
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа №377/758/19
Провадження №2/377/292/19
18 листопада 2019 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Теремецької Н.Ф., за участю секретарів судового засідання - Прядко Н.М., Маряхіної І.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Прокопенка О.П.,
представників відповідачів: Гарнаги П.А., Кучаєвої Т.В.,
представника третьої особи Бабак В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», третя особа Первинна профспілкова організація Чорнобильської АЕС, про зміну формулювання причини звільнення з роботи, -
УСТАНОВИВ:
02 жовтня 2019 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просить:
- визнати неправильним формулювання причини її звільнення з роботи з посади провідного інженера (з планування та звітності) ГУП ПЗУ/КС/Сектор планування та звітності за наказом № 123 ос від 29 серпня 2019 року «у зв`язку зі скороченням штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України»;
- змінити формулювання її звільнення з роботи, вказавши причину звільнення «За скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України».
Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що ОСОБА_1 на підставі наказу Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» № 123 ос від 29 серпня 2019 року, з 03 вересня 2019 року була звільнена з займаної посади провідного інженера (з планування та звітності) ГУП ПЗУ/КС/ сектор планування звітності, у зв`язку із скороченням штату працівників згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України. Підставою скорочення штату та її звільнення став наказ № 783 від 14 червня 2019 року «Про зміни в організації виробництва та праці», відповідно до якого на обґрунтування скорочення штату працівників було зазначено: необхідність подальшого супроводу робіт на етапі введення в експлуатацію НБК, контролю за виконанням Підрядником своїх зобов`язань за Контрактом НБК протягом гарантійного періоду (12 місяців), завершення виконання зобов`язань ДСП ЧАЕС за рештою Контрактів ПЗУ, а також враховуючи продовження терміну дії договору Консультант/Клієнт про надання послуг з управління проектами ПЗУ до завершення гарантійного періоду. На підставі цього наказу були внесені зміни до штатного розпису ГУП ПЗУ, та після їх затвердження її посада потрапила під скорочення. Проте, з формулюванням причини її звільнення вона не згодна, оскільки вважає, що у неї є всі підстави вимагати проведення її звільнення з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації згідно із ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Таким чином, підставою скорочення штатів, внаслідок якого позивач потрапила під звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України, стало закінчення виконання певного обсягу робіт, пов`язаних з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. Згідно записів у трудовій книжці позивача, вона з 17 жовтня 1990 року була прийнята на роботу на Чорнобильську АЕС в реакторний цех на посаду інженера з організації і нормування праці 2-ї категорії, і з того періоду часу постійно працювала на ЧАЕС по 17 травня 2002 року, коли була звільнена в порядку переведення в АЕК «Київенерго» за п. 5 ст. 36 КЗпП України. 30 вересня 2004 року вона була звільнена з роботи у АЕК «Київенерго» за п. 5 ст. 36 КЗпП України у зв`язку з переведенням на ДСП «Чорнобильська АЕС». На підставі наказу № 33 л/с від 06.10.2004 року її було прийнято на роботу до ДСП «Чорнобильська АЕС» на посаду провідного інженера (по плануванню і звітності) в групу управління проектом Плану здійснення заходів в порядку переведення з АЕК «Київенерго», на якій вона постійно працювала до моменту звільнення з роботи за наказом № 123 ос від 29.08.2019 року у зв`язку із скороченням штату працівників згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України 03.09.2019 року. Отже, на день дострокового зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, 15 грудня 2000 року, та на момент її звільнення з роботи у зв`язку із скороченням штату працівників згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України 03.09.2019 року, вона працювала на Чорнобильській АЕС та була штатним працівником підприємства, що дає їй право на гарантії та пільги, передбачені Законом України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Таким чином, керуючись ч. 3 ст. 235 КЗпП України, позивач вважає, що у неї є всі підстави визнати формулювання причини її звільнення з роботи такою, що не відповідає чинному законодавству, змінити і вказати причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства з посиланням на відповідну статтю закону.
Ухвалою судді від 04 жовтня 2019 року було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження та призначено судове засідання з викликом учасників справи. Цією ухвалою залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, Первинну профспілкову організацію Чорнобильської АЕС.
24 жовтня 2019 року до канцелярії суду представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки наведені в позовній заяві обставини та правові підстави позову є хибними, не обґрунтованими та такими, що не відповідають нормам законодавства. Аналіз ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» свідчить про те, що держава забезпечує соціальні гарантії працівникам Чорнобильської АЕС за умови їх працевлаштування на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільнення з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. Термін «вивільнення працівників» вживається у розділі ІІІ-А КЗпП України «Забезпечення зайнятості вивільнюваних працівників», за змістом якого вивільнення працівників - це поняття, яке може застосовуватися лише щодо припинення трудового договору за підставою, зазначеною у п. 1 ст. 40 КЗпП України. Таким чином, для формулювання причини припинення трудового договору «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України» законодавець визначає обов`язкову передумову - виникнення таких трудових правовідносин мало відбутися до 15 грудня 2000 року, а припинення - з підстав, визначених у п. 1 ст. 40 КЗпП України. Позивач перебувала з ДСП «Чорнобильська АЕС» в трудових правовідносинах двічі. Згідно наказу № 419 л/с від 15.10.1990 року позивач з 17.10.1990 року була прийнята на роботу на Чорнобильську АЕС на посаду інженера з організації і нормування праці 2-ї категорії реакторного цеху і безперервно працювала на різних посадах до 17.05.2002 року, коли була звільнена в порядку переведення за п. 5 ст. 36 КЗпП України. Якщо б припинення трудового договору з позивачем у цей час відбулось з підстав, визначених у п. 1 ст. 40 КЗпП України, то запис в трудовій книжці був з обов`язковим зазначенням «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України». Вдруге позивач була працевлаштована на ДСП «Чорнобильська АЕС» 06.10.2004 року, а тому положення ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» на неї розповсюджуватись не можуть.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на те, що позивач 3 вересня 2019 року звільнена з займаної посади провідного інженера ( з планування та звітності) ГУП ПЗУ /КС/ сектору планування та звітності ДСП ЧАЕС у зв`язку із скороченням штату працівників згідно з п.1 ст.40 КЗпП України. Проте, вона не згодна з формулюванням причини її звільнення, яка зазначена у наказі про звільнення та у відповідному запису в її трудовій книжці. Враховуючи, що позивач працювала на ДСП ЧАЕС в період з 17.10.1990 року по 17.05. 2002 року та з 06.10.2004 року по 03.09. 2019 року, і на день дострокового зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, 15 грудня 2000 року, вона була штатним працівником підприємства, а підставою для її звільнення з роботи 03.09.2019 року за п.1 ст.40 КЗпП України стало закінчення виконання певного обсягу робіт, пов`язаних з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, то вона має право на отримання гарантій та пільг, передбачених Законом України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Виходячи з викладеного, є всі підстави вимагати зміни формулювання причини її звільнення з роботи з зазначенням додатково, що воно відбулося у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.
Представники відповідача в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» мають право на соціальні гарантії працівники ЧАЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. Згідно з записами в трудовій книжці позивача вона дійсно працевлаштувалася на роботу до 15 грудня 2000 року, але була звільнена з роботи 17 травня 2002 року, вдруге вона працевлаштувалася на ДСП ЧАЕС з 06 жовтня 2004 року, тому дія ст. 12 вказаного Закону на неї не поширюється, а відтак і відсутні підстави для формулювання причини припинення трудового договору «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п.1 ст.40 КЗпП України».
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги позивача не підтримала та пояснила суду, що 05 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до голови ППО ДСП ЧАЕС , в якій просила розглянути питання про її звільнення у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації штату працівників з 03 вересня 2019 року, за її присутності. Проте, враховуючи, що на розгляд до ППО ДСП ЧАЕС повинно було надійти подання про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 за п.1 ст.40 КЗпП України, то на засіданні ППО ДСП ЧАЕС 21 серпня 2019 року було постановлено не розглядати заяву ОСОБА_1 про її звільнення у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації штату працівників. На засіданні ППО ДСП ЧАЕС 28 серпня 2019 року було розглянуто подання на звільнення провідного інженера ГУП ПЗУ ОСОБА_1 та надано згоду на її звільнення більшістю голосів саме за п.1 ст.40 КЗпП України.
Вислухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , позивач у справі, з 17 жовтня 1990 року була прийнята на роботу на Чорнобильську АЕС в реакторний цех на посаду інженера з організації і нормування праці 2-ї .
17 травня 2002 року позивач була звільнена з ДСП «Чорнобильська АЕС» в порядку переведення в АЕК «Київенерго» за п.5 ст. 36 КЗпП України.
20 травня 2002 року позивач була прийнята на роботу у АЕК «Київенерго» на посаду заступника директора департаменту підготовки та супроводження інвестиційних проектів за переведенням з ДСП ЧАЕС.
30 вересня 2004 року позивач була звільнена з роботи у АЕК «Київенерго» за п.5 ст.36 КЗпП України у зв`язку з переведенням до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС».
Відповідно до наказу № 33 л/с від 06.10.2004 року ОСОБА_1 була прийнята на роботу на ДСП «Чорнобильська АЕС» на посаду провідного інженера (по плануванню і звітності) в групу управління проектом Плану здійснення заходів в порядку переведення з АЕК «Київенерго».
Зазначені обставини підтверджені копією трудової книжки серії НОМЕР_1 , яка долучена до матеріалів справи (а. с. 9 - 19).
Група управління проектом «План здійснення заходів на об`єкті «Укриття» була створена відповідно до наказу президента Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» № 104 від 24.03.1998 року «Про створення групи управління проектом» після підписання 20 листопада 1997 року між Україною та Європейським Банком реконструкції і розвитку Рамкової Угоди щодо діяльності Чорнобильського фонду «Укриття» та з метою надання допомоги Україні в перетворенні існуючого об`єкта «Укриття» в безпечну екологічну систему відповідно до «Плану здійснення заходів на об`єкті «Укриття», Чорнобильською АЕС і фірмою-консультантом, визначеною за результатами тендера. Завдання цієї групи полягає у виконанні проекту в терміни, обумовлені Угодою та затвердженим бюджетом проекту (а. с. 109).
Відповідно до п.1 наказу генерального директора ВП «Чорнобильська атомна електростанція» № 27 від 05.05.1998 року на виконання наказу НАЕК «Енергоатом» № 104 від 24.03.1998 року «Про створення групи управління проектом» створено в складі «Об`єкта «Укриття» самостійний структурний підрозділ «Група управління проектом ГУП із складу висококваліфікованих спеціалістів на період реалізації проекту «План здійснення заходів на об`єкті «Укриття»( а.с. 110).
Згідно з розділом 2 п. п. 2.1.1 - 2.2.5 Положення про групу управління проектом «План здійснення заходів на об`єкті «Укриття» (1П-ГУП ПЗУ), затвердженого 10.12.2013 року генеральним директором ДСП «Чорнобильська АЕС, основними завданнями ГУП ПЗУ є: здійснення стратегічного керівництва та контролю за реалізацією ПЗУ, включаючи всі технічні, регулюючі, фінансові та програмні аспекти (а. с. 112-132).
Основними завданнями ГУП ПЗУ, визначеними в Положенні про групу управління проектом «План здійснення заходів на об`єкті «Укриття», що затверджене 12.07.2019 року першим заступником генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС», зокрема є: планування і реалізація контрактів ПЗУ (за винятком контрактів, які реалізуються в рамках двосторонніх Проектів і майнового внеску України, за які відповідає Клієнт) відповідно до правил ЄБРР і стандартних положень та умов, що застосовуються до грантів з Чорнобильського фонду «Укриття», включаючи контроль коштів, які виділяються відповідно до укладених між Клієнтом і ЄБРР угод про грант для Проекту; оформлення запитів на виділення додаткового фінансування, складання запитів на розподіл і виплату коштів на адресу ЄБРР (п. 2.2); супровід робіт на етапі введення в експлуатацію НБК (п. 2.2.1) (а. с. 133-148).
Основні завдання та обов`язки провідного інженера (з планування та звітності) ГУП ПЗУ/КС/ сектор планування та звітності закріплені в посадовій інструкції провідного інженера (з плануванню та звітності) сектора планування та звітності відділу планування та контролю проекту комерційної служби групи управління проектом «План здійснення заходів на об`єкті Укриття» (33Д-ГУП ПЗУ), затвердженої 14.07.2014 року генеральним директором ДСП «Чорнобильська АЕС» (а. с. 95-108).
У зв`язку з необхідністю подальшого супроводу робіт на етапі введення в експлуатацію НБК, контролю за виконанням підрядником своїх зобов`язань за контрактом НБК протягом гарантійного періоду (12 місяців), завершення виконання зобов`язань ДСП ЧАЕС за рештою Контрактів ПЗУ, а також враховуючи продовження терміну дії договору Консультант/Клієнт про надання послуг з управління проектами ПЗУ до завершення гарантійного періоду першим заступником генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» було видано наказ № 783 від 14.06.2019 року «Про зміни в організації виробництва та праці. Відповідно до цього наказу було анульовано деякі завдання та функції, які виконувалися ГУП ПЗУ, та зобов`язано ГУП ПЗУ ОСОБА_4 в установленому порядку, спільно з ВУП розробити проект змін до штатного розпису ГУП ПЗУ і надати його на затвердження; подати до ВУП списки працівників, яким у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці необхідно вручити повідомлення про скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП України( при цьому дотримуватись переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці (ст. 42 КЗпП України). За змістом п.3.2 вказаного наказу у разі відмови працівників, посади яких скорочуються, від переведення на іншу запропоновану їм роботу, підготувати накази про звільнення таких працівників за пунктом 1 статті 40 КЗпП України, а за наявності підстав - за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям ЧАЕС з експлуатації (а. с. 38).
21 червня 2019 року першим заступником генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» на виконання п. 2.2 наказу від 14.06.2019 року № 783 «Про зміни в організації виробництва та праці» видано наказ № 76-ш/р, яким внесено зміни до штатного розпису групи управління проектом «План здійснення заходів на об`єкті «Укриття» з дати набуття чинності цим наказом (а. с. 149-151).
03 липня 2019 року ОСОБА_1 вручено попередження про скорочення її посади. Крім того, запропоновано переведення на одну із наявних вакантних посад, зокрема: старшого інспектора з контролю за виконанням доручень ВДЗ, на період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років ОСОБА_5 ; діловода ЦПРВ, на період відпустки на період догляду за дитиною до 3-х років ОСОБА_6 ( а.с. 20).
В додатках до попередження № 74 ОСОБА_1 зробила застереження про те, що пропоновані вакантні посади не відповідають її освіті, кваліфікації і досвіду роботи (а. с. 24).
05 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС. з заявою, в якій просила звільнити її за скороченням штату працівників з 03 вересня 2019 року без урахування 2-х місячного терміну з дня вручення попередження згідно з КЗпП України (п. 1 ст. 40) (а. с. 21).
Крім того, 05 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до голови ППО ДСП ЧАЕС, в якій просила розглянути питання про її звільнення у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації штату працівників з 03 вересня 2019 року, за її присутності (а. с. 28).
12 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС з заявою, в якій просила вирішити питання з формулюванням її звільнення в наказі № 87 ос від 08.08.2019 року та звільнити її у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації за скороченням штату працівників з 03 вересня 2019 року, згідно з її заявою від 06.08.2019 року (а. с. 23).
Листом в.о. генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» . № 3451/01090250-2019 від 15.08.2019 року, ОСОБА_1 повідомлено, що дія ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» на неї не поширюється, оскільки 17 травня 2002 року була звільнена з ДСП ЧАЕС, а працевлаштована вдруге з 06 жовтня 2004 року (а. с. 22).
Як зазначено у Витягу з протоколу засідання профспілкового комітету ЧАЕС № 07, 21.08.2019 року розглянуто питання про звільнення по п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку із достроковим зняттям ЧАЕС з експлуатації та постановлено не розглядати заяву ОСОБА_1 , так як буде подання на звільнення провідного інженера ГУП ПЗУ ОСОБА_1 (а. с. 29).
З подання в.о. генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» № 47-888 від 21.08.2019 року, адресованого голові ППО ДСП ЧАЕС, вбачається, що в зв`язку з неподанням ОСОБА_1 заяви на переведення на жодну з запропонованих посад, керуючись ст. 40, 42, 43 КЗпП України, в.о. генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» просив надати згоду на звільнення ОСОБА_1 за п. 1 ст. 40 КЗпП України (скорочення чисельності або штату працівників) (а. с. 32).
28 серпня 2019 року на засіданні профспілкового комітету ППО ЧАЕС було прийнято рішення про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 за п.1 ст.40 КЗпП України(скорочення чисельності або штату працівників) ( а.с. 33-37).
Як вбачається з копії трудової книжки, ОСОБА_1 звільнено 03 вересня 2019 року з роботи у зв`язку зі скороченням штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України, на підставі наказу № 123 ос від 29.08.2019 року( а.с. 19).
Вирішуючи спір відповідно до встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Підстави припинення трудового договору визначено у ст. 36 КЗпП України, якою передбачено, зокрема, що відповідно до п.4 розірвання трудового договору здійснюється з ініціативи власника або уповноваженого ним органу згідно із статтями 40, 41 цього Кодексу.
Як зазначено у п.1 ст.40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до п.2.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України, зареєстрованого в МЮУ 17.08.1993 року за №110, записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
За змістом п.2.29 вказаної Інструкції у разі розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органа у зв`язку із здійсненням заходів щодо вдосконалення організації управління промисловістю та іншими галузями народного господарства, крім підстав, передбачених чинним законодавством, робиться посилання на відповідне рішення Уряду України. Наприклад, у графі 3 записується «Звільнено за скороченням штатів (чисельності) працівників, п.1 ст.40 КЗпП України» і далі в дужках зазначається відповідна постанова Кабінету Міністрів України.
Слід зазначити, що Кодексом законів про працю України не передбачено таку підставу для розірвання трудового договору як скорочення штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.
Про вивільнення з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації зазначається в Законі України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» від 11.12.1998 № 309-XIV( далі Закон № 309-XIV).
Метою цього Закону є регулювання особливостей правовідносин під час подальшої експлуатації та дострокового зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС, а також особливостей оподаткування суб`єктів підприємницької діяльності, здійснення діяльності яких пов`язане з цим.
Термін «вивільнення працівників» вживається у розділі ІІІ-А Кодексу Законів про працю в Україні «Забезпечення зайнятості вивільнюваних працівників», за змістом якого вивільнення працівників - це припинення трудових правовідносин з працівниками за ініціативою власника або уповноваженого ним органу в разі змін в організації виробництва і праці. Із змісту глави III-А КЗпП можна зробити висновок про те, що вивільнення працівників - це категорія, яка може застосовуватися тільки щодо припинення трудового договору на підставі, зазначеній у п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Відповідно до ст.12 Закону № 309-XIV працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право на:
соціальне забезпечення та страхування на загальних засадах відповідно до законодавства;
працевлаштування самостійно або за сприяння державної служби зайнятості на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності у першочерговому порядку;
користування закладами охорони здоров`я за попереднім місцем роботи.
Держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо:
а) надання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку;
б) надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість;
г) надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз змісту вказаної статті свідчить про те, що додаткові гарантії встановлені працівникам, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року, тобто до моменту, коли відбулося остаточне зупинення третього, останнього з працюючих, енергоблоків Чорнобильської АЕС, відповідно до постанови КМУ «Про остаточне зупинення Чорнобильської АЕС» № 1747 від 29.11.2000 року, і вивільняються у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.
Оскільки статтею 12 Закону № 309-XIV передбачено надання соціальних гарантій, пільг та переваг працівникам Чорнобильської АЕС, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, то виникла необхідність для таких працівників, з якими був укладений трудовий договір до 15 грудня 2000 року і з якими він припиняється з підстав, визначених у п. 1 ст. 40 КЗпП України, формулювати причини припинення трудового договору «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України».
Таким чином, формулювання такої причини звільнення як припинення трудового договору «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України» пов`язано з наданням таким працівникам пільг та переваг, передбачених Законом № 309-XIV.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебувала з ДСП «Чорнобильська АЕС» в трудових правовідносинах двічі. Згідно наказу № 419 л/с від 15.10.1990 року позивач з 17.10.1990 року була прийнята на роботу на Чорнобильську АЕС на посаду інженера з організації і нормування праці 2-ї категорії реакторного цеху і безперервно працювала на різних посадах до 17.05.2002 року, коли була звільнення в порядку переведення за п. 5 ст. 36 КЗпП України. Вдруге позивач була працевлаштована на ДСП «Чорнобильська АЕС» 06.10.2004 року відповідно до наказу № 33 лс від 06.10.2004 року, тобто після того, як була остаточно зупинена Чорнобильська АЕС.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що положення ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» до неї не застосовуються, в зв`язку з чим відсутні підстави для зміни формулювання звільнення позивача з роботи із зазначенням причини - «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України».
Доводи представника позивача про те, що позивач була постійним працівником ДСП «ЧАЕС» станом на 15 грудня 2000 року, та підставою її звільнення з роботи згідно п.1 ст.40 КЗпП України стало закінчення нею виконання певного обсягу робіт, пов`язаних з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, тому вона має право на гарантії та пільги, передбачені Законом № 309-XIV, а відтак повинна бути звільнена з роботи «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України», не ґрунтуються на положеннях закону.
Так, зміст статті 12 Закону № 309-XIV свідчить про те, що законодавець визначає обов`язкову передумову для забезпечення соціальних гарантій працівникам Чорнобильської АЕС і відповідно формулювання причини звільнення з роботи «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України», - виникнення таких трудових правовідносин мало відбутися до 15 грудня 2000 року, а припинення - з підстав, визначених у п. 1 ст. 40 КЗпП України. Позивач перебувала з ДСП «Чорнобильська АЕС» в трудових правовідносинах двічі: в період з 17.10.1990 по 17.05.2002 року та з 06.10.2004 року по 03.09.2019 року, тобто після 15 грудня 2000 року вона була звільнена з роботи в зв`язку з переведенням на інше підприємство та прийнята на роботу на ДСП ЧАЕС знову 06.10.2004 року в порядку переведення з іншого підприємства. Тому звільнення позивача з роботи в зв`язку закінчення нею виконання певного обсягу робіт, пов`язаних з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, за таких обставин не тягне за собою формулювання причини звільнення «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України».
Посилання представника позивача на п.3.29 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, відповідно до якого необхідно внести відповідний запис в трудову книжку про причину звільнення позивача «за скороченням штату у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, п. 1 ст. 40 КЗпП України» з посиланням на постанову КМУ від 13.09.2005 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», суд до уваги не приймає, оскільки вказана постанова була прийнята на виконання пункту «г» частини другої статті 12 Закону № 309-XIV, і якою визначено розмір та порядок призначення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС. Таким чином, цією постановою не передбачені заходи, з якими пов`язане звільнення працівників ДСП ЧАЕС .
За таких обставин позов є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні не встановлено підстав для зміни формулювання причини звільнення ОСОБА_1 з роботи на ДСП ЧАЕС з посади провідного інженера (з планування та звітності) ГУП ПЗУ/КС/Сектор планування та звітності за наказом № 123 ос від 29 серпня 2019 року. Формулювання причини звільнення позивача з роботи 03 вересня 2019 року у зв`язку зі скороченням штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України, відповідно до наказу по Державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильська АЕС» № 123 ос від 29.08.2019 року здійснено у точній відповідності з діючим законодавством.
Виходячи з викладеного, у задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258- 259, 263-265 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», код ЄДРПОУ 14310862, юридична адреса: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ї Гвардійської дивізії, 7/1.
Третя особа - Первинна профспілкова організація Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», код ЄДРПОУ 25302972, юридична адреса: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ї Гвардійської дивізії, 7/1.
Повне рішення складено 23 листопада 2019 року.
Суддя Н. Ф. Теремецька