
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2592/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Нікітенко А.В.,
за участю:
представника позивача - Лодиги М.Т.,
представника відповідача - Салій Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 20 квітня 2019 року звернувся до Олешківського сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком, яка передбачена ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивачу було призначено пенсію за віком у розмірі 1564,00 гривні, яка складається із 405,44 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", де 6188,89 середня заробітна плата у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 року 1182,53 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії.
Подаючи заяву про призначення пенсії за віком, до Пенсійного фонду було надано архівну довідку отриману в "Трудовому архіві м. Херсона" про заробітну плату від 17 травня 2019 року за № онз/801 за період роботи в приватному підприємстві "Виробничо- комерційній фірмі "Деніс" з вересня 1993 року по грудень 1998 року.
Однак, пенсія відповідачем була призначена без врахування отримуваної заробітної плати у приватному підприємстві "Виробничо-комерційній фірмі "Деніс" за період з вересня 1993 року по грудень 1998 року.
17 травня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком із врахуванням вище вказаної довідки. 22 листопада 2019 року листом було відмовлено у перерахунку з посиланням на обставину, що за даними довідки про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування фонд оплати праці приватного підприємства "Виробничо-комерційної фірми "Деніс" за період з травня 1993 року по грудень 1998 року менший за суми заробітної плати, які зазначені у довідці про заробітну плату.
Позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області визначити та доплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з врахуванням заробітної плати виплаченої йому приватним підприємством "Виробничо-комерційною фірмою "Деніс" у період з 01.09.1993 року по 31.12.1998 рік, що визначена у архівній довідці від 17 травня 2019 року за № онз/801, з моменту звернення за отриманням пенсії, тобто з 20.04.2019 року.
Ухвалою суду від 06.12.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено на 23.12.2019 року.
23.12.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
До заяви про призначення пенсії позивач надав архівну довідку комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" про заробітну плату від 17.05.2019 № онз/801 за період роботи в ПП "Виробничо-комерційній фірмі "Деніс" з вересня 1993 року по грудень 1998 року.
При визначені права на пенсію позивача, враховуючи вимоги ст. 40, 41, 44 Закону № 1058, було проведено роботу, щодо обґрунтованості видачі та перевірки достовірності поданих відомостей позивачем до заяви про призначення пенсії.
За результатом проведеної роботи встановлено відсутність підстав для обрахування розміру пенсії відповідно до вимог ст.40, 41 Закону № 1058 з врахуванням даних, зазначених у архівній довідці комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" про заробітну плату від 17.05.2019 № онз/801 за період роботи в ПП "Виробничо-комерційній фірмі "Деніс" з вересня 1993 року по грудень 1998 року.
За довідкою про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до бюджету Пенсійного фонду України від 14.09.2019 № 20785/05-04 Херсонського сервісного центру Головного управління Фонду, зазначено, що приватне підприємство "Виробничо-комерційна фірма "Деніс" (код ЄДРПОУ 22736150) зареєстровано з квітня 1994 року в управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона. При цьому, довідка про заробітну плату позивача в ПП "Виробничо-комерційній фірмі "Деніс" містить інформацію про розмір заробітної плати позивача щомісячно починаючи з вересня 1993 року.
Згідно із довідкою про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування від 14.09.2019 № 20785/05-04 Херсонського сервісного центру Головного управління Фонду встановлено подання недостовірних відомостей щодо розміру заробітної плати позивача, а саме встановлено, що згідно із поданої страхувальником ПП "Виробничо-комерційна фірма "Деніс" звітності про нарахований фонд оплати найманим працівникам по даному підприємству за травень 1994 року, червень 1994 року, жовтень 1994 року, з січня 1995 року по жовтень 1995 року, з березня 1996 року по грудень 1998 року, значно менший за суми заробітної плати, які зазначені у довідці про заробітну плату від 17.05.2019 № онз/801. Також, підприємством подано звітність про відсутність нарахування фонду оплати праці працівників за липень, серпень, вересень, листопад, грудень 1994 року, за листопад, грудень 1995 року, за січень, лютий 1996 року, при цьому в довідці про заробітну плату позивача, у зазначенні періоди містять суми про розмір заробітної плати.
Підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні, оскільки вжитими заходами виявлено подання недостовірних відомостей про період роботи позивача та розміру отриманої заробітної плати, а саме, як вище зазначено в довідці про заробітну платі, наявна інформація про розмір заробітної плати позивача з вересня 1993 року, тоді як в органах Пенсійного фонду України підприємство як платник внесків зареєстровано в квітні 1994 року, суми заробітної плати зазначені в архівній довідці від 17.05.2019 № онз/801 містять розбіжності з поданою підприємством звітності про нарахований фонд оплати праці, внески (збір) на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з сум виплат, зазначених у архівній довідці, не сплачено.
Ухвалою суду від 23.12.2019 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 22.01.2020 року.
22.01.2020 року відкладено розгляд справи на 03.02.2020 року.
03.02.2020 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олешківському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 20.04.2019 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 звернувся до відповідача стосовно проведення перерахунку пенсії, за довідкою про заробітну плату від 17.05.2019 року за № онз/801.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 22.11.20196 року № 765/С-99-1 ОСОБА_1 повідомлено про те, що за довідкою про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України від 14.09.2019 № 20785/05-04 Херсонського сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зазначено, що приватне підприємство "Виробничо-комерційна фірма "Деніс" (код ЄДРПОУ 22736150) зареєстровано з квітня 1994 року в управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона. Фонд оплати праці з найманих працівників по даному підприємству за травень 1994 року, за червень 1994року, жовтень 1994 року, з січня 1995 року по жовтень 1995 року, з березня 1996 року по грудень 1998 року менший за суми заробітної плати, які зазначені у довідці про заробітну плату від 17.05.2019 року.
Крім цього, по підприємству, відсутнє нарахування фонду оплати праці працівників за липень, серпень, вересень, листопад, грудень 1994 року; за листопад, грудень 1995 року; за січень, лютий 1996 року, а відповідно офіційно заробітна плата працівників за цей період, з якої здійснювалася сплата страхових внесків до Пенсійного фонду не проводилася. Тому, підстав для обчислення пенсії із заробітної плати за довідкою від 17.05.2019 немає.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Статтею 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч.2 статті 41 Закону № 1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Пунктом 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що страховий стаж позивача становить 26 років 07 місяців 19 днів (зараховано по 24.12.2013), коефіцієнт страхового стажу - 0,26583.
Пенсія призначена за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.09.2000, з 01.10.2006 по 31.12.2006, з 01.03.2007 по 30.04.2007, з 01.08.2007 по 31.01.2008, з 01.04.2011 по 31.12.2013 (стаття 40 Закону № 1058), коефіцієнт заробітної плати становить 0,24644.
Розмір пенсії з 01.07.2019 склав 1564,00 грн., у тому числі:
405,44 грн. - основний розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до ст. 27 Закону № 1058 (6188,89 грн. х 0,24644 х 0,26583), де 6188,89 грн. - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки;
1158,56 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1564,00 грн).
До заяви про призначення пенсії позивач надав архівну довідку комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" про заробітну плату від 17.05.2019 № онз/801 за період роботи в ПП "Виробничо-комерційній фірмі "Деніс" з вересня 1993 року по грудень 1998 року.
Відповідно до архівної довідки комунальної установи "Трудовий архів м. Херсона" від 17.05.2019 року № онз/801 заробітна плата ОСОБА_1 в українських карбованцях та в гривні складала:
вересень 1993 -1100000;
жовтень 1993 - 1358200;
листопад 1993 - 2089720;
грудень 1993 - 4571200;
січень 1994 - 4130180;
лютий 1994 - 4012000;
березень 1994 - 4662000;
квітень 1994 - 5000000;
травень 1994 - 5800000;
червень 1994 - 5550000;
липень 1994 - 6000000;
серпень 1994 - 5600000;
вересень 1994 - 7000000;
жовтень 1994 - 10000000;
листопад 1994 - 12000000;
грудень 1994 - 18000000;
січень 1995 - 17400000;
лютий 1995 - 20500000;
березень 1995 - 25000000;
квітень 1995 - 26000000;
травень 1995 - 29000000;
червень 1995 - 37000000;
липень 1995 - 43000000;
серпень 1995 - 48000000;
вересень 1995 - 50000000;
жовтень 1995 - 54000000;
листопад 1995 - 56000000;
грудень 1995 - 65000000;
січень 1996 - 68000000;
лютий 1996 - 68000000;
березень 1996 - 68000000;
квітень 1996 - 68000000;
травень 1996 - 68000000;
червень 1996 - 68000000;
липень 1996 - 68000000;
серпень 1996 - 68000000;
вересень 1996 - 750,00;
жовтень 1996 - 750,00;
листопад 1996 - 750,00;
грудень 1996 - 840,00;
січень 1997 - 750,00;
лютий 1997 - 750,00;
березень 1997 - 750,00;
квітень 1997 - 750,00;
травень 1997 - 750,00;
червень 1997 - 750,00;
липень 1997 - 750,00;
серпень 1997 - 750,00;
вересень 1997 - 750,00;
жовтень 1994 - 750,00;
листопад 1997 - 750,00;
грудень 1997 - 700,00;
січень 1998 - 700,00;
лютий 1998 - 700,00;
березень 1998 - 700,00;
квітень 1998 - 700,00;
травень 1998 - 700,00;
червень 1998 - 700,00;
липень 1998 - 700,00;
серпень 1998 - 700,00;
вересень 1998 - 700,00;
жовтень 1998 - 700,00;
листопад 1998 - 700,00;
грудень 1998 - 700,00.
Відповідно до довідки про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України від 14.09.2019 № 20785/05-04 Херсонського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області приватне підприємство "Виробничо-комерційна фірма "Деніс" (код ЄДРПОУ 22736150) зареєстровано з квітня 1994 року в управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона.
Згідно із довідкою про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування від 14.09.2019 № 20785/05-04 Херсонського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області фонд оплати праці з найманих працівників по даному підприємству за травень 1994 року, червень 1994 року, жовтень 1994 року, з січня 1995року по жовтень 1995 року, з березня 199 року по грудень 1998 року, менший за суми заробітної плати, які зазначені у довідці про заробітну плату від 17.05.2019 № онз/801. Також, відсутні нарахування фонду оплати праці працівників за липень, серпень, вересень, листопад, грудень 1994 року, за листопад, грудень 1995 року, за січень, лютий 1996 року.
Таким чином, судом встановлено, що суми заробітної плати, зазначені в архівній довідці від 17.05.2019 року № онз/801 містять розбіжності з поданою підприємством звітності про нарахований фонд оплати праці.
Постановою Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 17 червня 1993 року № 3290-ХІІ починаючи з 1 травня 1993 року встановлено тарифи обов`язкових внесків на державне соціальне страхування для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання, виду діяльності й галузевої належності, об`єднань громадян, громадян-підприємців, які використовують найману І працю, - 37% фонду оплати праці та інших виплат, а обов`язкові страхові внески до Пенсійного фонду України для працюючих громадян - в розмірі 1% розміру оплати праці. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Питання соціального страхування" від 2 червня 1993 року № 398 платники внесків на державне соціальне страхування спрямовують із загальної суми нарахованих обов`язкових страхових внесків до Пенсійного фонду 88% і до Фонду соціального страхування -12%.
Таким чином, внески до Пенсійного фонду України з 01 травня 1993 року становили 32,56% від фонду оплати праці та інших виплат.
Відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 М00/97-ВР (далі - Закон № 400/97), який набрав чинності 29 липня 1997 року, ставки збору на обов`язкове державне пенсійне страхування для суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, встановлено у розмірі 32% від об`єкта оподаткування. Розмір внесків для цієї категорії платників не змінювався до 2000 року включно.
Відповідно до ст. 4 Закону № 400/971 для фізичних осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичних осіб, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами було встановлено ставку збору у розмірі 1% від об`єкта оподаткування, визначеного пунктом 3 статті 2 цього Закону.
Законом України від 22.10.1998 № 208-ХІV "Про внесення змін до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 10.11.1998, було встановлено для цієї категорії фізичних осіб наступні ставки збору:
- 1 % від об`єкта оподаткування, визначеного пунктом 3 статті 2 цього Закону, якщо сукупний оподатковуваний дохід не перевищує 150 гривень;
- 2 % від об`єкта оподаткування, визначеного пунктом 3 статті 2 цього Закону, якщо сукупний оподатковуваний дохід перевищує 150 гривень.
Судом встановлено, що суми сплати збору (1%) до Пенсійного фонду, яку мало сплатити підприємство по одному працівнику ОСОБА_1 , та даними про фактичну сплату підприємством сума збору (1%) на обов`язкове державне пенсійне страхування за 1994-1998 роки по всіх працівниках підприємства значно перевищує суму фактично сплаченого збору по усьому підприємству.
Таким чином, вбачається подання даних про розмір заробітної плати, з якої внески на обов`язкове державне пенсійне страхування не сплачувалися, а суми заробітної плати не відповідають поданої страхувальником звітності, щодо нарахованого працівникам фонду оплати праці за всіх працівників підприємства.
Враховуючи зазначене, відповідно до ч. 2 статті 41 Закону № 1058, якою передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум, підстави для обчислення пенсії з врахуванням сум заробітної плати, з якої внески (збір) не сплачувався відсутні.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 90, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 лютого 2020 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010200