
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2020 року Справа № 160/12634/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- рішення оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.09.2019 р. № 6902/П-09 «Щодо пенсійного забезпечення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати його;
- зобов`язати головне управлення Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.08.1979 р. по 03.11.1979 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Дніпропетровській дитячій музичній школі № 18; з 05.11.1979 р.- 23.04.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 24.04.1996 р. по 01.08.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 04.04.1997 р. по 30.08.1998 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській дитячій музичній школі; з 01.09.1998 р. по 02.02.2010 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській школі мистецтв; з 03.03.2010 р. по 28.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано в КПНЗ «Царичанська школа естетичного виховання»;
- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.09.2018 року позивачці призначена пенсія за віком, оскільки педагогічний стаж роботи складає 38 років 4 місяці 29 днів. В вересні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпроптеровській області за призначенням грошової допомоги в розмірі 10 місячний пенсій згідно з п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як працівник освіти, що має стаж понад 30 років та вийшла на пенсію за віком.
07.10.2019 року листом від 30.09.2019 року позивач отримала від відповідача відповідь про відмову у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка, на її думку, є протиправною, у зв`язку з чим вона звернулась до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 КАС України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалося.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року від відповідача було витребувано належним чином завірену копію пенсійної справи та запропоновано у разі невизнання позову протягом 15 днів з моменту отримання ухвали суду надати відзив на позовну заяву.
08 січня 2020 року на виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву та 11 січня 2020 року, належним чином завірена копія пенсійної справи.
В наданому до суду відзиві відповідачем зазначено, що позивачем пропущений строк звернення до суду з даним позовом.
Крім того, на день досягнення пенсійного віку позивач працювала на посаді викладача по класу фортепіано в комунальному позашкільному навчальному закладі «Царичанська школа естетичного виховання» Царичанської селищної ради. Згідно з п. 6 переліку типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року № 433 Комунальний позашкільний навчальний заклад «Царичанська школа естетичного виховання» відноситься до позашкільних закладів. Згідно із Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захист) і посад, робота на яких дає право на вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Украйні від 04.11.1993 року № 909 (зі змінами), правом на пенсію за вислугу років і позашкільних навчальних закладах користуються директори, їх заступники навчально-виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. Зазначеним переліком посада викладача по класу фортепіано позашкільного закладу не передбачена, тому права на виплату грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій у позивачка не має.
У задоволені позову представник відповідача просив відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 29.09.2018 року.
Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працювала:
- з 01.08.1979 р. по 03.11.1979 р. перебувала на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Дніпропетровській дитячій музичній школі № 18;
- з 05.11.1979 р.- 23.04.1996 р. перебувала на посаді музичного керівника в Царичанському яслі-садок № 3;
- з 24.04.1996 р. по 01.08.1996 р. перебувала на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3;
- з 04.04.1997 р. по 30.08.1998 р. перебувала на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській дитячій музичній школі;
- з 01.09.1998 р. по 02.02.2010 р. перебувала на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській школі мистецтв:
- з 03.03.2010 р. і по теперішній час перебуває на посаді викладача з класу фортепіано в комунальному позашкільному навчальному закладі «Царичанська школа естетичного виховання».
На підтвердження вищезазначених періодів роботи позивачки, в матеріалах пенсійної справи наявні підтверджуючі довідки та накази, а саме: довідка № 17 від 10.09.2018 року, наказ № 25-к від 04.07.1979 р., довідка№ 33 від 30.11.2018 року, витяг з наказу № 50 від 30.11.2018 року № 34, витяг з наказу № 48 від 30.11.2018 року № 35, довідка № 133 від 18.06.2018 року, довідка № 41 від 30.11.2018 року, довідка № 62 від 15.01.2019 року, довідка 3 61 від 15.01.2019 року, витяг з наказу № 9 «а» від 03.02.2010 року, довідка № 63 від 16.01.2019 року.
В вересні 2019 року позивач звернулась до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування», як працівник освіти, що має стаж понад 30 років та вийшла на пенсію за віком.
30 вересня 2019 року вих. № 6902-П09 відповідачем надано відповідь, що згідно з документами пенсійної справи, на день досягнення пенсійного віку позивач працювала на посаді викладача по класу фортепіано в комунальному позашкільному закладі «Царичанська школа естетичного виховання» Царичанської селищної ради, який, відповідно до п. 6 переліку типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433, відноситься до позашкільних закладів. Згідно з переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, правом на пенсію за вислугу років в позашкільних навчальних закладах користуються директори, їх заступники з навчально-виховної роботи, навчальної виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. Зазначеним переліком посада викладача по класу фортепіано позашкільного навчального закладу не передбачена, тому права на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у позивача відсутнє.
Не погодившись з відмовою відповідача не виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909 установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Положення Законів України «Про освіту» № 1060-XII від 23.05.1991 р., «Про позашкільну освіту» № 1841-III від 22.06.2000 р, Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р.№ 963, Перелік типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. №433, регулюють правовідносини, що виникають при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України заяв громадян про призначення пенсій за вислугу років.
Так, за приписами ст. 28 Закону України «Про освіту» система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Згідно з ст. 29 Закону України «Про освіту» структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про позашкільну освіту» та п. 6 Переліку № 433 до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Статтею 21 Закону України «Про позашкільну освіту» передбачено право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Конституційний Суд України у п. 3.4 Рішення від 18 червня 2007 року N 4-рп/2007 зазначив, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004).
Конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція), яка була ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, та відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
ЄСПЛ у п. 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас, положеннями ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З огляду на проаналізовані норми законодавства й ураховуючи наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти, визначених у Конвенції, а також з метою реалізації положень ст. 46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, суд зробив висновок, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років.
Таким чином, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. "е" ст. 55 Закону N 1788-XII при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17.
Вирішуючи позовні вимоги, суд зробив висновок про необхідність зобов`язання головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.08.1979 р. по 03.11.1979 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Дніпропетровській дитячій музичній школі № 18; з 05.11.1979 р.- 23.04.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 24.04.1996 р. по 01.08.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 04.04.1997 р. по 30.08.1998 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській дитячій музичній школі; з 01.09.1998 р. по 02.02.2010 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській школі мистецтв; з 03.03.2010 р. по 28.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано в КПНЗ «Царичанська школа естетичного виховання».
Стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.09.2019 р. № 6902/П-09 «Щодо пенсійного забезпечення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 та зобов`язання головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком, судом встановлено наступне.
Пункт 7-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909.
Зазначеним переліком визначено, що в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: вчителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту».
Пунктом 4 вище зазначеного порядку № 78 працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.
Працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати».
Відповідно до п. 2 Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Згідно з п. 5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до п. 6 Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Отже, суд зробив висновок, що у позивачки наявний спеціальний педагогічний стаж, оскільки копіями наказів, записами в трудовій книжці та довідками, які є належними та допустимими доказами, підтверджується факт виконання нею обов`язків вчителя у навчальних закладах, а відтак і наявність необхідного стажу для виплати одноразової грошової допомоги при виході на пенсію.
Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2018 року справа № 470/402/17 адміністративне провадження № К/9901/241/17.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням тієї обставини, що під час розгляду справи ОСОБА_1 доведено наявність права на виплату одноразової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати, суд зробив висновок, що позовні вимоги в чатисні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.09.2019 р. №6902/П-09 «Щодо пенсійного забезпечення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 , та зобов`язання головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню), у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком підлягають задоволенню.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судом не беруться до уваги твердження представника відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки з моменту отримання ОСОБА_1 відмови пенсійного фонду України від 30.09.2019 року № 6902-П-09 шестимісячник строк звернення до суду не сплив.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачкою при звернені до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн. за дві позовні вимоги немайнового характеру, що документально підтверджується квитанцією № 0.01551651882 від 13.12.2019 року.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1536,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій № 20 Управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.09.2019 р. № 6902/П-09 «Щодо пенсійного забезпечення» щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 .
Зобов`язати головне управлення Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.08.1979 р. по 03.11.1979 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Дніпропетровській дитячій музичній школі № 18; з 05.11.1979 р.- 23.04.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 24.04.1996 р. по 01.08.1996 р. на посаді музичного керівника в Царичанському яслі/садок № 3; з 04.04.1997 р. по 30.08.1998 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській дитячій музичній школі; з 01.09.1998 р. по 02.02.2010 р. на посаді викладача з класу фортепіано в Царичанській школі мистецтв; з 03.03.2010 р. по 28.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано в КПНЗ «Царичанська школа естетичного виховання».
Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1536 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук