Рішення № 85996778, 30.09.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
400/1760/19
Номер документу
85996778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2019 р. № 400/1760/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:Дочірнього підприємства "САНТА-ПЕТРІВКА", вул. Василя Бондаренка, 38, Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135 до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв, 54001 про:скасування наказу від 03.06.2019 р. № 1209,Дочірнє підприємство «Санта-Петрівка» (далі- позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі- відповідач) про скасування наказу №1209 від 03.06.2019 року .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що для проведення перевірки відсутні юридичні підстави, отже видання оскаржуваного наказу було протиправним.

Ухвалою суду від 14.06.2019 року судом відкрито провадження по справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

22.07.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволені позову в повному обсязі.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому проваджені.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд-

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2019 року начальником Головного управління ДФС було видано наказ №1209 (далі – наказ) про проведення фактичної перевірки з 07 червня 2019 року тривалістю 10 діб, (за адресою вул. Василя Бондаренка, 38,Петрівка,Миколаївський район, Миколаївська область,57135) з метою дотримання позивачем норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів за період діяльності з 01.06.2016 року до закінчення перевірки.

07.06.2019 відповідачем видані направлення на перевірку позивача №1730/14-29-01-04-36 головному державному ревізор-інспектору Шелесту А.О., №1731/14-29-01-04-36 головному державного ревізор-інспектору Єфимчуку О.С., №1732/14-29-01-04-36 головному державному ревізор-інспектору Чарушникову А.В.

07 червня 2019 року позивачем було отримано посвідчену копію наказу, в якому правовою підставою вказаний підпункт 80.2.2 пункту 80.2 ст.80 Податкового кодексу України ( далі – ПК України), вказаний пункт дозволяє проведення фактичної перевірки у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Позивачем було відмовлено у допуску відповідача до проведення фактичної перевірки за відсутності правових підстав, оскільки відповідач не лише не навів в наказі будь-яких фактичних підстав для призначення та проведення перевірки позивача, але й навіть не навів хоча б загального посилання на зміст підпункту 80.2.2 пункту 80.2 ст.80 ПК України, а заначена підстава яка вказана в наказі «з метою дотримання позивачем норм законодавства» навіть не передбачена ПК України як підстава для проведення фактичної перевірки.

За наслідками відмови в допуску відповідача до проведення перевірки, працівниками контролюючого органу було складено Акт про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення фактичної перевірки №721/14-29-14-06/32614806 від 07.06.2019 року.

Вважаючи видання Наказу протиправним позивач звернувся до суду та просить його скасувати.

Відповідач повністю не погоджується з позовної заявою та стверджує, що у контролюючого органу були наявні підстави для проведення фактичної перевірки визначені ПК України та прийняття оскаржуваного наказу здійснювалось відповідно до норм діючого законодавства, а відмова від допуску до проведення фактичної перевірки була протиправною, оскільки були відсутні підстави для відмови в допускі до проведення перевірки визначені абз.5 пункту 81.1 ст.81 ПК України, а на інших підставах відмова не допускається.

Податковим законодавством встановлено, що податкові органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (підпункт 20.1.4. пункту 20.1 ст.20 ПК України).

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПУ України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки-цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно вимог пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки визначений ПК України.

Так, згідно вимог пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Пунктом 80.5 ПК України передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Разом з тим, відповідно до вимог п.81.1 ПК України, наказ на проведення перевірки повинен містити, окрім іншого, підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом.

Суд вбачає, що у наказі №1209 від 03.06.2019 відсутні будь-які підстави для призначення фактичної перевірки позивача. У цьому наказі є лише посилання на підпункт 80.2.2 пункт 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.

Посилання у наказі на конкретні статті Кодексу не є само по собі підставою для призначення фактичної перевірки конкретному платнику.

Підстава для призначення перевірки - це реальні події, обставини, з настанням яких законодавець пов`язує у контролюючого органу виникнення права на призначення фактичної перевірки.

У підпункті 80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України перелічені такі конкретні події:

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Проте оскаржуваний наказ не містить жодних посилань на отримання податковим органом будь-якої інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Відсутність конкретних підстав для призначення перевірки позбавляє платника податків можливості визначитися щодо законності підстав її призначення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що наказ №1209 від 03.06.2019 про призначення фактичної перевірки позивача не відповідає вимогам п.81.1 ст.81 ПК України.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та підлягають поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Дочірнього підприємства «Санта-Петрівка» (вул. Василя Бондаренка, 38, Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, ідентифікаційний код 32614806) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) про скасування наказу, задовольнити.

2.Скасувати наказ Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) від 03 червня 2019 року №1209 про проведення фактичної перевірки Дочірнього підприємства «Санта-Петрівка» (вул. Василя Бондаренка, 38, Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, ідентифікаційний код 32614806).

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь Дочірнього підприємства «Санта-Петрівка» (вул. Василя Бондаренка, 38, Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, ідентифікаційний код 32614806) судовий збір в сумі 1921,00 сплачений 10.06.2019 платіжним дорученням №10162.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя В.С. Брагар