Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2010 р. Справа № П-9/15-18/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Б.П.Гриняка
при секретарі судового засідання А.С. Томашевській
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Івано-Франківського міжрайонного природоохоронного прокурора, вул. Грушевського, 31, м. Івано-Франківськ, 76018 в інтересах держави в особі Вербовецької сільської ради (фонду охорони навколишнього природного середовища), с. Вербовець, Косівський район, Івано-Франківська область, 78605
до відповідача : Приватного підприємства "Калина", вул. Коцюбинського, 45, с. Ковалівка, Коломийський район, Івано-Франківська область,78293
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Міністерство охорони навколишнього природного середовища України в особі Національного природного парку " Гуцульщина", вул. Дружби ,84 , м. Косів , Івано-Франківська область .
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області , вул. Сахарова ,23а , м. Івано-Франківськ 76000.
про : стягнення коштів в сумі 10198, 65 грн.
За участі представників:
від позивача : не з”явилися;
від відповідача: не з”явилися;
від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ( Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області ) - не з”явилися;
від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (Міністерство охорони навколишнього природного середовища України в особі Національного природного парку " Гуцульщина"): Кашечка Ю.І. ( доручення № 33/9 від 11.02.10р) - юрисконсульт ;
прокурор : Гавадзин М.М. ( посвідчення № 56 );
ВСТАНОВИВ: заявлено позов про стягнення з відповідача 10198,65 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Вербовецької сільської ради.
Ухвалою від 26.02.10 р., суд залучив до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області .
Вербовецька сільська рада Косівського району Івано-Франківської області в судове засідання не з”явилась , однак надіслала суду лист №45 від 24.02.2010 р., в якому повідомила про неможливість забезпечення представника в судове засідання, у зв”язку з чим просить розглянути даний спір без її участі.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ( Міністерство охорони навколишнього природного середовища України в особі Національного природного парку " Гуцульщина") заявлені прокурором позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області ) явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, свої пояснення з приводу заявленого позову суду не надала.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення. відзиву на позов не подав.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальним правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
За таких обставин, згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України, суд, враховуючи те, що відповідач належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що перевіркою, проведеною Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою спільно з спеціалістами НПП „Гуцульщина" встановлено, що ПП „Калина", як підрядник Івано-Франківського обленерго проводило розчистку ліній електропередач в кварталах 7, 8 ділянки № 23, 19 на площі 3,6 га Косівського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП „Гуцульщина", згідно лісорубного квитка №12 від 27.07.2006 року, на території Вербовецької сільської ради.
Термін закінчення заготівлі та вивезення деревини закінчився 31.05.2007 року. За результатами освідчень місць рубки спеціалістами НПП „Гуцульщина" виявлено ряд порушень вимог чинного природоохоронного законодавства. Зокрема: залишено недороби у вигляді груп дерев і окремих дерев на площі до 0,5 га., загальною кубомасою 469 м.куб.; незадовільно очищено місця рубки від порубочних залишків на площі 2,3 га.; з лісосіки у встановлений термін не вивезена деревина в кількості 220 м.куб., таксовою вартістю 1806,20 грн..
Згідно п. 52 «Санітарних правил в лісах України" за невивезення з лісосіки деревини в установлений термін або залишення її в місцях рубок, на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень встановлюються майнові стягнення у розмірі двократної таксової вартості цієї деревини.
Згідно розрахунку, проведеного у відповідності до «Санітарних правил в лісах України", даними порушеннями лісовим ресурсам спричинено матеріальну шкоду на суму 3612,40 грн.
За незадовільну очистку місць рубок від порубочних залишків на площі 2,3 га. згідно розрахунку, провденому у відповідності до „Правил відпуску деревини на пні в лісах України" лісовим ресурсам спричинено шкоду в розмірі 6586,25 грн.
Загальна сума збитків, завданих ПП „Калина" навколишньому природному середовищу внаслідок порушень вимог лісового законодавства при проведенні розчистки лінії електропередач в кварталах 7, 8 ділянки № 23, 19 на площі 3,6 га науково-дослідного відділення НПП „Гуцульщина", згідно лісорубного квитка №12 від 27.07.2006 року, складає ( 3612,40 грн.+ 6586,25 грн.) 10198,65 грн.
Відповідачу неодноразово пропонувалось добровільно сплатити збитки і направлявся припис про сплату 10198,65 грн. у фонд охорони навколишнього природного середовища Вербовецької сільської ради, які ним не сплачені.
У відзиві на позов від 16.03.2009р. відповідач заявлені позовні вимоги не визнає, мотивуючи їх безпідставністю та необгрунтованістю. В обгрунтування заперечень представник відповідача зазначив наступне. Будь-якої шкоди фонду охорони навколишнього природного середовища Вербовецької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області підприємством ніколи не заподіювалось.
Відповідач зазначив, що будь-яких зобов"язань ні перед фондом охорони навколишнього природного середовища Вербовецької сільської ради, ні перед НПП "Гуцульщина", ні перед Міністерством охорони навколишнього природного середовища України у підприємства ніколи не було, будь-яких угод з цими установами не укладалось.
Відповідач вказує на те, що позивачем не доведено факту незадовільної очистки місця рубки від порубочних залишків.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
При цьому суд виходить з наступного.
Статтею 1 Лісового кодексу України встановлено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні та інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Відповідно до ст.77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів є платне.
Згідно ст. 87 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації та громадяни відповідно до законодавства зобов'язані погоджувати свою діяльність, яка впливає і може впливати на стан і відтворення лісів, з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства, охорони навколишнього природного середовища та іншими органами.
Відповідно до статті 94 Лісового кодексу України державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачені повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища та встановлено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема: організовують вивчення навколишнього природного середовища, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; припиняють господарську діяльність підприємств, установ та організацій місцевого підпорядкування, а також обмежують чи зупиняють (тимчасово) діяльність не підпорядкованих Раді підприємств, установ та організацій в разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, координують діяльність відповідних спеціально уповноважених державних органів правління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів на території місцевої Ради.
Згідно ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну лісу, внаслідок порушення лісового законодавства.
Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає відшкодуванню, як правило в повному обсязі, а застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної погіршенням якості природних ресурсів.
Вказану суму 10198,65 грн. згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»належить сплатити на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища відповідної місцевої ради.
В судовому засіданні з”ясовано, що дана сума стягнень є штрафною санкцією, яка встановлена за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами за порушення п. 52 Санітарних правил в лісах України.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 124 Конституції України, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища", Лісовим кодексом України ст. 22, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити
Стягнути з Приватного підприємства "Калина", вул. Коцюбинського, 45, с. Ковалівка, Коломийський район, Івано-Франківська область,78293 , ( код 13649038) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Вербовецької сільської ради, с. Вербовець, Косівського району, Івано-Франківської області , 78605 ( р/р 33118331700275 в УДК у Косівському пайоні, код ЗКПО 20567973, МФО 836014, код бюджетної класифікації платежу 24062100) кошти в сумі 10198, 65 грн. .
Стягнути з Приватного підприємства "Калина", вул. Коцюбинського, 45, с. Ковалівка, Коломийський район, Івано-Франківська область,78293 , ( код 13649038) в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК, м. Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) – 102,00 грн. державного мита.
Стягнути з Приватного підприємства "Калина", вул. Коцюбинського, 45, с. Ковалівка, Коломийський район, Івано-Франківська область,78293 , ( код 13649038) ( отримувач : Державний бюджет м. Івано-Франківська, код ЄДРПОУ 20568100, р/р 31216259700002, банк ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-техніче забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СУДДЯ Б.П.ГРИНЯК
Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 30.03.10 р..
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______ 30.03.10