
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2020 р. Справа № 480/4027/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Військової частини А1376 Міністерства оборони України до Конотопського управління Головного управління ДФС в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, рішенням відповідача було застосовано до військової частини штрафні санкції та нарахована пеня за песплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Вважає його протиправним. Позивачем був своєчасно сплачений єдиний внесок за квітень 2019 року, але на невірний рахунок. Оскільки суми єдиного внеску були зараховані на єдиний казначейський рахунок та зараховані до бюджету, у контролюючого органу не було підстав для висновку про несвоєчасну сплату необхідної суми грошового зобов`язання, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення №0074375013 від 10.07.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 584 867,85 грн.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що єдиний внесок за квітень 2019 року на відповідний рахунок органу доходів і зборів сплачено з порушенням визначеного строку. 28.05.2019 до управління була подана заява про перерахування помилково сплачених коштів згідно платіжного доручення від 08.04.2019. За порушення термінів сплати головним управлінням винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог
Ухвалою суду від 23.01.2020 допущено заміну відповідача його правонаступником - ГУ ДПС у Сумській області.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, платіжним дорученням від 08.04.2019 №647 позивачем перерахований єдиний соціальний внесок 22%, нарахований на грошове забезпечення військовослужбовців за квітень 2019 року в сумі 5 203 377,31 грн. на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий Конотопською ОДПІ/7101000 (а.с.7). При цьому належним рахунком, на який підлягав сплаті єдиний внесок, був рахунок № НОМЕР_2 , вказана обставина не заперечується сторонами.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахування помилково сплачених коштів згідно вказаного платіжного доручення.
Головним управлінням ДФС у Сумській області винесено рішення від 10.07.2019 №0074375013, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до військової частини А1376 Міністерства оборони України застосовано штрафна санкція у розмірі 564 344,88 грн. за період 21.05.2019 до 28.05.2019 та нарахована пеня у розмірі 20 522,97 грн. (а.с.11)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 1 ч. 10 ст. 9 Закону передбачено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
Згідно з ч. 11 ст. 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 13 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Як вбачається з індивідуальних карток платників податків єдиний внесок позивачем сплачується на два окремі рахунки: окремо військовослужбовцям на нараховані суми грошового забезпечення, та робітникам, які не є військовослужбовцями, на суми нарахованої заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомогу по тимчасовій непрацездатності (а.с. 42-52).
З матеріалів справи вбачається, що військовою частиною А1376 Міністерства оборони України при сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з грошового забезпечення військовослужбовців кошти в сумі 5 203 377,31 грн. були помилково перераховані на рахунок Конотопської ОДПІ, який призначений для зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з вільно найманих працівників (а.с. 45). При цьому на цей же рахунок своєчасно був сплачений і єдиний соціальний внесок із заробітної плати цивільних працівників. Отже, позивачем своєчасно сплачено суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, але на інший рахунок.
Зі змісту частини 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" вбачається, що фінансові санкції застосовуються до платника за його бездіяльність у вигляді несвоєчасної сплати або в неповному обсязі сплати єдиного внеску. Допущення помилки у номері рахунку під час перерахування єдиного внеску має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів та нарахування пені відповідно до ст. 25 Закону №2464.
Для підтвердження факту несвоєчасної сплати або в неповному обсязі сплати єдиного внеску необхідно встановити, що у строк, передбачений частинами 7 та 8 ст. 9 Закону України №2464, платник податків не вчиняв дії, спрямованої на перерахування єдиного внеску, а оскільки позивач вчинив дії по перерахунку єдиного внеску, то помилкове визначення рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми єдиного внеску не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений строк, а відтак і для застосування штрафних санкцій та пені.
Статтею 25 Закону №2464 передбачено застосування до платника єдиного внеску штрафних санкцій саме за неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а не за своєчасне перерахування на інший рахунок, який також призначений для сплати єдиного внеску. Тобто, законодавцем не визначено випадки застосування до платника фінансових санкцій, за сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування вчасно, але на помилковий рахунок, що мало місце в даних правовідносинах.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. За таких обставин, суд визнає його протиправними та скасовує.
На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 8773,01 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Військової частини А1376 Міністерства оборони України до Головного управління ДПС в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління ДФС у Сумській області №0074375013 від 10.07.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 584 867,85 грн.
Стягнути на користь військової частини А1376 Міністерства оборони України (Сумська область, м. Конотоп, вул. Деповська, 101, код ЄДРПОУ 26614840) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Державної податкової служби у Сумській області (м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 43144399) судовий збір у розмірі 8773,01 грн. (вісім тисяч сімсот сімдесят одну грн. 01 коп.), сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко