Постанова № 8579313, 09.03.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2010
Номер справи
2а-13854/09/0470
Номер документу
8579313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2010 року справа № 2а-13854/09/0470

м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барабаш М.В.,

при секретарі Шенкунісі А.О.,

за участю:

представника відповідача Нікулиці Л.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства „Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство „Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (далі позивач) звернулося до адміністративного суду з позовною заявою до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції (далі відповідач), в якій просить: скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000851530/0/18369 від 23.04.2009 р.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним: оскаржуване рішення відповідача прийнято без врахування норм Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасності сплати заробітної плати” № 2103-IV від 21.10.2004 р., оскільки позивачем в першу чергу погашалася заборгованість з виплати заробітної плати працівникам. відповідачем шляхом перекидання платежів за поточний період на погашення податкових зобовязань минулих періодів штучно створюється податковий борг по поточним зобовязанням. Відповідачем не враховано норми постанови Кабінету Міністрів України №193 від 05.03.2009 р., в якій передбачений порядок перерахування субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих періодів з різниці в тарифах на послуги з водопостачання і водовідведення, що постачалися населенню. Субвенції з бюджету по відшкодуванню пільг позивач отримує лише після 25 числа місяця, наступного за звітним, що призводить до нестачі обігових коштів. Представник позивача до судового засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Представник відповідача у судовому засіданні просила суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування своєї позиції представник відповідача надала суду письмові заперечення, в яких зазначила, що відповідачем було проведено перевірку позивача з питань своєчасності внесення до бюджету збору за спеціальне використання водних ресурсів за період з 19.11.2008 р. по 08.04.2009 р. Перевіркою встановлено, що позивачем 28.10.2008 р. подано до відповідача розрахунок збору за спеціальне використання водних ресурсів за 3 квартал 2008 р., яким позивач самостійно нарахував до сплати зобовязання в сумі 63160,00 грн. зі строком сплати до 19.11.2008 р.; 14.01.2009 р. позивачем було подано до відповідача розрахунок збору за спеціальне використання водних ресурсів за 4 квартал 2008 р., яким позивач самостійно нарахував до сплати зобовязання в сумі 41623,77 грн. зі строком сплати до 19.02.2009 р. Зазначені зобовязання є узгодженими. Зобовязання в сумі 52590,82 грн. були сплачені позивачем з затримкою до 90 календарних днів, що є підставою для нарахування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі Закон № 2181). На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 10518,16 грн.

Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представника відповідача, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку платників податків в Нікопольській обєднаній державній податковій інспекції, якою проведено перевірку позивача з питань своєчасності внесення до бюджету земельного податку та збору за спеціальне використання водних ресурсів.

За наслідками перевірки 08.04.2009 р відповідачем складено Акт № 584/153.03341339, яким встановлені порушення п. 14 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1494 від 16.08.1999 р. (далі Порядок № 1494) та п.п. 7.6. п.7 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Мінфіну України, Мінекономіки України, Мінекобезпеки України, ДПА України № 231/539/118/219 від 01.10.1999 р., п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 в частині несвоєчасної сплати позивачем збору за спеціальне використання водних ресурсів за ІІІ квартал 2008 р. та за ІV квартал 2008 р.

На підставі зазначеного акту відповідачем 23.04.2009 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000851530/0/18369, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10518,16 грн.

Позивачем оскаржене зазначене податкове повідомлення-рішення в порядку апеляційного узгодження до відповідача, Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області, Державної податкової адміністрації України, рішеннями яких скарги позивача залишені без змін.

Спірні правовідносини між сторонами регулюються Законом № 2181, Порядком № 1494 та Інструкцією про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне водокористування в частині використання води, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.1999 р. N 231/539/118/219, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.10.1999 р. за N 711/4004 (в редакції наказу Міністерства фінансів N 1464/768/831/638 від 09.12.2008), (далі Інструкція № 231)

Відповідно до розділу VII Інструкції № 231 платники складають та подають до органів державної податкової служби податкові розрахунки зборів за спеціальне водокористування в частині використання води за формами, встановленими Державною податковою адміністрацією України, відповідно до підпункту “ї” підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону № 2181.

Як заначено в п.п. б) п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пунками 14 та 14-1 Порядку № 1494 визначено, що збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту обчислюється платниками самостійно. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.

У відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону № 2181 передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Як було встановлено в акті перевірки позивач подав розрахунки збору за спеціальне використання водних ресурсів за ІІІ квартал 2008 р., яким самостійно визначив суму зобовязання 63160,00 грн. та за ІV квартал 2008 р., яким самостійно визначив суми зобовязання - 41623,77 грн.

Строк плати узгодженого позивачем зобовязання зі збору за спеціальне використання водних ресурсів за ІІІ квартал 2008 р. 19.11.2008 р., за ІV квартал 2008 р. 19.02.2009 р.

Позивач несвоєчасно сплачував узгоджену суму зобовязання за ІІІ та ІV квартали 2008 р. Дати фактичної сплати позивачем зобовязання зі збору зазначені у відповідній таблиці в акті.

Частина зазначених податкових зобовязань у сумі 52590,82 грн. була сплачена позивачем з затримкою до 90 календарних днів.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

В дослідженому в судовому засіданні розрахунку штрафу за податковим повідомленням рішенням наведено дати фактичних оплат позивачем сум заборгованості, визначено кількість днів затримки оплати та наведено розрахунок суми штрафу (52980,82 грн. х 20% = 10518,16 грн).

Отже, відповідачем правомірно застосовано до відповідача суму штрафної санкції.

За наведених обставин, спростовуються доводи позивача, викладені в позовній заяві.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000851530/0/18369 від 23.04.2009р. прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 15 березня 2010 року.

Суддя М.В. Барабаш