Рішення № 85891073, 13.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
1.380.2019.002248
Номер документу
85891073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002248

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2019 року

зал судових засідань № 3

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Козак О.М.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Шамборського А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01024, м.Київ, вул.Богомольця, буд.10, код ЄДРПОУ 00032684) (далі – відповідач-1, МВС України), Головного управління МВС України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 08592247) (далі – відповідач-2, ГУ МВС у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії МВС України щодо неприйняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», а також визнати протиправними дії МВС України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги, а також визнати протиправними дії МВС України щодо повернення матеріалів про призначення ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги;

- визнати протиправними дії ГУ МВС України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»;

- зобов`язати ГУ МВС України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності та належним чином підготувати (оформити) та подати до Міністерства Внутрішніх Справ України у встановлений законом строк висновок щодо виплати грошової допомоги та всі необхідні документи, передбачені Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, щодо призначення та виплати грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015;

- зобов`язати МВС України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», у розмірі 276150,00 грн. а також зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України здійснити нарахування (розрахунок) та виплату ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги у розмірі 276150,00 грн.;

- зобов`язати МВС України та ГУ МВС України у Львівській області надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв`язку з встановленням ОСОБА_1 28.11.2019 ІІІ-групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків в нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. На цій підставі позивач, відповідно до п.7 Порядку №850, звернувся до ГУ МВС України у Львівській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги та подав усі необхідні документи. Проте, Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом від 06.03.2019 вих. №15/2-908 повідомив Ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Львівській області про повернення без затвердження матеріалів на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та зазначив, що за вказаними матеріалами ДФСП направлено запит до ДДМР МВС України для перевірки відповідності актів розслідування нещасного випадку, що стався з ним, вимогам законодавства. Позивач зазначає, що на підставі листа 06.03.2019 вих. №15/2-908, ГУ МВС України у Львівській області листом від 14.03.2019 №111/31/01-2019 повернуло позивачу матеріали для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850. Позивач вважає, що відповідач-1 рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 всупереч п.п.9,14 Порядку №850 прийнято не було, а вказані матеріали були безпідставно повернуті до ГУ МВС України у Львівській області. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 13.05.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач-1 03.06.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що згідно з листом від 06.03.2019 №15/2-908 Департаментом фінансово-облікової політики Міністерства було повернуто без затвердження матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та повідомлено ліквідаційну комісію ГУМВС України у Львівській області, що за вказаними матеріалами Департаментом фінансово-облікової політики направлено запит до Департаменту державного майна та ресурсів Міністерства для перевірки відповідності актів розслідування нещасного випадку, що стався із ОСОБА_1 , вимогам законодавства. Департаментом державного майна та ресурсів за результатами розгляду документів складено висновок відділу державного нагляду за охороною праці Департаменту. Вказаним висновком встановлено, що матеріали розслідування нещасного випадку, що стався зі ОСОБА_1 29.05.2005, оформлені з порушенням вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що стались в органах і підрозділах системи МВС України, а саме: діагноз, зазначений в третьому абзаці пункту 3 (Обставини, за яких стався нещасний випадок (у тому числі поранення) акту за формою Н-5 від 12.04.2018 не співпадає з діагнозами, зазначеними в пункті 6 (Обставини, за яких стався нещасний випадок) і в пункті 9 (Діагноз за листком непрацездатності або довідкою лікувально-профілактичного закладу) акту за формою Н-1 №14 від 12.04.2018 не відповідає інформації, зазначеній в листі від 27.03.2018 №33/34-220 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області». Враховуючи викладене, керуючись пунктом 3.29 Порядку, акти за формами Н-5 від 12.04.2018 та Н-1 №14 від 12.04.2018 підлягають скасуванню.

Враховуючи встановлені обставини, Департаментом фінансово-облікової політики МВС України у доповнення до листа Департаменту від 06.03.2019 №15/2-908 надіслано до відома та використання в роботі висновок Департаменту державного майна та ресурсів МВС України від 16.04.2019. Зазначає, що на теперішній час до Міністерства внутрішніх справ України від ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області інформація та будь-які матеріали стосовно ОСОБА_1 не надходили.

З огляду на наведене матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , надіслані ліквідаційною комісією до Міністерства, не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції». У зв`язку із зазначеним, МВС України було повернуто матеріали про призначення грошової допомоги ОСОБА_1 для проведення повторного розслідування вищезазначеного нещасного випадку та приведення у відповідність вимогам чинного законодавства. Підсумовуючи наведене, відповідач-1 вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставні та необґрунтовані, а тому у задоволенні таких необхідно відмовити повністю.

Позивач 07.06.2019 подав до суду відповідь на відзив, зміст якого ідентичний змісту позовної заяви. Додатково зазначає, що відповідач-1 робить хибний висновок про те, що відповідно до п. 3.29 Порядку, акти за формами Н-5 від 12.04.2018 та Н-1 №14 від 12.04.2018 підлягають скасуванню. Позивач зазначає, що єдиним законним та правильним рішенням, яке могло бути прийняте відповідачем-1 за результатами розгляду поданих позивачем матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги, поданих відповідачем-2, могло бути лише рішення про призначення грошової допомоги. Вказує на те, що жодної іншої альтернативи в даному випадку не існує, що підтверджується ст.23 Закону України «Про міліцію» та затвердженим постановою Кабінету Міністрів України Порядком від 21.10.2015 №850.

Відповідач 2 - Головне управління МВС України у Львівській області заяву про визнання позову чи відзив на позовну заяву до суду не надав.

Ухвалою від 05.08.2019 суд задовольнив клопотання представника позивача про виклик свідка ОСОБА_1 .

Ухвалою від 05.08.2019 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою від 21.08.2019 суд задовольнив клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про проведення судового засідання у режимі відеоконференції.

Ухвалою від 05.11.2019 зупинено провадження у справі №1.380.2019.002248 до вирішення заяви про відвід.

Ухвалою суду від 08.11.2019 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Кузана Р.І. у справі №1.380.2019.002248 - відмовлено повністю.

Ухвалою від 08.11.2019 поновлено провадження у справі.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просили суд позов задовольнити повністю.

Відповідачі участі повноважних представників в судовому засіданні не забезпечили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі їх представників до суду не надходило.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 у період з 03.12.2002 по 05.04.2018 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_2 та послужним списком №М-065089, які наявні в матеріалах справи. (а.с.45-54)

28.11.2018 ОСОБА_1 . Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи встановлено третю групу інвалідності до 01.12.2019 внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА №845018, випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (підстава: акт огляду МСЕК №1923).

Крім цього, ОСОБА_1 встановлено 50% втрати працездатності, що підтверджується довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії 12ААА №002228 від 28.11.2018 (підстава: акт огляду МСЕК №1923).

10.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області з заявою (рапортом) про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що Львівським обласним МСЕК йому встановлена третя група інвалідності та 50% втрати працездатності внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків.

До вказаної заяви позивачем долучено ряд необхідних документів, а саме: довідку МСЕК про втрату працездатності, копію виписки МСЕК про групу інвалідності, копію постанови ВЛК, копію висновку службового розслідування, копії актів Н-1 і Н-5, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію рахунку, копію рішення ЛОАС від 15.05.2018 №813/1409/18, витяг з наказу (а.с.17).

06.03.2019 Департаментом фінансово-облікової політики МВС України листом №15/2-908 повернено ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області без затвердження матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та повідомлено, що за вказаними матеріалами ДФСП направлено запит до ДДМР МВС України для перевірки відповідності актів розслідування нещасного випадку, що стався з ним, вимогам законодавства.

Окрім цього повідомлено, що рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги буде прийнято після проведення вказаної перевірки, про що буде повідомлено додатково.

14.03.2019 член ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області Павлишин Л.К. листом №111/31/01-2019, відповідно до листа ДФОП МВС України від 06.03.2019 №15/2-908, повернув члену ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_2 .М. матеріали для призначення грошової допомоги в разі встановлення інвалідності.

16.04.2019 начальником відділу державного нагляду за охороною праці Департаменту державного майна та ресурсів МВС складено висновок про результати розгляду матеріалів розслідування нещасного випадку, який стався 29.04.2005 з колишнім працівником ГУ МВС України у Львівській області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_1 , щодо відповідності вимогам Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 (далі – Порядок №1346).

Висновком встановлено, що матеріали розслідування вищевказаного нещасного випадку оформлені з порушенням вимог Порядку №1346, а саме: діагноз, зазначений в третьому абзаці пункту 3 (Обставини, за яких стався нещасний випадок (у тому числі поранення) акту за формою Н-5 від 12.04.2018 не співпадає з діагнозами, зазначеними в пункті 6 (Обставини, за яких стався нещасний випадок) і в пункті 9 (Діагноз за листком непрацездатності або довідкою лікувально-профілактичного закладу) акту за формою Н-1 №14 від 12.04.2018 та не відповідає інформації, зазначеній в листі від 27.03.2018 №33/34-220 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області». Враховуючи викладене, керуючись пунктом 3.29 Порядку №1346, акти за формами Н-5 від 12.04.2018 та Н-1 №14 від 12.04.2018 підлягають скасуванню. Листом Департаменту від 19.04.2019 №25/5-1349 ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області вказано про необхідність проведення повторного розслідування вищевказаного нещасного випадку.

19.04.2019 директор Департаменту державного майна та ресурсів МВС направив до Департаменту фінансово-облікової політики МВС відповідний висновок відділу державного нагляду за охороною праці Департаменту.

26.04.2019 Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом №15/2-1696 направив Ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області, у доповнення до листа ДФОП від 06.03.2019 №15/2-908 до відома та для використання в роботі копію висновку ДДМР МВС України від 16.04.2019.

03.05.2019 ГУМВС України у Львівській області листом №1759/05/13/24-2019 повернуто попередньо подані ОСОБА_1 матеріали, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності згідно із постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», котрі повернуто з Департаменту фінансово-облікової політики МВС України.

Одночасно повідомлено, що вищезазначені матеріали повернуто в зв`язку з проведенням перевірки відповідності актів розслідування нещасного випадку, що стався.

Проте, позивач, з посиланням на Закон України «Про міліцію» та Порядок від 21.10.2015 №850, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України, вважає що відмова у виплаті йому одноразової грошової допомоги є протиправною та такою, що порушує його законні права. Окрім цього, позивач вважає, що акт за формою Н-1 №41-2018 про нещасний випадок (у тому числі поранення), затверджений 12.04.2018 головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області Бакаєм Т.М. та акт за формою Н-5 розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 29.04.2005 близько 20:00 год., складеного 12.04.2018 на даний час не скасовані, а тому звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».

Водночас, п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Так, ст. 23 Закону України «Про міліцію» встановлювала, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (надалі - Порядок №850).

Підпунктом 2 пунктом 2 Порядку №850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з п.3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до п. 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акту розслідування нещасного випадку та акту, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Пунктом 8 Порядку №850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Відповідно до п.9 згаданого Порядку, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Аналіз зазначених норм Порядку №850 дає підстави суду для висновку, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією МВС України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов`язок з проведення окремих процедурних дій щодо оформлення відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС).

При цьому, саме лише подання позивачем передбачених п.7 Порядку №850 документів, на переконання суду, не свідчить про наявність в нього безумовного права на отримання одноразової грошової допомоги. В компетенції МВС України є аналіз та дослідження змісту таких документів. У разі виявлення невідповідності таких документів встановленій формі, а також суперечності чи неповноти наявної в них інформації щодо обставин отримання особою травми, каліцтва чи захворювання, ця обставина виключає можливість прийняття МВС України будь якого з рішень, чи то про виплату одноразової грошової допомоги чи про відмову у виплаті такої.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Департаментом фінансово-облікової політики МВС України листом №15/2-908 від 06.03.2019 повернено ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області без затвердження матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та повідомлено, що за вказаними матеріалами ДФСП направлено запит до ДДМР МВС України для перевірки відповідності актів розслідування нещасного випадку, що стався з ним, вимогам законодавства.

Департаментом державного майна та ресурсів організовано розгляд службою державного нагляду за охороною праці МВС України матеріалів розслідування нещасного випадку, що стався 29.04.2005 з колишнім працівником ГУ МВС України у Львівській області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_1 , для перевірки їх на відповідність вимогам законодавства.

За результатами розгляду складено відповідний висновок відділу державного нагляду за охороною праці Департаменту.

У висновку про результати розгляду матеріалів розслідування нещасного випадку, який стався 29.04.2005 з ОСОБА_1 , встановлено наступне: матеріали розслідування нещасного випадку оформлені з порушенням вимог Порядку №1346, а саме: діагноз, зазначений в третьому абзаці пункту 3 (Обставини, за яких стався нещасний випадок (у тому числі поранення) акту за формою Н-5 від 12.04.2018 не співпадає з діагнозами, зазначеними в пункті 6 (Обставини, за яких стався нещасний випадок) і в пункті 9 (Діагноз за листком непрацездатності або довідкою лікувально-профілактичного закладу) акту за формою Н-1 №14 від 12.04.2018 не відповідає інформації, зазначеній в листі від 27.03.2018 №33/34-220 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області». Враховуючи викладене, керуючись пунктом 3.29 Порядку №1346, акти за формами Н-5 від 12.04.2018 та Н-1 №14 від 12.04.2018 підлягають скасуванню.

Листом Департаменту від 19.04.2019 №25/5-1349 ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області вказано про необхідність проведення повторного розслідування вищевказаного нещасного випадку.

Відповідачем-1 у судовому засіданні повідомлено суд про те, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області проведено повторне розслідування нещасного випадку, що стався позивачем у 2005 році.

На підставі повторного розслідування ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області 04.10.2019 складено акт розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 29.04.2005 близько 20:00 год. форми Н-5*. Згідно з яким акти розслідування нещасного випадку, що стався 29.04.2005 із ОСОБА_1 від 12.04.2018 (форма Н-5) та акт №31-2018 затверджений 12.04.2018 (форма Н-1) - відмінено. За результатом розслідування складено акт №500-2019 від 01.11.2019 по формі Н-1*.

Позивачем даний факт не заперечується.

З огляду на наведене та з аналізу наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про те, що на момент подання позивачем матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги, які надіслані відповідачем-2, до МВС України, такі містили розбіжності та протиріччя, що у свою чергу робить їх такими, що не відповідають вимогам постанови КМУ від 21.10.2015 №850.

А тому, в МВС України були підстави для повернення матеріалів позивача для проведення повторного розслідування вищезазначеного нещасного випадку ОСОБА_3 та приведення їх у відповідність вимогам чинного законодавства.

З цих підстав, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дії МВС України щодо неприйняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги, а також щодо повернення матеріалів про призначення ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії ГУ МВС України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності суд зазначає наступне.

З аналізу зазначених норм Порядку №850 слідує, що на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов`язок з проведення окремих процедурних дій щодо оформлення відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення МВС України. Тобто, у разі прийняття МВС України рішення про виплату працівнику одноразової грошової допомоги, організацію його виконання проводить територіальний орган внутрішніх справ. У разі прийняття рішення про відмову у виплаті такої допомоги, документи повертаються заявнику.

В даному випадку судом встановлено, що жодного з рішень, передбачених Порядком № 850 МВС України відносно позивача прийнято не було. Подані ОСОБА_1 документи про призначення одноразової грошової допомоги повертались до ГУМВС України у Львівській області для проведення повторного розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 29.04.2005. Відтак, підстав для повернення таких документів позивачу у відповідача-2 не було.

З цих підстав, суд вважає, що дії ГУ МВС України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» слід визнати протиправними.

Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язати ГУ МВС України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності.

Щодо позовних вимог зобов`язати ГУ МВС України у Львівській області належним чином підготувати (оформити) та подати до МВС України у встановлений законом строк висновок щодо виплати грошової допомоги та всі необхідні документи, передбачені Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою КМУ №850 від 21.10.2015; зобов`язати МВС України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків у розмірі 276150,00 грн., а також зобов`язати МВС України здійснити нарахування (розрахунок) та виплату ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що у задоволенні таких необхідно відмовити, оскільки рішення за результатами повторного розгляду заяви позивача про виплату грошової допомоги у зв`язку із встановленням позивачу ІІІ-ої групи інвалідності, ще не приймалось, а відтак такі вимоги є передчасними.

Щодо зобов`язання МВС України та ГУ МВС України у Львівській області надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст.382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, положеннями вказаної норм закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт. У суду відсутні підстави вважати, що відповідач 2 буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.

Проаналізувавши обставини справи, суд вважає, що відсутні достатні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі позивачу не відшкодовуються, оскільки позивач звільнений від сплати такого.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 25.11.2019.

Суддя Р.І. Кузан