Рішення № 85854996, 13.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2019
Номер справи
1.380.2019.002151
Номер документу
85854996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002151

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.,

секретар судового засідання Тур Т.О.,

за участі представників:

позивача Хамуляка О.Б. ,

відповідача Чабана О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (а.с.83) просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надсилання позивачу квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття та реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №165 від 26.12.2018 року на загальну суму 9764022,96 грн, в т.ч. ПДВ - 1627337,16 грн, протягом операційного дня - 15.01.2019 року;

- зобов`язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №165 від 26.12.2018 року, подану Приватним акціонерним товариством «Львівський електроламповий завод «Іскра», датою її фактичного подання.

Посилається на те, що 15.01.2019 року позивач надіслав для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №165 від 26.12.2018 року на загальну суму 9764022,96 грн, в т.ч. ПДВ - 1627337,16 грн, що підтверджується повідомленням про надсилання звітності. Втім, з невідомих причин та всупереч вимогам Податкового кодексу України квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, впродовж операційного дня йому не була направлена відповідачем. З посиланням на положення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України та Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, зазначив, що податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації. Товариство надіслало податкову накладну в електронній формі на реєстрацію в ЄРПН 15.01.2019 року впродовж встановленого законодавством операційного дня, відтак його провини, що реєстрація податкової накладної не відбулася чи відбувалася пізніше немає. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та відповіді на відзив, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що датою та часом надіслання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН. У зв`язку із цим, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій посилається на те, що ПрАТ «Львівський електроламповий завод «Іскра» здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення M.E.DOC 11.01.008. При направленні податкових документів через вказану вище програму остання автоматично формує в електронному вигляді повідомлення, що підтверджує здійснення відправлення. На підтвердження факту надсилання податкової накладної №165 від 26.12.2018 року позивач долучив до матеріалів справи відповідне повідомлення та вказав, що є всі підстави для зобов`язання відповідача зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №165 від 26.12.2018 року датою її подання, а саме - 15.01.2019 року.

Ухвалою судді від 20.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді від 03.10.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Приватне акціонерне товариство «Львівський електроламповий завод «Іскра» (місцезнаходження: вул.Вулецька, 14, м.Львів, 79066; код ЄДРПОУ: 00214244) зареєстроване як юридична особа 31.01.1994 року. Основним видом економічної діяльності вказаного підприємства є виробництво електричного освітлювального устаткування.

15.01.2019 року позивач, протягом операційного дня, надіслав для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №165 від 26.12.2018 року на загальну суму 9764022,96 грн, в т.ч. ПДВ - 1627337,16 грн.

Відповідачем, в свою чергу, не надіслано позивачу квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації спірної податкової накладної. Згідно повідомлення про відправлення в графі «статус відправлення» значиться «в дорозі».

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Правове регулювання порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН встановлено нормами ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).

Відповідно до абз.1 п.201.10 ст.201 ПК України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п`ятий цього пункту).

Згідно з абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено абз.17 п.201.10 ст.201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних. Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї.

Так, згідно з положеннями п.п.2, 8 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1246, після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно п.п.12-14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

В Порядку №1246 не міститься визначення поняття «реєстрація податкової накладної». Натомість, за визначенням підп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Зазначені висновки суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 12.07.2019 року у справі №0940/1600/18.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами господарювання та ДФС визначено Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 (далі - Порядок №557).

Відповідно до п.п.8, 9, 11 вказаного Порядку, у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція (електронне повідомлення, що формується у затвердженому в установленому законодавством порядку форматі (стандарті) програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання електронного документа в момент його отримання) надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Операційний день, згідно з положеннями п.2 Порядку №557, визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг.

При цьому, конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені.

На відміну від цього, п.3 Порядку №1246 встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20-ї години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях ст.201 ПК України як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до абз.13 п.201.10 ст.201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Текстове викладення цієї норми не дає підстав для її неоднозначного тлумачення безвідносно до змісту норм Порядку №577, як підзаконного акта, які не можуть застосовуватися з огляду на те, що колізія між нормами актів неоднакової юридичної сили вирішується на користь акта вищої юридичної сили.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.

Досліджуючи обставини направлення позивачем податкової накладної №165 від 26.12.2018 року для реєстрації її в ЄРПН, суд встановив факт надіслання позивачем цієї податкової накладної 15.01.2019 року, а також той факт, що до кінця операційного дня квитанція про прийняття або неприйняття податкової накладної товариству не надходила.

Крім того, як підтверджено матеріалами справи, позивач звертався з листом до постачальника та розробника спеціалізованого програмного забезпечення M.E.DOC 11.01.008 ТОВ «Бізнес Баланс» з питаннями: 1. Чи була надіслана податкова накладна №165 від 26.12.2018 року до ДФС? 2. Чи отримала ДФС податкову накладну та з роз`ясненням статусу «документ в дорозі»?

На вказаний запит постачальник спеціалізованого програмного забезпечення M.E.DOC 11.01.008 повідомив, що підтвердженням успішного формування та відправки документа є наявність вкладки «очікується доставка». Статус «документ в дорозі» створюється лише після формування та відправки документа. В оновленні M.E. DOC 11.01.009 відображення статусу в реєстрі первинних документів «в дорозі» змінене на «очікується доставка».

Враховуючи досліджені судом фактичні дані в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що обов`язком платника податку є своєчасне впродовж операційного дня направлення податкових накладних до ЄРПН. Чинне на момент реєстрації податкових накладних законодавство не передбачало будь-яких інших вимог до платника податку на додану вартість щодо вчинення ним додаткових дій після направлення податкових накладних до ЄРПН. Технічні питання роботи сервера Державної фіскальної служби України, пов`язані з реєстрацією податкових накладних в ЄРПН, знаходяться поза межами впливу платника податку, а відтак не можуть братися до уваги при вирішенні питання щодо виконання платником податку покладеного на нього обов`язку щодо реєстрації податкової накладної.

Більше того, в силу імперативних приписів абз.13 п.201.10 ст.201 ПК України, ненадіслання контролюючим органом протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, має наслідком її реєстрацію в ЄРПН.

Отже, оскільки позивач належним чином виконав обов`язок щодо надіслання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної №165 від 26.12.2018 року, а квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, впродовж операційного дня йому не була направлена, то така податкова накладна відповідно до положень п.201.10 ст.201 ПК України вважається зареєстрованою в ЄРПН 15.01.2019 року.

Будь-яких доказів для спростування викладеного висновку, в т.ч. і щодо несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків, відповідачем при розгляді справи надано не було.

Згідно п.п.19, 20 Порядку №1246, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Враховуючи встановлені судом обставини щодо протиправної бездіяльності Державної фіскальної служби України щодо прийняття та реєстрації в ЄРПН податкової накладної №165 від 26.12.2018 року та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, необхідно зобов`язати відповідача зареєструвати подану ПрАТ «Львівський електроламповий завод «Іскра» податкову накладну №165 від 26.12.2018 року, що відповідно до п.19 Порядку №1246 має бути вчинено у день настання такої події як набрання законної сили даним судовим рішенням.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо прийняття та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №165 від 26.12.2018 року, поданої Приватним акціонерним товариством «Львівський електроламповий завод «Іскра» 15.01.2019 року.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №165 від 26.12.2018 року, подану Приватним акціонерним товариством «Львівський електроламповий завод «Іскра», датою її фактичного подання - 15.01.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: Львівська пл.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 39292197) на користь Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» (місцезнаходження: вул.Вулецька, 14, м.Львів, 79066; код ЄДРПОУ: 00214244) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 5763 (п`ять тисяч сімсот шістдесят три) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення суду буде складено до 25.11.2019 року.

Суддя Ланкевич А.З.

Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 22.11.2019 року.