Ухвала суду № 8642231, 18.03.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2010
Номер справи
2а-19977/09/1270
Номер документу
8642231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Качуріна Л.С.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

м. Донецьк 18 березня 2010 року

справа № 2а-19977/09/ 1270

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Нікуліна О.А. суддів:

при секретарі

за участі:

представника позивача

представника відповідача Сіваченка І.В., Шаптала Н.К.

Асєєвій Я.В.

Кучеров І.А.

Менженська О.О. розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

відкритого акціонерного товариства «Луганський ремонтно-механічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2009 року по справі № 2-а-19977/09 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Луганський ремонтно-механічний завод» до Державної екологічної інспекції в Луганський області про визнання дій незаконними,-

В С Т А Н О В И Л А :

У лютому 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій незаконними.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.

З постановою суду першої інстанції не погодився позивач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступним задоволенням позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

Позивач - суб'єкт господарювання Відкрите акціонерне товариство «Луганський ремонтно-механічний завод» (надалі - ВАТ «Луганський РМЗ») створено та зареєстровано у відповідності до чинного законодавства, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 05470578, адреса місцезнаходження: 91019, м. Луганськ, вул. Кірова, 49.

ВАТ «Луганський РМЗ» спеціалізується по розробці, виготовленню та ремонту обладнання збагачувальних фабрик, забезпечення їх запасними частинами, внаслідок чого утворюються забруднюючі речовини, які викидаються в атмосферне повітря.

Згідно телефонограми №161 від 12.06.2008 року на адресу Голови правління ВАТ «Луганський РМЗ» Лева А.З. вбачається, що позивач у справі був повідомлений, шо згідно з планом робіт Державної екологічної інспекції в Луганській області на 2008 рік, що починаючи з 23.06.2008 року відбудеться перевірка підприємства з питання дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Згідно направлення від 12.06.2008 року №15-1214 вбачається, що на виконання наказу начальника Держінспекції в Луганській області від 30.03.2008 року у відповідності до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого Наказом Мінприроди України від 19.12.2006 року №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за номером №119/13386, держінспектору з охорони навколишнього природного середовища Власовій І.В. доручено здійснення перевірки дотримання вимого природоохоронного законодавства ВАТ «Луганський РМЗ».

В період з 23 по 25 червня 2008 року держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області Власовою І.В. на підставі направлення на перевірку від 12.06.2008 р. № 15-1214 та згідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого Наказом Мінприроди України від 19.12.2006 року №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за номером №119/13386, Положення про Державну екологічну інспекцію в Луганській області, затвердженого наказом Мінприроди України від 19.02.2007 року №55, була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ «Луганський РМЗ».

За результатами перевірки складений акт від 23-25 червня 2008 року, на підставі якого згідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області Власовою І.В. був наданий припис від 27.06.2008 року №53 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Згідно відповіді на припис №53 від 27.06.2008 року, віх.№91 від 23.09.2008 року встановлено, що керівник ВАТ «Луганський РМЗ» письмово повідомив Державну екологічну інспекцію в Луганській області про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

04 листопада 2008 року Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області Гацько А.А. на підставі актів перевірок від 23-25.06.2008 року, 13.10.2008 року, постанов про накладення адміністративних стягнень №004571 від 02.07.2008 року та №007112 від 13.10.2008 року у зв'язку з наявністю не усунених фактів порушення вимог природоохоронного законодавства, яке виявилося в експлуатації артезіанської свердловини ВАТ «Луганський РМЗ» тимчасово заборонив з 14.11.2008 року експлуатацію артезіанської свердловини та зобов'язав керівництво підприємства отримати та надати на адресу Держінспекції ліцензію на користування надрами.

Суд виходив з того, що Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління, яке в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.

Згідно п.2 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №548 від 19.12.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за номером №119/13386, Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, наказами Мінприроди, а також цим Положенням.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію Затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2001 р. № 1520 - Державна

екологічна інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується

Відповідно до п.5 вказаного Положення Держінспекця має право:

- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами і та небезпечними хімічними речовинами, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку; - опломбовувати приміщення, устаткування та апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) їх діяльності; - перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи тощо) - складати акти перевірки і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом - давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до її повноважень Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Згідно з ч.4 ст. 5 цього Закону органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу. Згідно зі ст. 19 Закону органи державного нагляду (контролю) на письмовий запит суб'єкта господарювання надають йому письмові консультації з питань здійснення державного нагляду (контролю) щодо вимог, додержання яких перевіряється органами державного нагляду (контролю). Відповідно до ст.10 того ж Закону суб'єкт господарювання має право оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб. Посадові особи ВАТ «Луганський ремонтно-механічний завод» добровільно допускали посадових осіб Державної екологічної інспекції в Луганській області до проведення перевірок. З письмовими запитами про надання консультації з питань здійснення державного нагляду до Держінспекції не зверталися, та за результатами перевірок постанови про накладання адміністративних стягнень не оскаржував, а виконували їх у повній мірі у відповідності до чинного законодавства України.

Відповідно до «Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 підземні води, а саме мінеральні, питні, промислові, теплоенергетичні, технічні віднесені до корисних копалин загальнодержавного значення.

Згідно зі статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; задоволення інших потреб та інших видів користування.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра (далі - Кодекс), надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

При проведенні перевірки Державною екологічною інспекцією було виявлено відсутність дозволу на користування ділянкою надр, про що було зазначено у акті перевірки від 23-25.06.2008 року.

Під час викладення акту та припису Державною екологічною інспекцією було зазначено, що на підприємстві відсутня ліцензія на користування надрами, що є порушення ст.ст.4, 16 Кодексу України «Про надра».

Згідно Закону України № 3370 від 19.01.2006 року до Кодексу України «Про надра» були внесені зміни та слово «ліцензія» в усіх відмінках і числах виключено з тексту Закону.

Суд прийшов до висновку, що при складанні акту та припису посадовими особами Державної екологічної інспекції була допущена помилка, яка не змінює суті виявлених порушень природоохоронного законодавства та не усуває відповідальності посадових осіб ВАТ «Луганський РМЗ» за їх порушення та відмовив у задоволенні позову.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Луганський ремонтно-механічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суд від 20 липня 2009 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця.

Головуючий О.А.Нікулін

Судді І.В.Сіваченко

Н.К.Шаптала

/підписи/

з оригіналом згідно

суддя О.А.Нікулін