узгодженими з огляду на приписи ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
З метою погашення податкового боргу Шахтарською об’єднаною державною податковою інспекцією 20.08.2009 року виставлена перша податкова вимога № 1/163 та 24.09.2009 року виставлена друга податкова вимога № 2/178 згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які належним чином вручені відповідачу, що підтверджується підписом уповноваженого представника відповідача на корінцях зазначених податкових вимог та не оскаржені, відомості про скасування або визнання їх недійсними у судовому порядку в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування» відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання – це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Суми податкових зобов’язань відповідачем не сплачені та, відповідно до розрахунку стягуваної суми по справі, наданого позивачем, податкова заборгованість відповідача, з урахуванням часткової сплати у сумі 25,00 грн., складає у загальному розмірі 12957,41 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути податковий борг з земельного податку у сумі 12957,41 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Постніківська-2» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Постніківська-2» (ЄДРПОУ 36381006) до бюджету України суму податкового боргу за забруднення природного середовища у розмірі 12957,41 грн. на р/р 33113329700392 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 500080200, ОКПО 34687038, МФО 834016.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крилова М.М.