Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 р.Справа № 2-а-30343/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
головуючого судді - Бенедик А.П.
суддів: Кононенко З.О.
Калиновського В.А.
за участю секретаря
судового засідання Лаба О.П.
представника позивача: Колісник І.І.
представника відповідача: Горлач О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2009 р. по справі
№2-а-30343/09/2070
за позовом Малого приватного підприємства "АТОС"
до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова,
Головного управління Державного казначейства України у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми
з державного бюджету України,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Мале приватне підприємство „АТОС", звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова від 19.09.2008 року № 0000401600/0, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування ПДВ на суму 74908,00 грн., задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.; стягнути з Державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість у сумі 74908,00 грн. на підставі податкової декларації за липень 2008 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 19 серпня 2008 р. МПП "АТОС" у порядку, передбаченому пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», маючи у червні 2008 р. від'ємне значення у сумі 24092,00 грн., а також залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (червня 2008 р.) у сумі 526796,00 грн., а всього залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (червня 2008 р.), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (липня 2008 р.) - 550.888,00 грн., та маючи у липні 2008 р. від'ємне значення у сумі 83346,00 грн., подало до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування фактично сплачених постачальникам товарів у попередніх податкових періодах 99000,00 грн. ПДВ (частини залишку від'ємного значення у сумі 550888,00 грн.) як такого, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
Листом № 20/08 від 20.08.2008 р. МПП "АТОС" у той же день надало до Управління Державного казначейства України у Московському районі м. Харкова копію податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. з відміткою податкового органу про її прийняття разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.
За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, ДПІ у Московському районі м. Харкова складений акт № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р., яким підтверджено бюджетне відшкодування ПДВ лише у сумі 24092,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2009 року задоволено позов МПП «Атос» до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми з державного бюджету України.
Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова від 19.09.2008 р. № 0000401600/0 про зменшення бюджетного відшкодування ПДВ на суму 74908,00 грн., задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь МПП "АТОС" заборгованість з податку на додану вартість у сумі 74908,00 грн. на підставі податкової декларації за липень 2008 р.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь МПП "АТОС" судовий збір у сумі 752,48 грн.
Відповідач, Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2009 р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог МПП «АТОС», посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема: ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивач, МПП "АТОС", надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги, просить залишити рішення суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, посилаючись на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Представник відповідача, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, в судове засідання апеляційної інстанції не з’явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що за наслідками господарської діяльності у липні 2008 р. позивач, Мале приватне підприємство «АТОС», 19 серпня 2008 р. надав до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію з податку на додану вартість разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення на рахунок платника у банку 99000,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість, фактично сплаченого постачальникам товарів у попередніх податкових періодах.
Листом № 20/08 від 20.08.2008 р. МПП «АТОС» у той же день надав до Управління Державного казначейства України у Московському районі м. Харкова копію податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. з відміткою податкового органу про її прийняття разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.
ДПІ у Московському районі м. Харкова у період з 03 по 04 вересня 2008 р. проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у ході якої були досліджені: податкові декларації з ПДВ за червень-липень 2008 р. разом з додатками (довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2), розрахунок сум бюджетного відшкодування (додаток 3), заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4), розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5)); завірені копії платіжних доручень, підтверджуючих сплату ПДВ за червень-липень 2008 р.; завірені копії реєстрів отриманих та виданих податкових накладних за червень-липень 2008 р.
Також використана інформація комп'ютерних автоматизованих інформаційних систем та АРМів державної податкової служби.
За результатами перевірки складений акт № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р., яким підтверджене бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 24092,00 грн., що дорівнює від'ємному значенню різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту червня 2008 р. Право МПП «АТОЛ» на решту задекларованої суми бюджетного відшкодування - 74908,00 грн., ДПІ у Московському районі м. Харкова не підтвердила.
На підставі акту перевірки № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р., згідно з п/п "б", "в" п/п 4.2.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та з посиланням на порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" ДПІ у Московському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000401600/0 від 19.09.2008 р., яким МПП «АТОЛ» зменшено на 74908,00 грн. бюджетне відшкодування податку на додану вартість, задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ у Московському районі м. Харкова без достатніх на те підстав було зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування за липень 2008 р. у сумі 74908,00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Встановлено, що 19 серпня 2008 р. позивач, Мале приватне підприємство «АТОС», за наслідками господарської діяльності у липні 2008 р. надав до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію з податку на додану вартість разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення на рахунок платника у банку 99000,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість, фактично сплаченого постачальникам товарів у попередніх податкових періодах.
Згідно з податковою декларацією за червень 2008 р.: податкові зобов'язання МПП "АТОС" складають 4733419,00 грн. (код рядка 9); податковий кредит - 4757511,00 грн. (код рядка 17); від'ємне значення - 24092,00 грн. (код рядків 18.2, 21). Згідно з податковою декларацією за липень 2008 р.: податкові зобов'язання "АТОС" складають 3983352,00 грн. (код рядка 9); податковий кредит - 4066698,00 грн. (код рядка 17); від'ємне значення - 83346,00 грн. (код рядків 18.2,21).
Листом № 20/08 від 20.08.2008 р. МПП «АТОС» у той же день надав до Управління Державного казначейства України у Московському районі м. Харкова копію податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. з відміткою податкового органу про її прийняття разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.
ДПІ у Московському районі м. Харкова у період з 03 по 04 вересня 2008 р. проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами перевірки складений акт № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р.
Згідно зазначеного акту перевірки, підтверджене бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 24092,00 грн., що дорівнює від'ємному значенню різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту червня 2008 р.
Право МПП «АТОЛ» на решту задекларованої суми бюджетного відшкодування - 74908,00 грн., ДПІ у Московському районі м. Харкова не підтвердила.
На підставі акту перевірки № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р., згідно з п/п "б", "в" п/п 4.2.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та з посиланням на порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" ДПІ у Московському районі м. Харкова прийняло податкове повідомлення-рішення № 0000401600/0 від 19.09.2008 р., яким МПП «АТОЛ» зменшено на 74908,00 грн. бюджетне відшкодування податку на додану вартість, задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.
Згідно з пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1. цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.2. п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п. 7.2.7. Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. "Про податок на додану вартість", у разі імпорту товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на отримання податкового кредиту, вважається вантажна митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку на додану вартість, або погашений податковий вексель.
Згідно п.п. 7.7.4. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість", платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Згідно п.п. 7.7.5. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
П.п. 7.7.6. п. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу".
Абзацом «в» п.п. 4.2.2 п. 4.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 р. визначено, що в ході камеральної перевірки ДПІ перевіряє наявність арифметичних або методологічних помилок у поданій податковій декларації. При цьому камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Згідно акту перевірки № 4118/16/22622601 від 04.09.2008 р., ДПІ у Московському районі м. Харкова не спростовує достовірність визначення позивачем зазначених ним у податкових деклараціях з ПДВ податкових зобов'язань, податкового кредиту, а відтак і від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту як за червень, так і за липень 2008 р.
При цьому, ДПІ у Московському районі м. Харкова не ставить під сумнів наявність у позивача у попередньому податковому періоді (червні 2008 р.) залишку від'ємного значення у сумі 550888,00 грн. та не заперечує проти сплати ним у попередніх податкових періодах задекларованої суми ПДВ - 99000,00 грн. у складі вартості товарів.
Фактична сплата позивачем у червні 2008 р. ПДВ у складі вартості товарів, отриманих від постачальників, у сумі, не меншій від задекларованої до бюджетного відшкодування - 99000,00 грн., підтверджується:
- вантажною митною декларацією № 343782 від 02.06.2008 р. на загальну вартість 125004,50 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з Н.К.D. Тгаde LLC (USA); вантажною митною декларацією № 343783 від 02.06.2008 р. на загальну вартість 143008,77 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з Н.К.D. Тгаde LLC (USA); вантажною митною декларацією № 343940 від 05.06.2008 р. на загальну вартість 355407,98 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з Н.К.D. Тгаde LLC (USA);
- банківськими виписками МПП "АТОС" про сплату ним 112400,00 грн. ПДВ за наступними платіжними дорученнями: № 6816 від 04.06.2008 р. на суму 72000,00 грн.; № 6903 від 12.06.2008 р. на суму 14200,00 грн.; № 6949 від 20.06.2008 р. на суму 26200,00 грн.
Відповідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія судів вважає, що відповідач як в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду справи не довів правомірність прийнятого спірного податкового повідомлення – рішення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2009р. по справі№2-а-30343/09/2070 за позовом Малого приватного підприємства "АТОС" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми з державного бюджету України залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Бенедик А.П.
Судді< підпис >
< підпис >Калиновський В.А. Кононенко З.О. < Список >< Текст > Повний текст ухвали виготовлений 19.10.2009 р.