
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2019 р. № 400/2065/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження, за правилами спрощеного позовного провадження
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО", вул. Кірова, 159/1,Миколаїв,54007
до відповідача:Головне управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001
про:скасування податкового повідомлення-рішення від 05.03.2019 р. № 00014805005/38694122,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Н-Авто» (далі – позивач) звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області ( далі – відповідач) про скасування податкового-повідомлення рішення ГУ ДФС у Миколаївській області від 05.03.2019 р. № 00014805005/38694122.
Ухвалою суду від 12.07.2019 р. провадження по справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що дії відповідача з проведення камеральної перевірки суперечать нормам Податкового кодексу України (далі - ПК України) і є протиправними. Проведена перевірка не створює правових наслідків у вигляді податкового повідомлення-рішення від 05.03.2019 р. № 00014805005/38694122.
05.08.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволені адміністративного позову, та вважає що податкове-повідомлення рішення є обґрунтованим та прийнятим відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд-
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Н-Авто» зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість відповідно до витягу №1414024500026 реєстру платників податку на додану вартість.
На позивача поширюються вимоги ст.201 ПК України щодо обов`язку реєстрації податкових накладних в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
08.01.2019 року відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в ЄРПН за лютий – березень 2017 року.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт №89/14-29-50-05-06/38694122 від 08.01.2019 року, яким встановлено порушення п.201.10 ст.201 розділу V ПК України, а саме: порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних.
05.03.2019 року на підставі акта перевірки відповідачем було прийняте податкове-повідомлення рішення №00014805005/38694122, яким до позивача застосовано штрафні санкції, загальна сума яких становить 37 447,00 коп.
Позивач вважає висновки відповідача необгрунтованими, а оскаржуване податкове-повідомлення рішення прийняте всупереч нормам чинного законодавства, що стало підставою для звернення його до суду.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так,пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Згідно з положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.
Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
У справі, що розглядається, суди встановили, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), містять код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
При цьому, підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Порядок проведення камеральної перевірки, в свою чергу, безпосередньо встановлено статтею 76 Податкового кодексу України, пунктами 76.1 та 76.2 якої, передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 ПК України.
01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема щодо контрольно-перевірочної роботи.
Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України доповнено другим абзацом відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Аналіз зазначеної норми ПК України свідчить, що на момент проведення перевірки предметом камеральної перевірки окрім питань правильності оформлення податкових декларацій можуть бути і інші питання такі як своєчасність реєстрації податкових накладних.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо недоведеності складу податкового правопорушення, суд виходить із наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлено, що згідно ІС «Єдиний державний реєстр податкових накладних» за лютий, березень 2017 року позивачем зареєстровані податкові накладні з порушенням граничного строку встановленого законом, а саме:
1.Податкова накладна №202 від 22.02.2017р. зареєстрована 13.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 29 днів;
2.Податкова накладна №277 від 28.03.2017р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
3.Податкова накладна №310 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
4.Податкова накладна №314 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
5.Податкова накладна №320 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
6.Податкова накладна №330 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
7.Податкова накладна №336 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
8.Податкова накладна №294 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
9.Податкова накладна №344 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
10.Податкова накладна №329 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
11.Податкова накладна №334 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
12.Податкова накладна №323 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
13.Податкова накладна №271 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
14.Податкова накладна №278 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
15.Податкова накладна №280 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
16.Податкова накладна №281 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
17.Податкова накладна №284 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
18.Податкова накладна №291 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
19.Податкова накладна №285 від 28.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
20.Податкова накладна №295 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
21.Податкова накладна №293 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
22.Податкова накладна №297 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
23.Податкова накладна №298 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
24.Податкова накладна №305 від 29.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
25.Податкова накладна №308 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
26.Податкова накладна №309 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
27.Податкова накладна №311 від 30.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
28.Податкова накладна №331 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
29.Податкова накладна №333 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
30.Податкова накладна №335 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
31.Податкова накладна №338 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
32.Податкова накладна №332 від 31.03.2017 р. зареєстрована 20.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 5 днів;
33.Податкова накладна №56 від 06.03.2017 р. зареєстрована 07.04.2017 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 7 днів;
Таким чином, доводи позивача про невідповідність дій відповідача з проведення камеральної перевірки нормам ПК України не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. При цьому, суд враховує, що позивач не заперечив сам факт порушення граничних строків реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування в ЄРПН.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення. З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Н-Авто» (вул. Кірова, 159/1, Миколаїв,54007, код ЄДРПОУ 38694122) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 39394277) про скасування податкового-повідомлення рішення ГУ ДФС у Миколаївській області від 05.03.2019 р. № 00014805005/38694122, відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар