Рішення № 86986223, 17.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2020
Номер справи
420/5331/19
Номер документу
86986223
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5331/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Токмілової Л.М.

за участі:

секретаря судового засідання - Сердюк І.С.

представника позивача - Рябоконь К.Ю.,

представника відповідача - Драгунова А.І.

свідка - ОСОБА_1

свідка - ОСОБА_2

свідка - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" до Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про визнання протиправним та скасування наказу від 26.06.2019 року №241 та припису від 17.07.2019 року №45,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" до Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про визнання протиправним та скасування наказу від 26.06.2019 року №241 та припису від 17.07.2019 року №45.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що на адресу товариства надійшло направлення Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про проведення планової перевірки. За результатами розгляду даного направлення Інспекції відмовлено у допуску до проведення позапланової перевірки, оскільки, позивач вважає, що у відповідача відсутні законні підстави для проведення планових перевірок позивача. Крім того, позивач у своїй позовній заяві наголошує на тому, що ним отримано припис від 17.07.2019 року № 45, виданий Державною екологічною інспекцією Кримсько-Чорноморського округу.

Вказаним приписом ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" повинно забезпечити виконання екологічних умов провадження планової діяльності, визначених Висновком з оцінки впливу та довкілля планової діяльності ТОВ «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» щодо розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів, переробки олійних та зернових структур від 31.10.2018 р. №7-03/12/2018516788/1, виданого Міністерством екології та природних ресурсів України, в частині надання результатів після проектного моніторингу до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації.

ТОВ «СП Рисоіл Термінал» вважає, що інспекція упереджено та не об`єктивно відноситься до позивача та на думку представника позивача відповідач навмисно приймає протиправні рішення для спроби створення несприятливих умов, що призводять до грубого порушення гарантованих прав та законних інтересів кожному суб`єкту господарювання.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" до Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про визнання протиправною та скасування наказу від 26.06.2019 року №241 та припису від 17.07.2019 року №45 - прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

15.10.2019 р. через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вх. №37624/19 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що не згоден з обґрунтуванням вимог позовної заяви, та вважає, що викладені позивачем факти не відповідають дійсним обставинам справи. Позивачем не допущено державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Кримсько-Чорноморського округу до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) на підставі Пункту 7115 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією України на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 року №262 та п. 5759 Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 року № 152 (з урахуванням змін, внесених наказами Державної регуляторної служби України від 23.01.2019 року № 7, від 07.03.2019 року № 33, від 07.05.2019 року № 73). Документи необхідні для проведення перевірки не були надані, що є невиконанням законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища. На думку відповідача позивачем навмисно недопущено перевіряючих.

Ухвалою суду від 14.11.2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою суду від 12 грудня 2019 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 26 грудня 2019 року об 11 годині 30 хвилин.

В судовому засіданні 09.01.2020 року представник позивача підтримав адміністративний позов у повному обсязі та просив задовольнити його з підстав, викладених в тексті позовної заяви.

В судовому засіданні 09.01.2020 року представник відповідача заперечував проти адміністративного позову та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі з підстав, викладених в тексті відзиву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та заперечення на нього, заслухавши свідків, судом встановлено наступне.

ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» є портовим оператором, який оперує морським терміналом, що складається з резервуарних, силосних парків та причальних потужностей у морському порту «Чорноморськ».

05.06.2019 року ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» отримано Повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 08.05.2019 року за вих. №1829/04, у період з 01.07.2019 по 12.07.2019 рік Державною екологічною інспекцією Кримсько - Чорноморського округу (далі - Повідомлення).

Позивач листом від 27.06.2019 року за №305 звернувся до Відповідача з проханням утриматися від протиправних, незаконних дій та неухильно дотримуватися засад правового порядку, діючого в Україні.

Державною екологічною інспекцією Кримсько - Чорноморського округу у період з 01.07.2019 року по 12.07.2019 року повинна була здійснитись планова перевірка з дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство Рисоіл Термінал» (код ЄДРПОУ - 31786337) (надалі -ТОВ «СП Рисоіл Термінал») за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Корабельна 4/1-Н з наступних підстав:

- ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;

- Положення про Державні екологічні інспекції в округах, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.10.2018 року №347 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.10.2018 року за№ 1174/32626);

- Положення про Державну екологічну інспекцію Кримсько - Чорноморського округу, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 27.11.2018 року №256;

- Наказ Державної екологічної інспекції України від 13.12.2018 року №296 «Про реалізацію заходів державного нагляду (контролю) Держекоінспекції на 2019 рік»;

- Пункту 7115 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією України на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 року №262 та п. 5759 Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю на 2019 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 року № 152 (з урахуванням змін, внесених наказами Державної регуляторної служби України від 23.01.2019 року № 7, від 07.03.2019 року № 33, від 07.05.2019 року № 73);

- Наказ про проведення планової перевірки від 26.06.2019 року №241.

- Направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.06.2019 року №000119.

- Повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 1829/04 від 08.05.2019 року.

Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - «Планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок».

Підстави для здійснення планової перевірки зазначені у направленні на проведення планової перевірки від 26.06.2019 року №000119.

Проте, всупереч наведеним вище законним підставам Позивач не допустив державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Кримсько -Чорноморського округу (надалі - державних інспекторів) до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) на підставі Пункту 7115 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією України на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 року №262 та п. 5759 Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 року № 152 ( з урахуванням змін, внесених наказами Державної регуляторної служби України від 23.01.2019 року № 7, від 07.03.2019 року № 33, від 07.05.2019 року № 73).

Документи необхідні для проведення перевірки не були надані, що є невиконанням законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища. Також Позивач не надав необхідної інформації для планової перевірки, вчиняв інші перешкоди щодо проведення планового заходу державного нагляду (контролю).

У зв`язку з даними обставинами та навмисним не допуском державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Кримсько - Чорноморського округу з 02.07.2019 року по 12.07.2019 до здійснення планової перевірки, ненаданням документів для проведення перевірки, невиконанням законних вимог посадових осіб та перешкоджанням для виконання покладений на них обов`язків, складено акт перевірки за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 115/04.

У акті № 115/04 зазначено, що Позивач допустив порушення пункту а, частини першої ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та абзацу 2, абзацу 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, пункту 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

17.07.2019 року Відповідачем винесений Припис № 45 та видан директору ТОВ «СП Рисоіл Термінал», у якому з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки проведеної з 02 липня 2019 року по 12 липня 2019 року зазначено наступне:

1) Розробити план організаційно- технічних заходів по усуненню виявлених недоліків з вказівкою термінів виконання та відповідних виконавців, затвердити його відповідним наказом. Копію наказу і плану заходів направити до відповідача

2) Забезпечити надання документів, необхідних для проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Позивачем.

3) Забезпечити виконання екологічних умов провадження планованої діяльності, визначених Висновком з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності Товариства щодо розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів, переробки олійних та зернових культур, від 31.10.2018р. №7- 03/12-2018516788/1, виданого Міністерством екології та природних ресурсів України, в частині надання результатів після проектного моніторингу до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації.

30.07.2019 року позивач по пошті отримав Припис.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; б) здійснення у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України перевірки дотримання вимог законодавства про радіаційну безпеку у разі виявлення органом (підрозділом) Державної прикордонної служби України транспортних засобів, вантажів та іншого майна з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання та надання дозволу або заборони на пропуск через державний кордон України транспортних засобів, вантажів та іншого майна за результатами такої перевірки; в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; ґ) пред`являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб; е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; є) зупинка транспортних (у тому числі плавучих) засобів та проведення їх огляду, огляд знарядь добування об`єктів рослинного та тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, переробки та реалізації; ж) вилучення у встановленому порядку в осіб знарядь добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), транспортних (у тому числі плавучих) засобів, обладнання та предметів, що є знаряддям добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), незаконно добутих природних ресурсів і продукції, що з них вироблена, а також відповідних документів (ліцензій, дозволів тощо); з) здійснення відповідно до закону фотографування, звукозапису, кіно- і відеозйомки, у тому числі з літальних апаратів та із застосуванням космічних технологій, як допоміжного засобу для запобігання та розкриття правопорушень; и) виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об`єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів; ї) надання центральним органам виконавчої влади, їх територіальним органам, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об`єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища; й) вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах; к) викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв`язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу; л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України; м) уповноваження підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, відповідно до вимог до технічної компетентності та незалежності, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; н) внесення пропозицій щодо визначення методик вимірювань, що є обов`язковими до використання уповноваженими підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з положеннями ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, крім іншого, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.5 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання. Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч.6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно ч.1 ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до положень ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача, як на підставу для скасування припису від 17.07.2019 року №45, що чинне законодавство не містить норм, які визначають не допуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу державного нагляду (контролю), як порушення законодавства, яке є підставою для видачі припису.

З системного аналізу вищенаведених положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" випливає, що орган державного нагляду (контролю) має право проводити перевірку виконання суб`єктом господарювання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю), як і суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Тобто, з урахуванням зазначеного, недопуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу без встановлених законом підстав для такого недопущення буде вважатися порушенням обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) органом державного нагляду (контролю) в межах його компетенції.

При цьому, під час розгляду справи позивач не надав до суду будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження законних підстав для недопущення службових осіб відповідача до проведення перевірки на предмет виконання припису.

За таких обставин, недопущення ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" інспекторів Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу на законних підставах провести перевірку виконання вимог припису є порушенням Закону в частині обов`язку допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), який передбачений ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", та в частині перешкоджання виконання наданих органу державного нагляду (контролю) повноважень, які в даному випадку передбачені ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Таким чином, зазначення в акті Державної екологічної інспекції Кримсько -Чорноморського округу №115/04 порушення ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" є обґрунтованими.

Суд також враховує, що Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" не передбачено іншого механізму впливу органу державного нагляду (контролю) у разі недопущення до проведення законної перевірки суб`єктом контролю.

Суд зазначає, що у графі направлення № 000119 від 26.06.2019 року "Предмет перевірки" чітко зазначено "додержання вимог Природоохоронного законодавства України". Суд погоджується з доводами відповідача, що Державною екологічною інспекцією Кримсько-Чорноморського округу перевірка на підставі направлення № 000119 від 26.06.2019 року проводилася вперше, і позивач дану обставину підтвердив у відповіді на відзив.

Також суд не бере до уваги доводи позивача стосовно того, що Державна екологічна інспекція Кримсько-Чорноморського округу не має правових підстав здійснювати позапланову перевірку виконання припису, оскільки попередньої перевірки не проводилось даним суб`єктом.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №102 "Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища" утворено, як юридичні особи публічного права, міжрегіональні територіальні органи Державної екологічної інспекції України, зокрема, Державну екологічну Інспекцію Кримсько-Чорноморського округу.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.10.2018 року №347, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2018 року за №1174/32626, затверджено Положення про державні екологічні інспекції в округах.

Згідно з Положенням про Державну екологічну Інспекцію Кримсько-Чорноморського округу, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2018 року №256, повноваження Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу поширюються на територію Автономної Республіки Крим, Одеської, Херсонської, Миколаївської областей, міста Севастополь, внутрішні морські води, територіальне море, виключну морську економічну зону України, континентальний шельф України.

Листом від 22.02.2019 року за вих. №2/4-8-1171 "Про контроль за станом виконання приписів" Державна екологічна інспекція України у зв`язку з ліквідацією Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, зобов`язала Державну екологічну інспекцію Кримсько-Чорноморського округу взяти на контроль виконання приписів, виданих за результатами перевірки Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та його філій, розташованих, на території на яку поширюються повноваження Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу.

З огляду на зазначене, враховуючи, що Державна екологічна інспекція Кримсько-Чорноморського округу є міжрегіональним органом Держекоінспекції України з чітко встановленими територіальними межами, під які підпадає позивач, Державна екологічна інспекція Кримсько-Чорноморського округу має правові та законні підстави здійснювати планову перевірку.

З огляду на встановлені судом фактичні обставини та Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища", що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що припис Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу від 17.07.2019 року №45 є правомірним, винесеним з дотриманням вимог ч.2 ст.2 КАС України, а саме: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ "Спільне підприємство Рисоіл Термінал " є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне підприємство Рисоіл Термінал" до Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про визнання протиправною та скасування наказу від 26.06.2019 року №241 та припису від 17.07.2019 року №45 - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17 січня 2020 року.

Суддя Л.М. Токмілова

.