ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" березня 2010 р.Справа № 8/71-1636 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І. М. розглянув матеріали справи:
за позовом: Інспекції державного архітектурно –будівельного контролю у Тернопільській області, вул. Лисенка, 1, м. Тернопіль
до відповідача: Приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", вул. Миру, 3а, м. Тернопіль
про: cтягнення 850 грн. штрафу
За участю представників сторін:
позивача: Осядача В.Б. –завідувача сектору правового забезпечення, довіреність№ 01-528 від 27.05.2008 р.
відповідача: не з’явився.
В попередніх судових засіданнях представникам сторін роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Інспекція державного архітектурно –будівельного контролю у Тернопільській області, надалі позивач, звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", м. Тернопіль, надалі відповідач, 850 грн. штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної позивачем позапланової перевірки встановлено, що відповідачем в порушення вимог припису Інспекції державного архітектурно –будівельного контролю у Тернопільській області за № 03-18/09 від 18.02.2009 р. відновлені будівельні роботи на об`єкті (будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Львівська, 22, 24 у м. Тернополі), в результаті чого на останнього у відповідності до Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об`єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" згідно постанови № 11-18/09 від 08.05.2009 р. накладено штрафні санкції у розмірі 850 грн., які позивач і просить стягнути з відповідача.
В підтвердження викладеного додано: акт перевірки № 02-18/09 від 30.04.2009 р., припис № 03-18/09 від 18.02.2009 р., протокол № 11-18/09 від 08.05.2009 р. про правопорушення у сфері містобудування, постанову № 11-18/09 від 08.05.2009 р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 28.08.2009 р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 10:40 год. 12.10.2009 р., який в порядку ст. 77 ГПК України відкладався на 11:30 год. 26.10.2009 р.
Ухвалою суду від 22.10.2009 р. відповідачу відмовлено в прийнятті апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Тернопільської області від 28.08.2009 р. про порушення провадження по справі.
Ухвалою суду від 26.10.2009 р. розгляд даної справи відкладено на 11:10 год. 16.11.2009 р.
Не погоджуючись із ухвалою суду від 22.10.2009 р., відповідач подав апеляційну скаргу на дану ухвалу, просив її скасувати і прийняти апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду Тернопільської області від 28.08.2009 р. про порушення провадження по справі.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 20.01.2010 р. ухвалу господарського суду Тернопільської області від 22.10.2009 р. залишено без змін, а апеляційну скаргу приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник" –без розгляду.
Ухвалою суду від 23.02.2010 р. у зв’язку із поверненням 18.02.2010 р. до господарського суду Тернопільської області матеріалів справи № 8/71-1636 після апеляційного провадження Львівським апеляційним господарським судом, призначено судове засідання у даній справі за участю повноважних представників сторін на 11:40 год. 15.03.2010 р.
В судовому засіданні 15.03.2010р., в порядку ст. 77 ГПК України, оголошено перерву до 17:10 год. 22.03.2010р.
В порядку ч.4 ст. 69 ГПК України, строк вирішення спору продовжено на більш тривалий термін, про що судома винесено відповідну ухвалу.
Окрім того, 17.03.2010р. від відповідача надійшло письмове клопотання вих. №131 від 16.03.2010р. (отримано та зареєстровано канцелярією суду за вх. №10677(н)) про зупинення провадження у справі №8/71-1636, в порядку ст. 79 ГПК України, до вирішення Львівським апеляційним адміністративним судом справи за позовом ПП "ТФ Будівельник" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про визнання дій інспекції протиправними та скасування постанови про накладення штрафу. В підтвердження представив копію ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2009 року про відкриття апеляційного провадження у справі №70994/09 за апеляційною скаргою ПП "ТФ "Будівельник" на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.07.209 року по справі №2а-1460/09/1970 про визнання протиправною та скасування постанови.
В судове засідання 22.03.2010 р. відповідач явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином (розписка повноважного представника про те, що сторони повідомлені про оголошення перерви у справі до 17:00 22.03.2010р., знаходиться в матеріалах справи).
Представник позивача в судове засідання 22.03.2010 р. прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі заперечив. Просить суд врахувати, що в силу ст. 4 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та п.12 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування (накладення штрафу) може бути оскаржено лише до господарського суду. Вважає, що спір у спорах про визнання недійсними та скасування постанов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, як і спори про стягнення штрафів за правопорушення у сфері містобудування відноситься до підвідомчості господарських судів та підлягає вирішенню за правилами ГПК України і господарський суд наділений відповідними повноваженнями для перевірки законності та обґрунтованості рішення (постанови) інспекції про накладення на відповідача штрафу.
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №8/71-1636 до вирішення Львівським апеляційним адміністративним судом справи за позовом ПП "ТФ Будівельник" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, суд прийшов до висновку, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною другою статті 4 названого Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Тобто, наведені норми адміністративного процесуального законодавства встановлюють виняткові обставини, за наявності яких справи, однієї із сторін в яких є державні органи владних повноважень, можуть бути підвідомчі іншим судам України. Такою обставиною, є пряма вказівка у Конституції чи інших законах України про підсудність справи іншому, ніж адміністративний, суду. Таким чином, вказана норма передбачає можливість встановлення законами України іншої підсудності певних категорій публічно-правових спорів, в тому числі господарської.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування", №208/94-ВР від 14.10.1994р., з наступними змінами, (далі –Закон №208/94-ВР) та п.12 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №244 від 06.04.1995р., з послідуючими змінами (далі –Положення), рішення про накладення штрафу у справах про правопорушення у сфері містобудування може бути оскаржено до господарського суду.
З огляду на зміст наведеної норми, статті 4 КАС України, згідно з якою юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення, а також приписи статті 4 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування", суд вважає, що справи зі спорів про оскарження рішень (постанов) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю підвідомчі господарським судам і підлягають розглядові за правилами Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК).
Аналогічну правову позицію викладено у Інформаційному листі ВГС України від 12.03.2009 року №01-08/163 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у другому півріччі 2008 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України", а саме: абз. 3 п.4 - "справи у спорах пов’язаних з оскарженням рішень державних органів щодо правопорушення у сфері містобудування, підвідомчі господарським судам і підлягають розглядові за правилами ГПК" -.
Це стосується й розгляду справ за позовами Інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю про стягнення з суб'єктів архітектурної діяльності сум штрафів у зв'язку з порушенням законодавства у сфері містобудування, оскільки таке стягнення здійснюється на підставі рішення відповідних органів, які прийняті на підставі приписів названих Законів України.
Водночас, п.11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №244 від 06.04.1995р., , яким встановлено порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, передбачених Законом України №208/94-ВР визначено, що: "у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду)".
Такої ж думки дотримується і Вищий господарський суд України у своїх постановах від 28.01.2010р. у справі №17/319(05-6-47/529) та від 15.03.2010р. у справі №2-7/5279-2009 (долучено до матеріалів справи).
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для позовних вимог у даній справі є постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області №11-18/09 від 08.05.2009 року.
Відповідачем до матеріалів справи додано: копію ухвали Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.07.2009 року по справі №2-а-1460/09/1970, згідно якої позовну заяву ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" про визнання протиправними та скасування постанов №11-18/09 від 08.05.2009 року про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування залишено без розгляду та копію ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2009 року про відкриття апеляційного провадження у справі №70994/09 за апеляційною скаргою ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.07.2009 року по справі №2а-1460/09/1970 про визнання протиправною та скасування постанови.
Відповідно до ч.1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Тобто, неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються (встановлюються) іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно в даній справі.
На думку суду, у даній справі такої неможливості не має, оскільки чинним законодавством чітко встановлено, що справи зі спорів про оскарження Рішення про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування підвідомчі саме господарським судам, а відповідно, і підлягають розгляду за правилами господарського процесуального судочинства України. Окрім того, з наданих представником відповідача ухвал Львівського апеляційного адміністративного суду вбачається, що за його апеляційною скаргою лише відкрито апеляційне провадження, проте справа до розгляду не призначена.
Відтак, на думку суду, підстави для зупинення провадження у даній справі відсутні. Тому, клопотання відповідача судом відхиляється.
Разом з тим, суд вважає за доцільне зазначити, що за певних обставин, скасування рішення Інспекції ДАБК може бути підставою для перегляду даного рішення за нововиявленими обставинами.
Таким чином, беручи до уваги, що явка представників сторін не визнавалась судом обов’язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без участі представника відповідача, за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши у судових засіданнях пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності.
Інспекції державного архітектурно–будівельного контролю у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва та Державної архітектурно–будівельної інспекції, а також Положенням “Про інспекції державного архітектурно–будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві і Севастополі”, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007 р. № 317 (з наступними змінами і доповненнями), згідно пункту 3 якого, одним із основних завдань Інспекції є виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).
Відповідно до п.2 Положення “Про державний архітектурно–будівельний контроль”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225 (з наступними змінами і доповненнями) державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.
Пунктом 4 зазначеного Положення передбачено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, в разі встановлення порушення у сфері містобудування, реалізують свої повноваження шляхом складання протоколів про правопорушення, приписів та застосування штрафних санкцій у відповідності до “Положення про порядок накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 р. № 244.
На виконання делегованих повноважень працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області було проведено перевірку дотримання вимог діючого законодавства у сфері містобудування Приватним підприємством "Тернопільська фірма "Будівельник".
Так, зокрема: 18 лютого 2009 року головним спеціалістом відділу забудови м. Тернополя проведено перевірку ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" щодо законності виконання будівельних робіт при будівництві багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: вул. Львівська,22 у м. Тернополі та встановлено, що: будівельно-монтажні роботи з влаштування підпірної стінки та фундаментів багатоквартирного житлового будинку виконуються без дозволу на будівництво місцевого органу влади, без погодженої та затвердженої в установленому законом порядку проектної документації, без дозволу на виконання будівельних робіт органів держархбудконтролю. За результатами даної перевірки складено Припис №03-18/09 від 18.02.2009 року в якому відповідачу запропоновано невідкладно припинити виконання будівельних робіт на вказаному об’єкті; привести об’єкт розпочатого будівництва у відповідність до вимог чинного законодавства та у триденний термін представити в інспекцію довідку про обсяги і вартість виконаних будівельних робіт на об’єкті та їх виконавців.
30 квітня 2009 року працівниками Інспекції, у присутності головного інженера ПП "ТФ "Будівельник", проведено перевірку виконання вимог, встановлених законодавством, стандартами та нормами, правилами: законності виконання будівельних робіт ПП "ТФ "Будівельник" та контроль за виконанням припису інспекції №03-18/09 від 18.02.2009 року з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Львівська,22,24 у м. Тернополі.
В ході даної перевірки встановлено, що Приватним підприємством "Тернопільська фірма "Будівельник" порушено вимоги припису інспекції №03-18/09 від 18.02.2009 року та ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Львівська,22,24 у м. Тернополі, про що складено Акт перевірки №02-18/09 від 30.04.2009 року.
Як вбачається з матеріалів справи, один примірник Акту отримав директор ПП "ТФ "Будівельник" –Щепановський З.В.
05 травня 2009 року Інспекцією видано "Розпорядчий документ про усунення порушень виявлених під час здійснення позапланової перевірки", яким відповідачу заборонено виконання будівельних робіт на об’єкті за адресою по вул. Львівській,22,24 у м. Тернополі до приведення будівництва у відповідність до вимог чинного законодавства та зобов’язано відповідача у триденний термін прибути, або направити уповноваженого представника підприємства з документами, що підтверджують вартість виконаних будівельно-монтажних робіт на об’єкті за адресою вул. Львівська,22,24, за період з 18.02.2009 року по 05.05.2009 року.
08 травня 2009 року головним спеціалістом відділу забудови м. Тернополя, у присутності начальника юридичного відділу ПП "ТФ "Будівельник", проведено перевірку виконання відповідачем припису інспекції ДАБК у Тернопільській області №03-18/09 від 18.02.2009 року на будівництві багатоквартирного житлового будинку по вул. Львівській,22,24 у м. Тернополі та складено Протокол №11-18/09 про правопорушення у сфері містобудування. Зокрема, за результатами даної перевірки встановлено, що: силами ПП "ТФ "Будівельник", після отримання припису інспекції від 18.02.2009 року, здійснювались будівельні роботи без погодженої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації, без дозволу на виконання будівельних робіт органів ДАБК, мало місце ухилення від виконання припису інспекції ДАБК у Тернопільській області №03-18/09, чим порушено ст.1 абз.7 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування". Представником відповідача протокол про правопорушення підписано без заперечень.
Відповідальність підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності за правопорушення у сфері містобудування встановлена Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" від 14.10.1994 р. № 208/94 ВР, відповідно до статті 1 якого підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі –підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі –будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі ухилення від виконання або несвоєчасного виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю –у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частин 1, 4 статті 3 Закону № 208/94 ВР, п.4., п. 7 Положення підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно –будівельного контролю за результатами перевірки. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
Зважаючи на наведені обставини, на підставі протоколу № 11-18/09, 08.05.2009 р. начальником Інспекції, відповідно до ст. 1 та ч.4 ст. 3 Закону № 208/94 ВР на відповідача, постановою № 11-18/09 накладено штраф в розмірі 850 грн. (п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Постанову отримано представником ПП "ТФ "Будівельник" –Вигонним А.М. 08.05.2009 року.
Згідно ч. 7 ст. 3 Закону № 208/94 ВР, п. 10 Положення, штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку. Штраф підлягав сплаті до 25.05.2009 р.
Станом на 22.03.2010 р. (день розгляду справи в суді) штраф відповідачем не сплачено, що підтверджується відсутністю будь-яких доказів про сплату останнього.
Пунктом 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. № 244, визначено, що у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт вчинення відповідачем правопорушення у сфері містобудування, матеріали перевірки підписано представниками підприємства без заперечень, розмір штрафних санкцій накладених на відповідача відповідає розміру санкцій передбачених чинним законодавством за дане правопорушення, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
У відповідності до вимог ст. ст. 44-49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 49, 77, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", вул. Миру, 3а, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 30066909), в дохід Державного бюджету України р/р 31113106700002 УДК у м. Тернополі, 21081100, ЄДРПОУ одержувача 23588119, МФО 838012 –850 (вісімсот п’ятдесят) грн. штрафу.
3. Стягнути з приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", вул. Миру, 3а, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 30066909) в дохід державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 102 (сто дві) грн. державного мита.
4. Стягнути з приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", вул. Миру, 3а, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 30066909) в дохід державного бюджету України на р/р 31214259700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу).
5. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення –29.03.2010р.).
6. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання) через місцевий господарський суд.
Суддя