
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
Справа № 500/2068/19
12 грудня 2019 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
представників позивача Кравець М.В., Старух А.О.
представника відповідача Землянського П.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Монастириської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася Монастириська міська рада з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії , а саме:1.визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 19.02.2019 № 90/0/7-19 в частині включення земельної ділянки кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у перелік земельних ділянок, виставлених на земельні торги; 2. зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади.
Позов обґрунтовано тим, що, на думку представників позивача, право оренди на земельну ділянку виставлено відповідачем на земельні торги без погодження з Монастириською міською радою, чим порушено абзац 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад". Крім того, земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 не було передано у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади згідно клопотання Монастириської міської ради від 15.04.2019 № 727/07-02 та рішення сесії від 09.04.2019 №154, чим порушено інтереси Монастириської об`єднаної територіальної громади. Виходячи з наведеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Визначаючись із позовною вимогою про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 2 частини першої статті 4 КАС України зазначено, що публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
У відповідності до пунктів 1, 5 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом.
Згідно пункту 7 частини першої статті 4 КАС України: суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
Поряд з цим, відповідно до частин першої та другої ст.2 Земельного кодексу України (надалі, ЗК України), земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 80 ЗК установлено, що самостійними суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
За статтею 122 ЗК вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, через які також згідно зі статтями 83, 84 ЗК набувається та реалізується право комунальної власності на землю та право державної власності на землю.
Комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, в державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Згідно з ч.2 ст.2 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі ЦК України) учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права. Статтею 170 цього Кодексу встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Як вбачається з матеріалів даного позову, позивач просить, серед іншого, зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади. Позивач вважає, що оскільки земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 не було передано у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади згідно клопотання Монастириської міської ради від 15.04.2019 № 727/07-02 та рішення сесії від 09.04.2019 №154, цим порушено інтереси Монастириської об`єднаної територіальної громади.
З огляду на положення чинного законодавства України, суд вважає, що дана позовна вимога стосується майнового інтересу позивача, у зв`язку з чим відповідач є рівноправним суб`єктом земельних відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
У п. 24 рішення в справі «Сокуренко і Стригун проти України» від 20 липня 2006 року Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Крім того, ЄСПЛ у справі «Занд проти Австрії» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, здійснює судовий розгляд на підставі практики, яка не передбачена законом.
У відповідності до пункту 6 частини першої ст.20 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, розглядають господарські суди.
Тому, зважаючи на суб`єктний склад даної справи, суд дійшов висновку про підвідомчість спору в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади, в порядку господарської юрисдикції та необхідність закриття провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини першої ст.238 КАС України.
Керуючись статтями 238, 241, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі №500/2068/19 за позовом Монастириської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади.
Роз`яснити позивачу, що розгляд даного спору відноситься до юрисдикції Господарського суду Тернопільської області.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 17 грудня 2019 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.