Постанова № 8707257, 15.03.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
2а-425/10/1870
Номер документу
8707257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-425/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

          за участю секретаря судового засідання-Бабаніної О.В.,

представника позивача - Журенка Ю.М.

представника відповідача - Біловол Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ім. Браташа" до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання заборгованості безнадійною, зобов"язання до вчинення дій ,-

В С Т А Н О В И В:

          Товариство з обмеженою відповідальністю "ім. Браташа" (далі по тексту - ТОВ "ім. Браташа") звернулося до суду з адміністративним позовом до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - Роменська МДПІ) про визнання заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. безнадійною та про зобов"язання Роменської міжрайонної державної податкової інспекції прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "ім. Браташа" має заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664,88 грн. Нарахований податок з доходів фізичних осіб в розмірі 142664,88 грн. рахувався у складі заборгованості підприємства станом на 01.09.2005р. Станом на 15.09.2008року вказана заборгованість ТОВ "ім. Браташа" по податку з доходів фізичних осіб мала строк позовної давності понад 1095 календарних днів. Товариство з обмеженою відповідальністю "ім. Браташа" зверталося до відповідача із заявою про списання суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб. Але відповідач відмовив у прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб, зазначивши, що цей борг не відображений у картці особового рахунку підприємства. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив у прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб.

          Роменська міжрайонна державна податкова інспекція проти позову заперечує, обґрунтовуючи свою позицію тим, що органи державної податкової служби не мають підстав проводити списання боргу з прибуткового податку з громадян, який рахується тільки за бухгалтерським обліком платника і не знайшов відображення в картці особового рахунку. Спірний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб позивача відображений в картках особових рахунків, які ведуться Роменською МДПІ з 13.04.2009 року - з цього періоду розпочинається відлік строку давності (1095 календарних днів) для визнання боргу безнадійним (а.с.100-101).

          В судовому засіданні представник позивача Журенко Ю.М. позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

          Представник відповідача Біловол Л.О. позовних вимог не визнала з мотивів, викладених у письмовому запереченні.

          Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що в період з 18.02.2009року по 20.02.2009року службовими особами Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області проводилася виїзна позапланова документальна перевірка правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів виробничого сільськогосподарського кооперативу "ім. Браташа" з 01.01.2006року по 31.12.2008року.

За результатами перевірки був складений акт №127/17/30902312 від 19.02.2009року, яким встановлено порушення п.1.15 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", у зв"язку з чим занижено суму податків з доходів на 142664,88грн. (а.с.18-23).

На підставі зазначеного акту перевірки 25.02.2009року Роменською МДПІ було винесено податкове повідомлення – рішення №0000291702/0, яким визначено ТОВ "ім. Браташа" суму податкового зобов"язання по податку з доходів найманих працівників в розмірі 142664,88грн. (а.с.106) , яке отримано позивачем 27.02.2009 року.

          Відповідно до ст.2 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" платниками податку є:

- резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи;

- нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Пунктом 1.15 ст.1 вказаного Закону визначено, що податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

          Згідно п.п.8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

          Згідно з п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

          Пунктом 1.11 ст. 1 вказаного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

          Відповідно до абз. "в" п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 зазначеного Закону підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції, під терміном “безнадійний”розуміється податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності.

          Строк позовної давності передбачений п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

          З акту перевірки вбачається, що за результатами виїзної позапланової перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб встановлено безпідставне заниження суми податку з доходів фізичних осіб станом на 31.12.2008 року на суму 142664,88 грн.

Згідно п.п. 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'' у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.           З матеріалів справи вбачається, що позивачем подано первинну скаргу до Роменської МДПІ від 4 березня 2009 року на податкове повідомлення - рішення від 25 лютого 2009 року № 0000291702/0 про сплату податку з доходів фізичних осіб. Роменська МДПІ рішенням від 20 березня 2009 року № 2468/10/25-005/889/21 про результати розгляду первинної скарги залишила без змін податкове повідомлення рішення від 25 лютого 2009 року № 0000291702/0 про сплату податку з доходи фізичних осіб, а скаргу без задоволення, отримано платником 03.04.2009 року.           Згідно заяви №10 від 23.02.2009року ТОВ "ім. Браташа" звернулося до Роменської МДПІ про списання безнадійного податкового боргу по прибутковому податку в сумі 142664,88грн. за 2002-2005р.р. (а.с.14).

          02.03.2009року Роменська МДПІ надала відповідь на вказану заяву, зазначивши, що Порядком №103 від 14.03.01р. встановлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, який підлягає списанню органами державної податкової служби , здійснюється за даними карток особових рахунків платника податків. Відповідно до інструкції №342 підставою для нарахування прибуткового податку з громадян в особовій картці платника, яка ведеться в податкових органах, є рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо обов'язку платника податку сплатити донараховану суму основного платежу та застосованих штрафних санкцій, що приймається за результатами перевірки такого платника, а також суми пені. У разі якщо податковий борг зі сплати прибуткового податку з громадян знайшов своє відображення у картці особового рахунку платника податку і його визнано безнадійним, він підлягає списанню на загальних підставах за встановленим порядком. Органи державної податкової служби не мають законодавчих підстав проводити списання боргу з прибуткового податку з громадян, який рахується тільки за бухгалтерським обліком платника і це знайшов відображення в картці особового рахунку. Податковий борг по прибутковому податку ВСК ім.Браташа в сумі 142664,88грн. за 2002-2005 роки не знайшов відображення в картках особових рахунків підприємства відкритих в Роменській МДПІ, а рахується лише за даними бухгалтерського обліку платника і списанню не підлягає (а.с.15).

Не погодившись з прийнятим рішенням 27.03.2009року ТОВ "ім. Браташа" оскаржило його до ДПА в Сумській області (а.с.16).

          24.04.2009року ДПА в Сумській області надала відповідь №6991/б/24-106, що підстав для списання заборгованості ТОВ "ім. Браташа" за 2002-2005р.р. по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664,88грн., по якій минув термін позовної давності 1095 днів або яка виникла в результаті форс-мажорних обставин, не існує (а.с.17).          

          Відповідно до ст. 2 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 103 від 14.03.2001 року, визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо: податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством; усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону; пені та сум штрафних санкцій, нарахованих на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону, за період з дня виникнення безнадійного податкового боргу до дня прийняття рішення про списання.

          Пунктом 8 листа ДПА України від 04.11.2003 р. N 17199/7/24-1117, який в розумінні п.п. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", є податковим роз'ясненням, передбачено, що відповідно до Інструкції N 342 підставою для нарахування прибуткового податку з громадян в особовій картці платника, яка ведеться в податкових органах, є рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо обов'язку платника податку сплатити донараховану суму основного платежу та застосованих штрафних санкцій, що приймається за результатами перевірки такого платника, а також суми пені. У разі якщо податковий борг зі сплати прибуткового податку з громадян знайшов своє відображення у картці особового рахунку платника податку і його визнано безнадійним, він підлягає списанню на загальних підставах за встановленим порядком.

          Органи державної податкової служби не мають законодавчих підстав проводити списання боргу з прибуткового податку з громадян, який рахується тільки за бухгалтерським обліком платника і не знайшов відображення в картці особового рахунку.

          Податковий розрахунок за формою 1 ДФ, який подається податковим агентом до податкової інспекції, є відомостями про виплачені суми доходів та утримані суми прибуткового податку з виплачених доходів, але не є податковою декларацією, оскільки на його підставі не здійснюється нарахування податку з доходів фізичних осіб, не виникає податкового зобов"язання у податкового агента. Тому заборгованість відповідача по вказаному податку не є узгодженим податковим зобов”язанням, а отже на її стягнення не поширюється строк давності - 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, встановлений п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і вона не підлягає списанню відповідно до абз."в" п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", як безнадійний податковий борг.

          Позивач зазначає, що у нього, відповідно до Висновку Торгово-промислової палати України № 4469/05-4 від 22.11.2007 року та № 4470/05-4 від 22.11.2007 року були необхідні умови для списання безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин відповідно до абз. "г" п.п. 18.2.1 п. 18.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Але необхідно зазначити, що дію вказаної норми було зупинено на 2007 рік згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" від 30.11.2006 року № 398-V. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309- VІ вказаний пункт виключено із Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

          Таким чином, в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "ім. Браташа" про визнання заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. безнадійною та про зобов"язання Роменської міжрайонної державної податкової інспекції прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. необхідно відмовити за необґрунтованістю.                                                                                                     На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 158 –163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-                                                            

                                                            П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ім. Браташа" до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. безнадійною та про зобов"язання Роменської міжрайонної державної податкової інспекції прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в сумі 142664грн. 88коп. –відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               /підпис/                               С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.03.2010року.

          З оригіналом згідно:

          Суддя                                                                                 С.О. Бондар