Рішення № 86926266, 10.01.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
500/1998/19
Номер документу
86926266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/1998/19

10 січня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

представника позивачів адвоката Колодовського О.В.

представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Смільської В.М., довіреність від 02.01.2020 №08/07

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 серпня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивачі просять зобов`язати Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України в м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у розмірі 6392,25 гривень та ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , у розмірі 6392,25 гривень, кожному.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" позивачі звільнені від сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки нерухоме майно ними придбано вперше, а при зверненні до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з проханням про повернення вказаного збору отримали відмову. Позивачі вважають таку відмову протиправною, тому звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

04.09.2019 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху.

На підставі статті 12 та глави 10 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Тернопільським окружним адміністративним судом 23 вересня 2019 року винесено ухвалу про відкриття провадження в даній адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у якій зазначено строк подання учасникам справи відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення щодо відповіді на відзив.

04.10.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог враховуючи те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивачі добровільно сплатили збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6392,25 грн. кожний і Головне управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов`язання позивачів сплатити такий збір.

17.10.2019 від представника позивачів через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступило клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

23.10.2019 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, у справі призначено судове засідання на 20.11.2019.

20.11.2019 судове засідання відкладено на 20.12.2019.

Згідно довідки, складеної секретарем судового засідання 20.12.2019 судове засідання в даній адміністративній справі не проводилось.

24.12.2019 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №500/1998/19 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії призначено судове засідання на 10.01.2020.

В судовому засіданні 10.01.2020 представник позивачів адвокат Колодовський О.В. позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області в судове засідання не з`явився, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності за наявними матеріалами.

Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

18.06.2018 між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 та приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" укладено договір купівлі-продажу, за умовами якого позивачі придбали у власність у рівних частках кожний у власність квартиру АДРЕСА_1 (арк.спр.14-15).

Позивачі сплатили збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла, по 6392,25 грн. кожний, що підтверджується копіями квитанцій №2862683 та №2862495 від 18.06.2018 (арк.спр.21).

Згідно з довідками управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №188 і №189 від 04.10.2019 підтверджено надходження до Державного бюджету України 18.06.2018 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 6392,25 грн. від ОСОБА_2 і 6392,25 грн. від ОСОБА_1 (арк.спр.55,56)

ОСОБА_2 і ОСОБА_1 зверталися до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявами про повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6392,25 грн. кожному, проте листами від 04.07.2019 №9744/07 і №9743/07 їм відмовлено з посиланням на відсутність підстав для повернення вказаного збору, так як Пенсійний фонду України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а також роз`яснено, що позивачі мають право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.(арк.спр.28-29)

Позивачі, не погодившись з такими рішеннями суб`єкта владних повноважень, звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (надалі - Порядок №1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку №1740 сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку №1740 сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З системного аналізу наведених правових актів суд дійшов висновку, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, сформованих 19.06.2018, позивачі є власниками по 1/2 частці квартири за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 18.06.2018.(арк.спр.19-20)

Даний факт підтверджується також Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта (арк.спр.22-23)

Відповідно до довідки №117.22-10/333 філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" від 11.07.2019 ОСОБА_1 в списки на приватизацію житла за адресою: АДРЕСА_3 , не включений, житлові чеки не використані.(арк.спр.25)

Відповідно до довідки №281 філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" від 03.07.2019 ОСОБА_2 включена у списки для приватизації житла за адресою АДРЕСА_4 в ТВБВ 10019/018 - філії Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", вул. 15 Квітня, буд 15а. Житлові чеки не використовувала.(арк.спр.26)

Згідно довідки №2107 від 05.07.2019 виданої ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" станом на 29.12.2012 ОСОБА_1 згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі, не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.(арк.спр.24)

Згідно довідки №2106 від 05.07.2019 виданої ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" станом на 29.12.2012 ОСОБА_2 згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі, не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.(арк.спр.24)

За змістом довідки від 28.10.2019 виданої БТІ Підволочиського району позивач ОСОБА_1 не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) у Підволочиському районі та участі у приватизації нерухомого житлового майна не приймав.(арк.спр.67)

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (надалі - Порядок №787).

Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на управління Пенсійного фонду України покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивачів про придбання ними житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ними будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у них права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 в адміністративній справі №819/1730/17 (№72365003 в ЄДРСР), у якій враховано правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (PincovdandPine v. The Czech Republic), "Ґаші проти Хорватії" (Gashiv. Croatia), "Трго проти Хорватії" (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу "належного урядування", згідно з яким державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно 18.06.2018 вперше придбали житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна - квартиру АДРЕСА_1 та при оформленні документів безпідставно сплатили збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 6392,25 грн. кожний відповідно до квитанцій №2862683 та №2862495 від 18.06.2018 та довідок управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №188 і №189 від 04.10.2019, який підлягає поверненню, а позов, відповідно, задоволенню.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. згідно квитанції №88312 від 30.08.2019, в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. згідно квитанції №31467 від 18.09.2019.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна ОСОБА_1 у розмірі 6392 (шість тисяч триста дев`яносто дві) грн. 25 коп. та ОСОБА_2 у розмірі 6392 (шість тисяч триста дев`яносто дві) грн. 25 коп. кожному

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. згідно квитанції №88312 від 30.08.2019, в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. згідно квитанції №31467 від 18.09.2019.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ),

позивач - ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 )

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (вул. Листопадова, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 37977726).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 січня 2020 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.