
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2019 року № 320/6167/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати одержаної за роботу в зоні ЧАЕС в м. Чорнобиль за 05.09.1986 в розмірі 437,93 крб.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 625 крб. 80 коп., одержаної за роботу в зоні ЧАЕС в м. Чорнобиль за 05.09.1986 з урахуванням уже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач незаконно відмовив йому в перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" від 17.05.2019 №Б-07-34/32, оскільки вона видана згідно з рішенням суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що довідка про заробітну плату, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, не підтверджена первинними документами, що виключає можливість перерахунку на її підставі пенсії по інвалідності.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом ІІ групи довічно, причина інвалідності: захворювання, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями відповідних документів (посвідчень і довідок), має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та одержує пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену на підставі зазначеного Закону № 796-XII.
Із довідки № 8-20-21 від 06 лютого 1998 року, виданої відповідачем ДП “Укрводшлях”, вбачається, що позивач ОСОБА_1 працював у 1986 році механіком на теплоході “Леонід Голіков” та в період аварії на Чорнобильській АЕС брав участь в евакуації 28 квітня 1986 року із міста Чорнобиля людей і техніки, у вересні, листопаді та грудні 1986 року виконував роботи на річці Прип`ять по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно із наказом ДП “Укрводшлях” від 26 листопада 1992 року № 175 “Про доплату за роботу в зоні відчуження”, відомості № 686 на видачу заробітної плати за листопад 1992 року екіпажу теплоходу “Леонід Голіков”, у тому числі механіку ОСОБА_1 , за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС було виплачено компенсацію за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період 28-29 квітня, 05 вересня, 15 листопада, 13-14 грудня 1986 року в загальному розмірі 62,46 крб.
Із протоколу № 1 засідання комісії по трудових спорах ДП “Укрводшлях” від 19 лютого 1998 року видно, що адміністрацію ДП “Укрводшлях” на підставі постанови Кабінету Міністрів УРСР і Укрпрофспілки від 10 червня 1986 року № 207-7 та листа Міністерства соціального забезпечення України від 14 березня 1994 року № 013-02 зобов`язано провести перерахування доплати працівникам за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за відпрацьований фактично ними час, відповідно до табелів обліку робочого часу, відомостей заробітної плати, тарифних ставок із урахуванням зони небезпеки, зокрема, ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження 28-29 квітня та 05 вересня 1986 року.
Відповідно до листа відповідача від 06 червня 2017 року за вих. № 07/21-49 позивач ОСОБА_1 працював у 1986 році у ДП “Укрводшлях” механіком та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за роботу 05 вересня 1986 року в зоні відчуження Чорнобильської АЕС йому нарахована та виплачена заробітна плата в розмірі 37,93 крб., одноразова премія в розмірі 400 крб. на підставі підпункту 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів Української РСР і Укрпрофспілки від 10 червня 1986 року № 207-7 не нараховувалась.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2018 у справі №361/4676/18, зокрема, зобов`язано Державне підприємство водних шляхів "Укрводшлях" здійснити ОСОБА_1 перерахунок заробітної плати з відображенням в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у період 05 вересня 1986 року премію в розмірі 400 крб. та виплачену йому заробітну плату в розмірі 37,93 крб. та видати йому довідку з урахуванням даних виплат; визначено розмір заробітної плати ОСОБА_1 в розмірі 437 крб. 93 коп., одержану за роботу в зоні відчуження у період 05 вересня 1986 року.
Зазначене рішення набрало законної сили 22.01.2019.
На виконання вимог рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2018 у справі №361/4676/18 Державним підприємством водних шляхів "Укрводшлях" було видано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату від 17.05.2019 №Б-07-34/32 та копію платіжної відомості за 1986 рік.
24.09.2019 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення (перерахунок) та виплату йому пенсії по інвалідності, виходячи з заробітної плати в сумі 437,93 крб., одержаної за роботу в зоні ЧАЕС за 05.09.1986. До заяви позивачем була додана довідка Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" про заробітну плату від 17.05.2019 №Б-07-34/32 та копія платіжної відомості за 1986 рік.
Розглянувши звернення позивача, пенсійний орган, листом від 07.10.2019 №1228/А-01, відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на те, що надана для перерахунку довідка про заробітну плату від 17.05.2019 №Б-07-34/32 не підтверджена первинним документами, а отже відсутні підстави для обчислення пенсії за цією довідкою.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частиною четвертою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно із приписами частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом першим цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
При цьому, в силу підпункту 4 пункту 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
До того ж, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Беручи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 18 жовтня 2018 року у справі № 376/3114/17, від 26 жовтня 2018 року у справі № 576/1467/16-а, від 20 грудня 2018 року у справі №529/693/17.
Судом встановлено, що довідка від 17.05.2019 №Б-07-34/32, видана позивачу на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2018 у справі №361/4676/18, яке набрало законної сили 22.01.2019, була подана ним до пенсійного органу разом із заявою про проведення перерахунку пенсії та платіжною відомістю підприємства за 1986 рік.
Однак, відповідач, у своєму листі-рішенні, відмовив позивачу у здійсненні зазначеного перерахунку, посилаючись на те, що надана довідка не підтверджена первинними документами.
Таким чином, відповідач поставив під сумнів зміст довідки Державного підприємства водних шляхів "Укрводшлях" від 17.05.2019 №Б-07-34/32, виданої з урахуванням фактів, встановлених рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2018 у справі №361/4676/18, яке набрало законної сили 22.01.2019.
При цьому сума нарахованої підприємством позивачу заробітної плати за період роботи в зоні відчуження відповідачем не оспорюється.
Водночас жодних документальних свідоцтв, які б свідчили про оскарження відповідачем рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2018 у справі №361/4676/18 або визнання довідки від 17.05.2019 №Б-07-34/32 у судовому порядку недійсною, пенсійним органом суду не надано.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмову відповідача у здійсненні позивачу перерахунок пенсії на підставі наведеної вище довідки про заробітну плату від 17.05.2019 №Б-07-34/32, виданої Державним підприємством водних шляхів "Укрводшлях", є такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити з 01.10.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі наведеної вище довідки, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, призначена пенсія підлягає перерахунку з дня звернення пенсіонера для її перерахунку із відповідною заявою, а саме: з 1 числа місяця у разі звернення пенсіонера до 15 числа цього місяця включно та з першого числа наступного місяця у разі його звернення після 15 числа.
Як вже зазначалось судом вище, 24.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 17.05.2019 №Б-07-34/32, виданої Державним підприємством водних шляхів "Укрводшлях".
Вказані обставини не заперечуються відповідачем.
З урахуванням наведених вище положень законодавства, право на підвищення пенсії, тобто на її перерахунок на підставі вказаної вище довідки, виникло у позивача з 01.10.2019.
За таких обставин, позовна вимога у частині здійснення перерахунку пенсії саме з 01.10.2019 підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю, то суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є правом, а не обов`язком суду. Перевіривши матеріали справи, суд не вбачає підстав для застосування такого виду контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати одержаної за роботу в зоні ЧАЕС в м. Чорнобиль за 05.09.1986 в розмірі 437,93 крб.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 625 крб. 80 коп., одержаної за роботу в зоні ЧАЕС в м. Чорнобиль за 05.09.1986 з урахуванням уже проведених виплат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.