Постанова № 8734430, 26.02.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2010
Номер справи
2а-2845/09/0570
Номер документу
8734430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2010 р.                                                                       справа № 2а-2845/09/0570

час прийняття постанови: 13-40

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Смагар С.В.

при секретарі                                                  Куранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля», м. Селидове

до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове

про визнання неправомірними дій та визнання недійсними рішень

за участю представників:

від позивача: Петрухіна С.А. – за дов. від 28.12.2009р.

від відповідача: Ткаченко Н.С. – за дов. від 06.01.2010р.

ВСТАНОВИВ:

Державним підприємством «Селидіввугілля» заявлено позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове про визнання неправомірними дій щодо застосування фінансових санкцій та нарахування пені без врахування призначення платежу, визначеному платником страхових внесків у платіжних дорученнях, визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків: від 18 серпня 2008 року № 278 штраф 142 грн. 92 коп., пеня 44 грн. 57 коп., від 23 вересня 2008 року № 343 штраф 7695 грн. 15 коп., пеня 2442 грн. 21 коп., від 8 жовтня 2008 року № 354 штраф 1378 грн. 43 коп., пеня 848 грн. 02 коп., від 13 листопада 2008 року № 393 штраф 6540 грн. 41 коп., пеня 2003 грн. 60 коп., від 11 грудня 2008 року № 435 штраф 2484 грн. 08 коп., пеня 1002 грн. 14 коп., від 29 січня 2009 року № 43 штраф 21531 грн. 89 коп., пеня 9077 грн. 96 коп., від 29 січня 2009 року № 42 штраф 1030 грн. 12 коп., пеня 385 грн. 71 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на неправомірність віднесення відповідачем на погашення недоїмки, пені та штрафних санкцій іншого періоду сплачених підприємством страхових внесків шляхом зміни призначення платежу.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на статтю 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (надалі – Закон № 1058).

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 33426253, має відокремлений підрозділ «Управління постачання», який є страхувальником та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове.

Закон України № 1058 відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Статтею 5 цього Закону визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обов’язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 15 Розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України № 1058 встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Страхувальниками відповідно до пункту 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи, включаючи юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Зазначені страхувальники згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є платниками страхових внесків за найманих працівників у розмірі 32% суми фактичних витрат на оплату праці та 4% від об’єкта оподаткування для працюючих інвалідів.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 вищенаведеного Закону, страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати, і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

В розумінні статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески – це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з пунктом 12 статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно пункту 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058 страхувальники зобов’язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Спірні рішення прийняті відповідачем за порушення граничних термінів сплати страхових внесків, які позивач визначив самостійно у розрахунках, тобто на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками до органу Пенсійного фонду.

Рішенням від 18 серпня 2008 року № 278 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 142 грн. 92 коп. та нарахована пеня в сумі 44 грн. 57 коп.

Рішенням від 23 вересня 2008 року № 343 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 7695 грн. 15 коп. та нарахована пеня в сумі 2442 грн. 21 коп.

Рішенням від 8 жовтня 2008 року № 354 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 1378 грн. 43 коп. та нарахована пеня в сумі 848 грн. 02 коп.

Рішенням від 13 листопада 2008 року № 393 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 6540 грн. 41 коп. та нарахована пеня в сумі 2003 грн. 60 коп.

Рішенням від 11 грудня 2008 року № 435 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 2484 грн. 08 коп. та нарахована пеня в сумі 1002 грн. 14 коп.

Рішенням від 29 січня 2009 року № 42 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 1030 грн. 12 коп. та нарахована пеня в сумі 385 грн. 71 коп.

Рішенням від 29 січня 2009 року № 43 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 21531 грн. 89 коп. та нарахована пеня в сумі 9077 грн. 96 коп.

Відповідно до пункту 5 статті 106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Проаналізувавши дану норму суд зазначає, що право відповідача на зарахування сплачених поточних страхових внесків передбачено Законом у чіткій послідовності, тобто спочатку погашення недоїмки в повному обсязі, потім пені, і фінансових санкцій.

Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Ухвалою суду від 27 березня 2009 року судом була призначена судова економічна експертиза, за висновком якої застосування штрафу та нарахування пені відповідачем спірним рішенням підтверджується частково.

За висновком експерта від 30 січня 2010 року № 1824/24-6842/25 в результаті проведеного дослідження експертом встановлено, що за даними фінансово-господарської діяльності ВП «Управління постачання» ДП «Седидіввугілля» суми застосованих санкцій спірними рішеннями в розмірі 50% документально не підтверджуються, суми застосованої пені підтверджуються частково.

За результатами дослідження розмір та сума застосованих санкцій та пені складають за рішенням від 18 серпня 2008 року № 278 штраф в розмірі 28 грн. 58 коп., пеня в сумі 2 грн. 29 коп., від 23 вересня 2008 року № 343 штраф в розмірі 41 грн. 30 коп., пеня в сумі 3 грн. 30 коп., від 8 жовтня 2008 року № 354 штраф в розмірі 233 грн. 41 коп., пеня документально не підтверджується, від 13 листопада 2008 року № 393 штраф в розмірі 1308 грн. 11 коп., пеня в сумі 130 грн. 80 коп., від 11 грудня 2008 року № 435 штраф в розмірі 464 грн. 95 коп., пеня в сумі 46 грн. 48 коп., від 29 січня 2009 року № 42 штраф та пеня документально не підтверджується, від 29 січня 2009 року № 43 штраф в розмірі 666 грн. 46 коп., пеня в сумі 67 грн. 95 коп.

Як вбачається з експертного висновку, суми штрафу визначені експертом до збільшення у розмірі 10%, у розмірі 50% документально не підтверджуються, суми пені визначені до зменшення.

Враховуючи, що до компетенції адміністративного суду не відноситься застосування штрафних (фінансових) санкцій та суд тільки перевіряє правомірність прийняття відповідачем як суб’єктом владних повноважень спірних рішень у застосованих відповідачем розмірах штрафу, суд дійшов висновку щодо визнання недійсними спірних рішень в частині застосування штрафу повністю, оскільки суми документально не підтверджуються, а в частині нарахування пені в сумах, підтверджених експертом.

Відповідно до частини 5 статті 82 КАС України у суду відсутні підстави не прийняти висновок судової економічної експертизи. Письмових заперечень на висновок судової економічної експертизи сторони не надали.

Суд зазначає, що відповідач частково не довів правомірність прийняття спірних рішення відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначені рішення прийняті ним частково не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, що посвідчує порушення відповідачем принципу обґрунтованості, визначеного пунктом 3 частини 3 статті 2 наведеного Кодексу.

У задоволенні позовних вимог позивача в частині визнання неправомірними дій щодо застосування фінансових санкцій та нарахування пені без врахування призначення платежу, визначеному платником страхових внесків у платіжних дорученнях суд відмовляє з огляду на те, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» чи інших нормативно-правових актів не передбачають обов’язку органу пенсійного фонду враховувати призначення платежу, визначеного у платіжних дорученнях страхувальником. Право на судовий захист у спірних правовідносинах позивачем реалізоване шляхом визнання недійсними спірних рішень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог позивача частково. Витрати по сплаті судового збору за приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Селидіввугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове про визнання неправомірними дій щодо застосування фінансових санкцій та нарахування пені без врахування призначення платежу, визначеному платником страхових внесків у платіжних дорученнях, визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків: від 18 серпня 2008 року № 278 штраф 142 грн. 92 коп., пеня 44 грн. 57 коп., від 23 вересня 2008 року № 343 штраф 7695 грн. 15 коп., пеня 2442 грн. 21 коп., від 8 жовтня 2008 року № 354 штраф 1378 грн. 43 коп., пеня 848 грн. 02 коп., від 13 листопада 2008 року № 393 штраф 6540 грн. 41 коп., пеня 2003 грн. 60 коп., від 11 грудня 2008 року № 435 штраф 2484 грн. 08 коп., пеня 1002 грн. 14 коп., від 29 січня 2009 року № 43 штраф 21531 грн. 89 коп., пеня 9077 грн. 96 коп., від 29 січня 2009 року № 42 штраф 1030 грн. 12 коп., пеня 385 грн. 71 коп. задовольнити частково.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 18 серпня 2008 року № 278 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 142 грн. 92 коп. та нарахованої пені в сумі 42 грн. 28 коп.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 23 вересня 2008 року № 343 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 7695 грн. 15 коп. та нарахованої пені в сумі 2438 грн. 91 коп.

Визнати повністю недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 8 жовтня 2008 року № 354 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду», яким застосований штраф в сумі 1378 грн. 43 коп. та нарахована пеня в сумі 848 грн. 02 коп.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 13 листопада 2008 року № 393 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 6540 грн. 41 коп. та нарахованої пені в сумі 1872 грн. 80 коп.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 11 грудня 2008 року № 435 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 2484 грн. 08 коп. та нарахованої пені в сумі 955 грн. 66 коп.

Визнати повністю недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 29 січня 2009 року № 42 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду», яким застосований штраф в сумі 1030 грн. 12 коп. та нарахована пеня в сумі 385 грн. 71 коп.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове від 29 січня 2009 року № 43 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 21531 грн. 89 коп. та нарахованої пені в сумі 9010 грн. 01 коп.

В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Селидіввугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 грн. 70 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 лютого 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 3 березня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

           Суддя                                                                       Смагар С.В.