Рішення № 86151076, 29.11.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
160/5121/19
Номер документу
86151076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2019 року Справа № 160/5121/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача Дербіна Д.О. Леонова В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про визнання протиправним та скасування протоколу засідання комісії в частині, зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 04.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 18 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 37 від 22.03.2019 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду III групи з 10.12.2018, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії відповідно до «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленому законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності.

2. Ухвалою суду від 10.06.2019:

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито позовне провадження в адміністративній справі № 160/5121/19;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- залучено до участі в адміністративній справі № 160/5121/19 у якості відповідача Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006);

- встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору.

3. 10.07.2019 до канцелярії суду надійшов відзив Міністерства оборони України з клопотанням про проведення розгляду справи у судовому засіданні із викликом сторін, з доказами направлення його позивачу (а.с.46-49).

4. Клопотання та заяви по суті спору від Комісії не надходили.

5. Ухвалою суду від 19.08.2019:

- клопотання Міністерства оборони України про проведення судового засідання із повідомленням сторін задоволено;

- призначено справу до розгляду у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін 04.09.2019;

- витребувано від ОСОБА_1 : належним чином засвідчену копію заяви про призначення одноразової грошової допомоги із доданими документами; письмові пояснення; 1) щодо проходження дійсної військової строкової служби у період отримання травми; 2) за яким пунктом частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII позивач просив відповідача призначити одноразову грошову допомогу;

- витребувано від Міністерства оборони України: копію заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги із доданими документами, за результатами якої протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.03.20119 № 37 (пункт 18) Комісія зробила висновок про відмову в призначенні позивачеві одноразової грошової допомоги.

6. 04.09.2019 на електронну скриньку суду надійшла заява позивача про розгляд справи бей його участі, надані пояснення щодо проходження строкової служби, з копією заяви від 17.12.2019 (а.с.59-62).

7. 04.09.2019 у судове засідання прибув представник Міністерства оборони України, у зв`язку із повторним витребуванням належним чином засвідчених доказів по справі судом оголошено перерву для їх надання до 26.09.2019.

8. 09.09.2019 до канцелярії суду надійшла заява позивача про розгляд справи без його участі, до якої долучено копію заяви від 17.12.2018 (а.с.65-68).

9. 18.09.2019 представником міністерства надані матеріали, передані на розгляд Комісії (а.с.75-82).

10. 26.09.2019 надійшло клопотання представника позивача про відкладення розгляду справу у зв`язку із участю в іншому судовому засіданні, судове засідання призначено на 10.10.2019.

11. 10.10.2019 у судове засідання учасники справи не прибули, суд перейшов до розгляду справи в порядку загального провадження, замінивши засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, судом відкладено розгляд справи на 07.11.2019.

12. 07.11.2019 у підготовче судове засідання прибув представник відповідача, відомості про вручення судової повістки позивачу в матеріалах справи були відсутні, засобами телефонного зв`язку представник позивача повідомив, що бажає прийняти участь у засіданні в режимі відеоконференції, про що надасть відповідне клопотання, судом відкладено розгляд справи на 22.11.2019.

13. 22.11.2019 у підготовче судове засідання прибув відповідач, представник позивача приймав участь у засіданні в режимі відеоконференції.

14. Ухвалою суду від 22.11.2019 закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 29.11.2019.

15. 29.11.2019 у судовому засіданні в режимі відеоконференції представники сторін підтримали обрані правові позиції.

щодо строку розгляду справи

16. Розглянута справа є складною, потребувала збору доказів, справа є важливою для позивача, потребувала від суду особливої ретельності, чим обумовлений строк її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

17. Позивач не погоджується з рішенням Комісії, оформленим протоколом № 37 від 22.03.2019, зазначає, що був призваний на дійсну військову службу та направлений у частину 17.04.1984, що підтверджується відповідним записом у військовому квитку.

18. З 20.09.1984 по 22.04.1986 позивач проходив службу в військовій частині польова пошта 44653 в Республіці Афганістан, що підтверджується відповідними записами у військовому квитку серії НОМЕР_5, довідкою про травму від 24.04.1985 № 163, довідкою з Саксаганського районного військового комісаріату від 16.11.2015 року № СЗ/714.

19. 24.02.1985 року при переміщені автоколони з провінції Баракі БМП -2 підірвався на міні, позивач отримав поранення в обличчя та був контужений. Після чого лікувався в медичній частині. Даний випадок підтверджується довідкою про травму від 24.04.1985 № 163 та відповідним записом у військовому квитку.

20. 22.04.1986 позивач відповідно до наказу № 119 звільнений в запас після закінчення терміну служби, що підтверджується відповідним записом у військовому квитку.

21. Зі змісту витягу з протоколу № 465 засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України від 14.12.2015 встановлено: поранення сержанта запасу ОСОБА_1 , «Мінно-вибухова травма. Струс головного мозку (1985 р.)», ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

22. З 02.02.2016 позивач є пенсіонером за віком відповідно до пенсійного посвідчення № 2411718174 серії НОМЕР_6, після виходу на пенсію та у зв`язку з постійним погіршенням стану здоров`я почав звертатися та потрапляти до лікарень. Згідно направлення Саксаганського РВК м. Кривого Рогу за вих. № СЗ/6540 від 16.11.2018 позивача Саксаганський РВК направляє для медичного обстеження та встановлення причинного зв`язку захворювання з пораненнями, отриманими в Афганістані. Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 021279 позивачу з 10.12.2018 року первинно встановлено третю групу інвалідності, так, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дій.

23. Позивач отримав посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_3 .

24. Останній на теперішній час виписний епікриз з КЗ «Криворізька міська лікарня № 5» діагностує стійкі залишкові явища, перенесеної ЗЧМТ (1985 рік, контузію головного мозку) у вигляді посттравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії ІІ-ІІІ ст., прогресуючий кризовий перебіг з вираженим церебростенічним синдромом, двобічною пірамідною симптоматикою, вегето-судинною дисфункцією. Післятравматичний церебральний арахноїд з ліквідно-гіпертензивним синдромом. Загальний стан середньої тяжкості. Дата госпіталізації 16.01.2019 року, дата виписки 02.02.2019 року.

25. Нормою статті 16 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

26. Пунктом 4 частини другої статті 16 Закону України № 2011-ХІІ передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

27. Згідно з пунктом «б» частини першої статті 16-2 Закону України № 2011- XII (чинним на момент встановлення позивачу інвалідності), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи.

28. Відповідно до пункту 3 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

29. При медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи) (п. 21.8 Положення № 402).

30. Зі змісту витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв встановлено, що поранення сержанту запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1.: «Мінно-вибухова травма». Струс головного мозку (1985 р.), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дій.

31. Звертаю увагу на відсутність будь-якої інформації про те, що захворювання пов`язане із вчиненням правопорушення чи є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

32. Протоколом засідання від 22.03.2019 № 37 ОСОБА_1 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що третя група інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії встановлена понад 3-місячний термін після звільнення зі служби.

33. У рішенні Верховного Суду від 20.08.2018 у справі № 295/3091/17 вказано, що у разі встановлення військовослужбовцю більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги. В силу статті 58 Конституції України, норма Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності 01.01.2017, на спірні правовідносини не розповсюджується.

34. З урахуванням практики Верховного Суду, застосування даної норми стосовно мене, ОСОБА_1 неможливе, оскільки вказана норма може бути застосована до осіб, звільнених з 01.01.2017.

35. З огляду на наведене, позовна вимога про визнання протиправною відмови Міністерства оборони України у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 3 групи з 10.12.2018 внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії підлягає задоволенню.

36. Також з матеріалів справи вбачається, що причинний зв`язок поранення, отриманого мною ОСОБА_1 під час виконання обов`язків військової служби в період перебування в Афганістані, встановлено та підтверджено військово-лікарською комісією південного регіону Міністерства Оборони України.

37. У свою чергу, саме відповідач у цій справі, як уповноважений суб`єкт владних повноважень, зокрема, використовуючи архівні матеріали, зобов`язаний був довести протилежне, а саме, те, що позивач отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) при вчиненні кримінального чи адміністративного правопорушення або у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинив собі тілесні ушкодження.

38. Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.05.2018 у справі № 729/426/17, від 23.10.2018 року № 822/3005/17.

39. З урахуванням наведеного, у Міністерства оборони України не було підстав для відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги з причин не надання документів, які вказують на причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.

40. Стосовно інформації щодо не подачі мною документів на підставі яких складається висновок про причинний зв`язок травми, поранення, контузії хочу зазначити, що у Саксаганського РТЦК та СП який збирав пакет документів та Дніпропетровського ОТЦК та СП який формував висновок на підставі вищевказаних документів жодних претензій або зауважень стосовно документів та їх наявності не було. Ані в письмовому вигляді ані в усній формі жодних зауважень озвучено не було.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

41. Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум заяв по суті спору не надала.

42. Міністерство оборони України проти позову заперечило повністю, відповідач зазначив, що виплату одноразової грошової допомоги було запроваджено з 01.01.2007 після внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (статті 16, 16-1 - 16-4 Закону).

43. При визначенні права особи на отримання одноразової грошової допомоги, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (частина 9 статті 16-3) делеговано Кабінету Міністрів України визначати не тільки порядок проведення компенсаційних виплат, а й умови, за яких вони здійснюються.

44. Відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 до заяви надаються документи що свідчать про, те, що поранення не пов`язане із вчиненим особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

45. Висновок спеціаліста судово-медичного експерта № 2451 від 20.11.2015, який складено зі слів заявника, та висновок військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України від 14.12.2015 № 465, якій подано разом з іншими документами, не є документом, що свідчить про обставини поранення (контузій, травми, каліцтва ).

46. Відповідно до висновку спеціаліста судово-медичного експерта № 2451 в обставинах справи зазначено що інформація надана зі слів позивача, записів в військовому квітку позивача, довідки військового комісаріату де зазначені дати проходження військової служби та дати участі у бойових діях в Афганістані. Будь-яких інших документів не представлено. Отже слід дійти висновку, що жодних достовірних документі про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення та інші медичні або військово-облікові документи) відсутні.

47. Таку позицію висловив Верховний Суд України в складі судів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 822/220/18.

48. Також, враховуючи, що позивач звільнений з військової служби 22.04.1986 до набуття чинності Закону України від 04.04.2006 № 3597- IV «Про внесення змін до Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу», яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність встановлена до набуття чинності нової редакції статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», він в загалі немає права на отримання одноразової грошової допомоги.

49. Позивач не має права на одержання одноразової грошової допомоги оскільки згідно з пунктом 6 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у редакції яка діяла на час встановлення йому інвалідності, одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим з військової служби, у разі якщо інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мало місце в період проходження служби, настала не пізніше ніж через три місяця після звільнення зі служби. ОСОБА_1 інвалідність встановлено понад 3-місячний термін.

50. Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 справа № 750/5074/17 (адміністративне провадження № К /9901/44751/18).

51. Отже комісія Міністерства оборони України прийняло вірне рішення, що до відмови у призначені ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

52. При розгляді вказаної справи за адміністративним позовом про зобов`язання Міністерства оборони України вчинити певні дії, суд лише вправі зобов`язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої допомоги, що не належить до компетенції суду. Необхідно зазначити, що принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення. Таким чином, вказана вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

53. Верховний Суд України в постановах від 18.03.2014 (справа №21-11а14) та від 22.04.2014 (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб`єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

54. ОСОБА_1 02.04.1984 видано військовий квіток НУ № 8578561 (а.с.19-24).

55. В пункті 22 військового квитка «Какие имеет ранения и контузии (дата и характер ранения (контузии» зазначено: « 24 апреля 1985 года получил травму: МВТ (сотрясение головного мозга. Ушиб мышцу правой голени). Основание: справка № 763 от 24.4.85».

56. Отримання травми підтверджено довідкою про травму від 24.04.1985 № 163, в якій зазначено, що травма отримана 24.02.1985 при виконання обов`язків військової служби (а.с.250).

57. Довідкою Саксаганського районного військового комісаріату від 16.11.2015 № СЗ/714 підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно проходив Службу в Збройних Силах з 17.04.1984 по 22.04.1986, приймав участь в Республіці Афганістан з 20.09.1984 по 22.04.1986 (а.с.26).

58. Згідно витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14.12.2015 № 465, поранення сержанта запасу ОСОБА_1 «Мінно-вибухова травма. Струс головного мозку (1985 р.)», що підтверджується довідкою командира в/ч 44653 від 24.02.1985 № 164, ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.27).

59. ОСОБА_1 02.02.2016 видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_4 (а.с.28).

60. 12.12.2018 на підставі акту огляду МСЕК № 1859 ОСОБА_1 видана довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 021279, якою за первинним оглядом встановлено ІІІ групу інвалідності з 10.12.2018 на строк до 01.01.2020, зазначено, «поранення, так пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії» (а.с.30).

61. 12.12.2018 позивачем складено заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з пораненням, так, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, з додатками (а.с.67).

62. 17.12.2018 за вх. № СЗ/6296 військовому комісару Дніпропетровського обласного військового комісаріату м. Дніпро (ВСЗ) військовим комісаром Саксаганського районного військового комісаріату надано заяву ОСОБА_1 на виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з пораненням так, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, з додатками (а.с.33).

63. 25.03.2019 Міністром оборони України затверджено протокол засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.03.20119 № 37, згідно виписки з якого пунктом 18 якого Комісія, розглянувши подані документи, дійшла висновку про відмову в призначенні (а.с.18):

- громадянину ОСОБА_1 ( Дніпропетровський ОТЦКСГІ ), якого 22.04.1986 звільнено зі строкової військової служби та 10.12.2018 під час первинного огляду органами МП-К визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (довідка МСКК серія 12 ААБ № 021279 від 10.12.2018);

- заявник не мав права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки згідно з пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також підпунктам 3 пункту 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у рал загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим зі строкової служби, якщо інвалідність настала не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мало місце в період проходження служби;

- заявнику інвалідність встановлено понад 3-місячний термін;

- аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 справа № 750/5074/17 (адміністративне провадження № К79901/44751/18);

- заявником не подано документ, що свідчить про причіпні та обставини поранення (травми, каліцтва), який передбачено пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги.... затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975;

- висновок фахівця з питань судово-медичної експертизи від 20.11.2015 № 2451, який складено зі слів заявника, та висновок військово-лікарської комісії Південного регіону Міністерства оборони України від 14.12.2015 № 465, які подано разом з іншими документами, не с документами, що свідчать про обставини поранення (травми, каліцтва).

- висновок про причинний зв`язок травми, поранення, контузії складаються на підставі документів, передбачених пунктами 21.7 та 21.8 Положення про військово-лікарську експертиз) в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, які не подано на розгляд комісії.

64. Листом від 24.04.2019 № 7/11179/7 позивача повідомлено про затвердження Міністерством оборони України протоколів засідань Комісії Міністерства оборони України стосовно призначення одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 16 Закону України Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», згідно протоколу № 37 від 22.03.2019 Комісія дійшла висновку про відмову в призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (а.с.17).

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

65. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).

66. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання (частина перша статті 16 Закону № 2011-XII).

67. Відповідно до пунктів четвертого та шостого частини другої статті 16 Закону № 2011-XII, в редакції станом на дату встановлення інвалідності - 12.12.2018, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

- 4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;

- 6) встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

68. Згідно пункту «б» частини першої статті 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

69. Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина першої статті 16-2 Закону № 2011-XII).

70. Згідно статті 16-3 Закону № 2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.

71. Встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до законодавства (частина 3 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

72. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (частина 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

73. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права (частина 8 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

74. Відповідно до часини першої статті 16-4 Закону № 2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

75. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частина 9 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

76. Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначений «Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975).

77. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" (пункту 2 Порядку № 975).

78. У разі встановлення інвалідності днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

79. Згідно підпунктів 1, 2, 3 пункту 2 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується:

- 1) військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення інвалідності III групи;

- 2) військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, у розмірі: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення інвалідності III групи;

- 3) військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов`язаному чи резервісту під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві, у розмірі: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у разі встановлення інвалідності III групи.

80. «Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» затверджене наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564 (далі - Наказ № 564).

81. Згідно пункту 2 Наказу № 564 з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов`язана:

- приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статтею 21-4 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов`язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов`язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України;

- приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

82. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності мають:

- військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ними під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби (перша частина речення пункту 4 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII;

- особи, яким встановлена інвалідність після їх звільнення з військової служби внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ними під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби (друга частина речення пункту 4 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII;

- військовослужбовці строкової військової служби, військовозобов`язані або резервісти, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцям строкової військової служби, військовозобов`язаним або резервістам при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

83. Призначення одноразової грошової допомоги має заявницький характер.

84. Позивач подав заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із пораненням, що не відповідає підставі відмови у призначенні виплати та обґрунтуванню позову - призначення одноразової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності.

85. Призначення одноразової допомоги у зв`язку із пораненням передбачено пунктами 7, 8 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII, умовами такого призначення є те, що внаслідок поранням особа частково втратила працездатність без встановлення інвалідності, але не пізніше 3 місяців після звільнення з військової служби

86. Відповідач відмовив у призначенні допомоги з посиланням на пункт 6 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII, позивач обґрунтовує позовні вимоги пунктом 4 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII.

87. Пункти 4 та 6 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII визначають осіб, яким призначається одноразова грошова допомога в залежності від того, чи є особа у таких правовідносинах військовослужбовцем строкової служби, а саме:

- у разі, якщо особа не є військовослужбовцем строкової служби чи є особою якій встановлено інвалідність після звільнення з військової служби - застосовується пункт 4,

- у разі, якщо військовослужбовцю встановлена інвалідність, що настала внаслідок поранення, заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, застосовується пункт 6.

88. При цьому, друга частина речення пункту 4 містить умови, згідно яких особи, яким встановлена інвалідність після їх звільнення з військової служби внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ними під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги (друга частина речення пункту 4 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII.

89. З матеріалів справи судом встановлено, що позивач отримав поранення у 1985 році під час проходження строкової військової служби (дійсної служби), інвалідність ІІІ групи встановлена в грудні 2018 року та пов`язана із вказаною травмою. З заявою про призначення спірної виплати звернувся у грудні 2018 року.

90. У відповідності до статті 16-4 Закону № 2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

91. Подання зазначених у пункті 11 Порядку № 975 документів при зверненні за призначенням одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, є необхідною умовою для призначення такої допомоги та ґрунтується на необхідності перевірити відсутність обмежень, встановлених у статті 16-4 Закону № 2011-XII (зокрема, коли інвалідність є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю), за наявності яких особа позбавляється права на отримання такої допомоги.

92. Обов`язок перевірити, чи не настала інвалідність за обставин, перелік яких визначений у статті 16-4 Закону № 2011-XII, покладено на орган, що приймає рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

93. Отже, вимога Міністерства оборони України щодо необхідності подання військовослужбовцем, військовозобов`язаним чи резервістом, щодо якого вирішується питання про виплату одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, має легітимну мету, відповідає вимогам законності та не є свавільною.

94. Як свідчить зміст пункту 11 Порядку № 975, питання призначення одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, носить заявницький характер, тобто розглядається виключно за ініціативою заявника. Цим же пунктом Порядку встановлено, що про необхідність додання до заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, у тому числі, документа про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

95. Відсутність документів, визначених пункту 11 Порядку № 975, зокрема, про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), не встановлює обов`язку Міністерства оборони України для їх витребування та доведення (за відсутності таких документів), що позивач отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) при вчиненні кримінального чи адміністративного правопорушення, або у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, оскільки відповідна комісія Міністерства оборони України приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги виключно на підставі документів, які надійшли від обласного військового комісаріату.

96. Відповідальними за повноту та достовірність документів, визначених у пункті 11 Порядку № 975, є заявник та обласний військовий комісаріат за його місцем проживання.

97. З огляду на заявницький характер відносин між особою, яка звертається за призначенням одноразової грошової допомоги, та Міністерством оборони України, обов`язок довести зазначені обставини шляхом подання до комісії Міністерства оборони України достовірних документів про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) покладено на заявника. Такий документ не обов`язково повинен мати форму акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини, оскільки до уваги можуть бути взяті інші достовірні документи.

98. Судова палата для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 10.04.2019 у справі № 822/220/18 відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах в частині визнання актів судово-медичного дослідження та витягів з протоколу військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, достатніми та належними доказами, у розумінні пункту 11 Порядку № 975, що свідчать про причини та обставини поранення (травми, контузії та захворювання) військовослужбовця, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25.05.2018 у справі № 729/426/17, від 21.08.2018 у справі № 295/13892/16-а, від 23.10.2018 у справі № 822/3005/17, від 11.12.2018 у справі № 740/1538/17, від 29.01.2019 у справі № 293/342/17, та у розвиток позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.10.2018 у справі № 265/7930/16-а, сформулювала наступний правовий висновок;

- документами, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, можуть бути лише достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем такого поранення;

- при цьому, неподання особою, яка звернулася за призначенням одноразової грошової допомоги, документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), не створює для Міністерства оборони України обов`язку щодо їх витребовування.

99. Таким чином, надані разом із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із пораненням документи, на підтвердження причин та обставин поранення, не містять відомостей про обставини поранення позивача, зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, у зв`язку із чим у відповідача бути відсутні підстави для призначення допомоги на підставі поданих документів.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

100. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

101. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022; Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168), Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправним та скасування протоколу засідання комісії в частині, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

3. Повне рішення складено 06.12.2019.

Суддя І.О. Верба