Ухвала суду № 8741773, 17.11.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2009
Номер справи
2-а-10962/09/1670
Номер документу
8741773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2009 р.Справа № 2-а-10962/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської в м. Полтаві ради, ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2009р. по справі№2-а-10962/09/1670

за позовом ОСОБА_1 <Список ><Текст >

до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської в м. Полтаві ради, Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавськоїобласної державної адміністрації, Міністерство фінансів України <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про зобовязання здійснити перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації. Міністерства фінансів України, в якому просила визнати неправомірними дії відповідачів щодо виплати їй одноразової допомоги при народженні дитини та щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягненню неї трирічного віку у 2007 році у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством та стягнути з відповідачів недоплачені в 2007 році одноразову допомогу при народженні дитини в розмірі 1308,40 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягненню неї трирічного віку в розмірі 2166,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради у зв'язку з народженням дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і отримує державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року їй була призначена одноразова допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що нею була недоотримана сума одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 1308,40 грн. та допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 2166,00 грн..

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від14 травня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково: визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року незаконними; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з урахуванням проведених виплат та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської в м. Полтаві ради, не погоджується з вказаною постановою суду в частині задоволення позову, в апеляційній скарзі вказує, що постанова не відповідає нормам чинного законодавства, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від14 травня 2009 року і винести нову постанову про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. ОСОБА_1 також не погоджується з винесеною постановою, подала апеляційну скаргу, в якій вказує на незаконність та необґрунтованість рішення, просить суд апеляційної змінити постанову, виклавши пункт третій резолютивної частини у відповідності до позовних вимог «3. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної ради в м. Полтаві, на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, в розмірі 2166 грн.00 коп. (Дві тисячі сто шістдесят шість гривень 00 копійок).», в іншій частині постанову залишити без змін.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі ОСОБА_1, проти апеляційної скарги УПСЗН виконкому Октябрської в м. Полтаві ради заперечував. Зазначив, що позивачка не працювала перед народженням дитини.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Колегія суддів відповідно до ст. 195 КАС України переглядає судове рішення в межах доводів апеляційних скарг.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як не застрахована особа, відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання одноразової грошової допомоги при народженні дитини та щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 14 статті 71 та абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційним) та з того, що вказаним Рішенням не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено виплату одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 8500 гривень, крім того, суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено повноваження щодо призначення та виплатити допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню лише частково.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 25.03.2005 р. N 2505-ІУ допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 22 березня 2001 року N 2334-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" на 2007 рік зупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно з абзацами 1, 2, 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: - допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 14 статті 71 та абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційним).

Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому суб'єкти спірних правовідносин з 09 липня 2007 року повинні були керуватися ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 22 березня 2001 року N 2334-ІІІ.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Враховуючи викладене, необхідно визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року - незаконними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, відповідно до 4.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з урахуванням проведених виплат та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Рішенням Конститупійного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено виплату одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 8500 гривень.

Таким чином, з 09.07.2007 року правовідносини щодо визначення розміру допомоги при народженні дитини врегульовувалися окремими положеннями нормативних правових актів однакової юридичної сили, які за змістом суперечать один одному, а саме: ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України від 25.03.2005 р. N 2505-ІУ та абзацом 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Конституція не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає такого закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Конституційний Суд України в п.3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України) зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

Виходячи з висновків Конституційного Суду України наведених у рішення від 03.10.1997 по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України) до даних правовідносин підлягає застосуванню Закон України «Про Державний бюджет на 2007 рік», який був прийнятий пізніше Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в редакцій, що діяла на момент виникнення у позивача права на отримання допомоги.

Таким чином, здійснюючи в 2007 році нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при народженні дитини на підставі абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради діяло правомірно відповідно до положень закону, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при народженні дитини за 2007 рік задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.

Також, не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України на підставі наступного.

Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 р. №1837 Міністерство фінансів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України і основним його завданням є розроблення і проведення єдиної державної фінансової, бюджетної, податкової політики та розроблення проекту Державного бюджету України.

З урахуванням положень ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Міністерство фінансів України не є органом, на якого законодавством покладено обов'язок щодо призначення та виплати спірних допомог, а тому не може виступати належним відповідачем в даній справі.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, та зазначає, що доводи апеляційних скарг не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Крім того, виходячи з приписів ст. 94 КАС України колегія суддів вважає за необхідно прийняти рішення щодо розподілу судових витрат при апеляційному розгляді справи.

За приписами ч. 1 ст. 89, ч. 7 ст. 187 КАС України, п. “3” ч. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України, від 21.01.1993 року № 7-93 “Про державне мито” з наступними змінами та доповненнями колегія суддів приймає рішення про стягнення з відповідача судового збору у розмірі 1,70 грн. (одержувач УДК у Жовтневому районі м. Харкова код ОКПО 24134113, банк - ГУДКУ у Харківській області, МФО 85011, рахунок 31412537700008). Пільг щодо сплати судового збору по цій категорії спору, виходячи з приписів ст. 4 зазначеного Декрету, відповідач не має.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської в м. Полтаві ради залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2009р. по справі№2-а-10962/09/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.

Судді<підпис >

<підпис >Закон Григоров А.М. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 23.11.2009 р.