Рішення № 86457319, 12.12.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
500/2068/19
Номер документу
86457319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2068/19

12 грудня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представників позивача Кравець М.В., Старух А.О.

представника відповідача Землянського П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Монастириської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася Монастириська міська рада з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 19.02.2019 № 90/0/7-19 в частині включення земельної ділянки кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у перелік земельних ділянок, виставлених на земельні торги.

Позов обґрунтовано тим, що, на думку представників позивача, право оренди на земельну ділянку виставлено відповідачем на земельні торги без погодження з Монастириською міською радою, чим порушено абзац 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад". Крім того, земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 не було передано у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади згідно клопотання Монастириської міської ради від 15.04.2019 № 727/07-02 та рішення сесії від 09.04.2019 №154, чим порушено інтереси Монастириської об`єднаної територіальної громади. Виходячи з наведеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 10.10.2019 о 10:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем поданий до суду відзив на даний позов, у якому вказав, що виставлення земельної ділянки кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 на електронні земельні торги не порушує прав та інтересів позивача, оскільки дана земельна ділянка у комунальну власність не передана. Також зазначив, що включення вказаної земельної ділянки в перелік для проведення аукціону відбулося 19.02.2019, а наказ про передачу інших земельних ділянок у комунальну власність прийнято 18.06.2019, тобто, на момент передачі земельних ділянок у комунальну власність спірна земельна ділянка вже була включена в перелік для проведення аукціону, а тому у відповідності до ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Відповідно, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області виносячи наказ 19.02.2019 № 90/0/7-19 в частині включення земельної ділянки кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у перелік земельних ділянок, виставлених на земельні торги, діяв в межах своєї компетенції та у відповідності до норм ст. 127 та глави 21 Земельного кодексу України.

10.10.2019 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 07.11.2019 о 10:00 год.

07.11.2019 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 05.12.2019 о 10:00 год.

05.12.2019 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 12.12.2019 о 14:00 год.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.12.2019 закрито провадження в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області передати земельну ділянку кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у комунальну власність Монастириської об`єднаної територіальної громади.

Представники позивача у відкритому судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити його повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.

Представник відповідач у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на позов.

Судом встановлено, що 19.02.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято Наказ №90/0/7-19 "Про включення та виключення з Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення". Пунктом 1 даного наказу, включено до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах земельні ділянки. У додатку 1 до Наказу, серед інших, була зазначена земельна ділянка кадастровий номер 6124285600:02:001:0347.

Не погоджуючи з Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 78 Земельного кодексу України ( надалі ЗК України), що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 84 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно частиною 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Частиною 2 статті 90 ЗК України встановлено, що порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Крім того, статтею 15-2 ЗК України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо- геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів.

Основними завданнями Держгеокадастру є: реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

У відповідності до статті 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308 (зі змінами) Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань вживає організаційних заходів щодо проведення земельних торгів.

Згідно підпункту 13 пункту 4 даного Положення Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення, в межах визначених Земельним кодексом України, на території Тернопільської області.

Частиною третьою ст.135 ЗК України передбачено, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Враховуючи наведене вище, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності, права на які можуть бути продані на земельних торгах.

Згідно з частинами першою-третьою ст. 136 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Відповідно до частини 6 статті 138 Земельного кодексу України у разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів. Повторні торги проводяться у порядку, встановленому для проведення торгів.

Як вбачається з матеріалів даної справи, 22.08.2018 тридцять восьмою сесією сьомого скликання Монастириської міської ради Тернопільської області прийнято рішення №986 "Про добровільне об`єднання територіальних громад", Монастириська міська рада вирішила об`єднатися з територіальними громадами: села Ковалівка Ковалівської сільської ради; сіл Затишне Комарівської сільської ради; села Криниця Криницької сільської ради; села Гончарівка Гончарівської сільської ради; сіл Горішня Слобідка, Рідколісся, Нова Гута Горішньослобідської сільської ради та села Дубенка Дубенівської сільської ради у Монастириську міську територіальну громаду Монастириського району Тернопільської області з адміністративним центром у місті Монастириська.

Зі змісту Рішення першої сесії сьомого скликання Монастириської міської ради Тернопільської області №1, 10.01.2019 розпочато повноваження депутатів Монастириської міської ради. Цього ж дня, розпочато повноваження міським головою, що підтверджується Рішення першої сесії сьомого скликання Монастириської міської ради Тернопільської області №2.

Листом від 14.01.2019 року №15/411-19 Відділом у Монастириському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області внесено пропозицію Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області щодо включення, серед інших, земельної ділянки площею 4,1702 га, кадастровий номер 6124285600:02:001:0347, яка розташована за межами населеного пункту на території Ковалівської сільської ради Монастириського району в перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах.

Після цього, Наказом Головного управління від 19.02.2019 року №90/0/7-19 «Про включення та виключення з Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення», враховуючи рекомендації Комісії Головного управління з підготовки, організації та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок та лист Відділу у Монастириському районі Головного управління було включено вищезгадану земельну ділянку в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах.

Відділом у Монастириському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області\надсилалося клопотання (лист від 05.04.2019 року №165/111-19) Монастириській міській раді щодо надання згоди на завершення робіт з підготовки лоту до продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на земельних торгах. Однак, до проведення аукціону відповідь від Монастириської міської ради не надходила.

15.04.2019 позивач звернувся до відповідача з листом №727/07-02, в якому просив передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 702,01 га, які розташовані на території Монастириської міської, Горішньослобідської. Дубенківської, Комарівської, Ковалівської, Гончарівської та Криницької сільських рад Монастириського району Тернопільської області (за межами населеного пункту). Даному клопотанню передувало рішення шостої сесії сьомого скликання Монастириської міської ради Тернопільської області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 09.04.2019 №154, згідно якого доручено голові Монастириської міської ради звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з клопотанням про передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 702,01 га.

18.06.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято Наказ №19-1970/14-19-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", у відповідності до якого передано Монастириській міській раді (Монастириській об`єднаній територіальній громаді) Монастириського району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 687,2398 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Гончарівської, Горішньослобідської, Дубенківської, Ковалівської, Комарівської, Криницької сільських та Монастириської міської рад Монастириського району Тернопільської області. До вказаного Наказу додано також Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної в комунальну власність від 18.06.2019, в який спірна у даній справі земельна ділянка кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 не була включена.

Також, 23.07.2019 позивач звернувся до відповідача з листом №1140/07-02, в якому повторно просив передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтованою площею 22,2333 га, які розташовані на території Монастириської міської, Горішньослобідської, Дубенківської, Ковалівської сільських рад Монастириського району Тернопільської області (за межами населеного пункту). Даному клопотанню передувало рішення шостої сесії сьомого скликання Монастириської міської ради Тернопільської області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 09.07.2019 №339, згідно якого доручено голові Монастириської міської ради звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з клопотанням про передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 22,2333 га, в тому числі і спірна земельна ділянка.

23.07.2019 року було прийнято наказ Головного управління №521/0/7-19 «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки площею 4,1702 га на території Ковалівської сільської ради Монастириського району кадастровий номер 6124285600:02:001:0347».

17.09.2019 року на електронному майданчику державного підприємства «Сетам» - https://land.setam.net.ua/, проводилися електронні земельні торги, однак останні не відбулися у зв`язку з тим що від жодного учасника торгів не надійшла цінова пропозиція (протокол №5053 від 17.09.2019 року).

Таким чином, суд зазначає, що включення в перелік спірної земельної ділянки для подальшого продажу її права оренди на земельних торгах відбулось до передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність, що відповідає вимогам ст.136 ЗК України. При цьому, наказ про передачу у комунальну власність прийнято 18.06.2019 року а включення в перелік для проведення аукціону відбулося 19.02.2019 року.

Крім того, суд зазначає, що при вирішенні питання про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність у відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській від 18.06.2019 №19-1970/14-19-СГ, земельна ділянка кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 до такого переліку не включалась, що не заперечувалось також сторонами у судовому засіданні.

Отже, суд прийшов до висновку, що оскаржуваний наказ суб`єкта владних повноважень винесений відповідно до вимог частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України), а відповідач при прийнятті оскаржуваного наказу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що до задоволення не підлягають повністю.

У зв`язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено повністю, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір позивачу не повертається.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Монастириської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу №90/0/7-19 від 19.02.2019 в частині включення земельної ділянки кадастровий номер 6124285600:02:001:0347 у перелік земельних ділянок, виставлених на земельні торги - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17 грудня 2019 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.