Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2010 рокуСправа № 2а-19310/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Польовій М.М.,
за участю представника позивача Лещенко В.В.,
представника відповідача Кузьменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Споживчого товариства «Каскад-плюс»до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 липня 2009 року №0000297301,
ВСТАНОВИВ:
Споживче товариство «Каскад-плюс» звернулося з адміністративним позовом до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.07.2009 року № 0000297301.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.06.2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації у Волинській області було проведено перевірку господарської одиниці магазину №2, розташованого за адресою: Ковельський район, село Любитів, вулиця Незалежності,110, про що складено акт №0613/03/20/23/31261266 від 19.06.2009 року, яким встановлено порушення позивачем пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а саме: неоприбуткування готівки в Книзі обліку розрахункових операцій (далі КОРО) згідно денного Z-звіту №1102 від 18.06.2009 року, отримана від реалізації товарів виручка в розмірі 1747 грн. 40 коп. згідно Z-звіту №1102 не відображена в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» КОРО№0306002128/7. На підставі акту перевірки від 19.06.2009року №0613/03/20/23/1261266 Ковельською міжрайонною державною податковою інспекцією 20.07.2009 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301, яким до позивача згідно з абзацом другим статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 (з наступними змінами та доповненнями) застосовані штрафні санкції на суму 8737 грн. 00 коп.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301 від 20.07.2009 року позивач вважає неправомірним з таких підстав. Відповідно до пункту 2.6Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, оприбуткуванням готівки в касах підприємства, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункової книжки (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Виходячи з наведених норм чинного законодавства, отримана 18.06.2009 року готівка в сумі 1747 грн. 40 коп. була проведена через РРО, що підтверджується денним Z-звітом №1102, який був підклеєний до КОРО №0306002128/7, а кошти в розмірі 1740 грн. 00 коп. були оприбутковані до каси товариства, про що свідчать записи в касовій книзі за 18.06.2009 року та прибутковий касовий ордер№1131 від 18.06.2009 року, тобто фактично готівка в розмірі 1740 грн. 00 коп. в касу позивача оприбуткована 18.06.2009 року. На думку позивача, відсутність запису в розділі 2 КОРО №0306002128/7 при наявності прикріпленого до неї денного Z-звіту №1102 не можна вважати неоприбуткуванням готівки, оскільки факт оприбуткування готівки в даному випадку підтверджується фіскальним денним звітом, збереженим в КОРО №0306002128/7, записами в касовій книзі та прибутковим касовим ордером. Відсутність запису в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» КОРО№0306002128/7 може свідчити лише про порушення встановленого порядку ведення КОРО, а не про неповне чи несвоєчасне оприбуткування готівки в касі, тому у відповідача були відсутні правові підстави застосовувати до позивача фінансові санкції, передбачені абзацом третім статті 1 УказуПрезидента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95. Крім того, на думку позивача, під час проведення перевірки були допущені порушення Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.07.2009 року №0000297301 позивач оскаржував в адміністративному порядку шляхом подання первинної та повторної скарг до Державної податкової адміністрації у Волинській області та Державної податкової адміністрації України, які залишені без задоволення, а оскаржуване рішення без змін. Позивач просить визнати нечинним (недійсним) рішення Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301 від 20.07.2009 року.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснила, що 18.06.2009 року було проведено повне оприбуткування готівки в сумі 1740 грн. 00 коп. з відповідним внесенням запису в цей же день до касової книги товариства та виписуванням прибуткового касового ордера №1131 від 18.06.2009 року.Порушення порядку ведення КОРО не може бути підставою для застосування фінансової санкції у вигляді штрафу відповідно до статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки». Представник позивача просить визнати нечинним (недійсним) рішення Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000297301 від 20.07.2009 року.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала повністю та пояснила, що 19.06.2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації у Волинській області було проведено перевірку господарської одиниці магазину №2, розташованого за адресою: Ковельський район, село Любитів, вулиця Незалежності,110, про що складено акт №0613/03/20/23/31261266 від 19.06.2009 року, яким встановлено порушення позивачем пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а саме: неоприбуткування готівки в КОРО згідно денного Z-звіту №1102 від 18.06.2009 року, отримана від реалізації товарів виручка в розмірі 1747 грн. 40 коп. згідно Z-звіту №1102 не відображена в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» КОРО№0306002128/7. На підставі акту перевірки від 19.06.2009року №0613/03/20/23/1261266 Ковельською міжрайонною державною податковою інспекцією 20.07.2009 року правомірно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301, яким до позивача згідно з Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 застосовані штрафні санкції в пятикратному розмірі від неоприбуткованої суми, тобто в розмірі 8737 грн. 00 коп. Крім того, сама перевірка була проведена відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», була передбачена в плані-графіку перевірок на липень 2009 року. Представник відповідача просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, показання свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що Споживче товариство «Каскад-плюс» є субєктом господарської діяльності, одним з видів діяльності якого є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах (а.с.8-9). 19.06.2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації у Волинській області було проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 року. За результатами проведеної перевірки господарської одиниці магазину № 2, розташованого за адресою: Ковельський район, село Любитів, вулиця Незалежності, 110, складено акт №0613/03/20/23/31261266 від 19.06.2009 року перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, у якому зафіксовано, зокрема, порушення позивачем пункту 2.6. Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (а.с.27-28). Перевіркою встановлено факт неоприбуткування готівки в КОРО згідно денного Z-звіту №1102 від 18.06.2009 року, отримана від реалізації товарів виручка в розмірі 1747 грн. 40 коп. згідно Z-звіту №1102 не відображена в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» КОРО№0306002128/7. На підставі акту перевірки від 19.06.2009року №0613/03/20/23/1261266 Ковельською міжрайонною державною податковою інспекцією 20.07.2009 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301, яким до позивача, з посиланням на абзац другий пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 (з наступними змінами та доповненнями), застосовані штрафні санкції на суму 8737 грн. 00 коп. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.07.2009 року №0000297301 позивач оскаржував в адміністративному порядку шляхом подання первинної та повторної скарг до Державної податкової адміністрації у Волинській області та Державної податкової адміністрації України, які залишені без задоволення, а оскаржуване рішення без змін. Вказані фактичні обставини підтверджуються поясненнями осіб, які беруть участь у справі, показаннями свідків ОСОБА_1, ОСОБА_2, актом перевірки №0613/03/20/23/31261266 від 19.06.2009 року з додатками (а.с.25-28), копією рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301 від 20.07.2009 року (а.с.12), копіями первинної та повторної скарг позивача до Державної податкової адміністрації у Волинській області та Державної податкової адміністрації України, рішень про результати їх розгляду (а.с.13-24).
Крім того, судом також встановлено, що 18.06.2009 року згідно денного Z-звіту №1102 в магазині № 2, розташованого за адресою: Ковельський район, село Любитів, вулиця Незалежності, 110, було отримано виручку від реалізації товарів в сумі 1747 грн. 40 коп. До КОРО №0306002128/7 на час проведення перевірки був підклеєний денний Z-звіт №1102. Під час проведення перевірки було виявлено, що в записі за 18.06.2009 року в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» КОРО №0306002128/7 проставлено лише дату, а наступний запис «перевірка» у цьому ж рядку зроблено 19.06.2009 року державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_1 (а.с.31,34). 18.06.2009 року відповідно до прибуткового касового ордера №1131 від продавця магазину №2 ОСОБА_3 прийнято виторг в сумі 1740 грн. 00 коп. до каси товариства (а.с.33) та цього ж дня внесено відповідний запис до касової книги за № 131 (а.с.32).
Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320 (з наступними змінами та доповненнями), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Згідно із пунктами 4.1, 4.2, 4.3 зазначеного Положення з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.
Судом встановлено, що позивач веде касову книгу, 18.06.2009 року у відповідності до вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, було здійснено оприбуткування коштів в сумі 1740 грн. 00 коп. в касу товариства через оформлення прибуткового касового ордера №1131 та внесення запису до касової книги за №131. Таким чином, на думку суду, позивач оприбуткував кошти в сумі 1740 грн. 00 коп. (що є виторгом, одержаним 18.06.2009 року від реалізації товарів в магазині №2) в повній сумі та своєчасно, в день отримання коштів від реалізації товарів.
Відповідно до пункту 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №614 від 01.12.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за №106/5297 (з наступними змінами та доповненнями), використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема: наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Позивач використовує КОРО №0306002128/7, зареєстровану на РРО, що використовується в магазині № 2 в селі Любитів Ковельського району. В розділі 1 «Фіскальні звітні чеки» КОРО №0306002128/7 на момент проведення перевірки був прикріплений фіскальний звітний чек Z-звіт денний №1102 від 18.06.2009 року, проте відсутній запис про рух готівки та суми розрахунків за 18.06.2009 року в розділі 2 КОРО №0306002128/7, в звязку з чим суд приходить до висновку, що позивачем порушено порядок ведення КОРО.
Відповідно до абзацу третього статті 1 УказуПрезидента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 (з наступними змінами і доповненнями) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З аналізу даної норми вбачається, що фінансові санкції, передбачені нею, можуть застосовуватися лише у разі встановлення факту неоприбуткування (неповного та/або несвоєчасного) оприбуткування готівки у касах підприємств, а не за порушення порядку оприбуткування готівки.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач допустив порушення порядку (правил) оприбуткування готівки в касі, але оприбуткування готівки в касі було здійснено, тому у відповідача були відсутні правові підстави застосовувати до позивача фінансові санкції, передбачені абзацом третім статті 1 УказуПрезидента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95.
Крім того, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.07.2009 року № 0000297301 з помилковим посиланням на абзац другий статті 1 УказуПрезидента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», оскільки фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми передбачені абзацом третім статті 1 УказуПрезидента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95.
Разом з тим, суд не бере до уваги твердження позивача про порушення порядку проведення 19.06.2009 року перевірки господарської одиниці магазину №2, розташованого за адресою: Ковельський район, село Любитів, вулиця Незалежності, 110, оскільки судом не встановлено в діях податкових ревізорів-інспекторів Державної податкової адміністрації у Волинській області порушень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», перевірка проведена відповідно до плану-графіку перевірок на липень 2009 року, на підставі належним чином оформлених направлень на перевірку №202305, №202307 від 18.06.2009 року (а.с. 25-26).
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно із частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.07.2009 року №0000297301.
Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених частиною другою статті162 КАС України, де передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення, попередньо визнавши його протиправним. Тому адміністративний позов слід задовольнити шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000297301 від 20.07.2009 року.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 липня 2009 року №0000297301.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 14 лютого 2010 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх